Repliik

Ahto Lobjakas | Henn Põlluaas tsiteerib Platoni pähe Objektiivi autorit (95)

Ahto Lobjakas, kolumnist, 9. august 2019 18:43
Ahto Lobjakas Paide Arvamusfestivalil.Foto: Teet Malsroos
Tõsiasi, et EKRE juhtfiguur Henn Põlluaas osundab oma 8. augusti Õhtulehe loos „Kutsun kõiki oponente rahunema“ „filosoof Platoni“ pähe Einar Laignat ei oleks iseenesest märkimist väärt, kui Põlluaasast poleks valimistejärgses sogases vees saanud riigikogu esimees ehk riigi esimene mees president Kersti Kaljulaidi järel. Eraviisiline rumalus omandab nii kahjuks riikliku mõõtme ja peegeldub meil kõigil. 

Omaette küsimus on, et riigikogu esimehe kergeusklik nõrkus „filosoof Platoni“ öeldu vastu muudab ta potentsiaalselt lihtsaks saagiks kõigi jaoks, kes Objektiivi või mõne muu usaldusväärsena näiva portaali kaudu võivad tahta talle mõtteid pähe panna. See ei olnud Platoni kavatsus, kui ta ütles, et riigivalitsejad peaksid filosoofidele kuuletuma. 

Põlluaasale sekundeerib EKRE juht ja siseminister Mart Helme, keda iseloomustabki ühelt poolt jätkuv nõrkus marksistlike klišeede vastu, millest markantseim näide on väljend „tõe kriteerium on praktika.“ Need on teiselt poolt ilmselt süüdi Helme metafüüsika väänamises -- hiljutine pärl „kõige olulisem kategooriline imperatiiv“ (viimaseid saab loomulikult olla vaid üks).

Põlluaasa ja Helme filosoofialembust ei põhjenda muidugi armastus filosoofia vastu, vaid tänavapoliitiku instinkt ehtida end võõraste sulgedega. Need kipuvad aga katmata jätma metafoorilise paaviani tagumise poole, ilma et poliitik sellest ise aru saaks.

Samal teemal

09.07.2019
Henn Põlluaas | Kutsun kõiki oponente rahunema
09.07.2019
Praxise juht Tarmo Jüristo: Henn Põlluaas omistas Platonile tsitaadi, mida ta pole kunagi öelnud