Tarmo JüristoFoto: Robin Roots
Toimetas Hindrek Pärg 9. august 2019 15:55
Neljapäeval avaldas Õhtuleht riigikogu esimehe Henn Põlluaasa arvamusartikli, milles EKRE liige tsiteeris muuhulgas ka filosoof Platonit. Mõttekoda Praxise juhatuse esimees Tarmo Jüristo aga märkas, et Socratese õpilane pole kunagi midagi sellist öelnud. 

Kommentaaris pealkirjaga "Kutsun kõiki oponente rahunema" on muuhulgas ka järgnev lõik: "Filosoof Platoni sõnul pole selliselt programmeeritud inimesel „häbitunnet, sest tal ei ole autunnet, tal puudub väärikus. Kõik loomuvastane muutub talle inimõiguseks, õiguseks labastada kõike enda ümber ja nõuda väärastunule võrdseid õigusi loomupärasega." Kui inimõigusi hakatakse meelevaldselt laiendama ja nad riivavad juba inimeste õiglustunnet, siis on see märk, et neid kuritarvitatakse kellegi huvides."

Tarmo Jüristo kirjutas juba neljapäeval Facebookis, et otsis 15 minutit Põlluaasa kasutatud filosoofi tsitaati, aga ei leidnud seda kuskilt. Praxise juht lisas reedel Õhtulehele, et kuna tekst oli jutumärkides, siis see viitab otsetsitaadile. "Sellega seoses tekiks ilmselt igal vähegi mõtlema vaevuval inimesel küsimus, kas Platon tõesti rääkis midagi inimõiguste teemal, mis on teatavasti 20. sajandist, või äärmisel juhul ja mööndustega 18. sajandi lõpust, pärinev kontseptsioon," märkis Jüristo. 

Mõttekoja juhi sõul oli kaks võimalikku varianti: "Kas tegu oli mingi mitmekordse Google Translate'i aheltõlkega, mille käigus on algselt öeldud tundmatuseni moondunud, või Põlluaas lihtsalt omistas tsiteeritavale kellegi teise mõtted või interpretatsioonid." 

Kuna Jüristo on ise Kreeka filosoofiga kursis, tekkis tal ka huvi kontrollida, kas tegu võib olla esimese variandiga. "Kiire sirvimise ja otsinguga võimalikest Platoni tekstidest sai see võimalus välistatud ehk alles jäigi teine võimalus." 

Lõpuks ilmnes, et tsitaat pärines hoopis portaalis Objektiiv ilmunud artiklist, mille kirjutas Einar Laigna. 

"Otsingu tulemusel ei olnud raske jõuda algallikani, mis ilmus 2011. aastal küll mitte Objektiivis, mida toona veel ei eksisteerinud, vaid selle eelkäijas ja samade inimeste poolt veetud De Civitate portaalis. Ka Laigna ise ei tsiteerinud Platonit, vaid rääkis oma sõnadega filosoofi vabadusekontseptsioonist ning jätkas seda oma kommentaariga, mille Põlluaas jutumärkidesse võttis ja otse Platonile omistas," ütles Jüristo. 

Praxise võttis kogu juhtumi kokku järgnevalt: "Saab öelda, et Platon pole kunagi midagi sellist öelnud, mida Henn Põlluaas talle omistas, aga muidugi jääb alati võimalus, et Platon võis sisimas nii mõelda,"  

Õhtuleht saatis tsitaadi omistamise kohta päringu Henn Põlluaasale, EKRE pressiesindajale ja riigikogu juhatusele, aga reede tööpäeva lõpuks polnud keegi vastust saatnud. 

Kolumnist Ahto Lobjakas võttis samuti sõna Henn Põlluaasa arvamusartikli kohta. Seda saab lugeda SIIT