Seisukoht

Seisukoht | Kreenis arstiabi (10)

Sirje Presnal, reporter, 9. august 2019, 18:43
Oli kurguga probleem ja läksin arsti juurde. Tohter ütles: „Tehke - aa!“ ja ulatas mulle paberilehekese tootereklaamiga. „Seda Quixxi tuleb pärast iga söögikorda kurku pihustada, siis läheb paremaks,“ ütles selgituseks. Kohusetundlikult otsin apteegist nimetatud toote, maksis üle kümne euro. Alles siis heitsin pilgu infolehele – merevesi. Nõukaajal oleks arst öelnud, et kuristage kurku soolaveega, aga nüüd on arstid sõgeda nõiajahiga nii hellaks tehtud, et keegi ei julge enam lihtsaid rahvaravinippe pakkuda. Muidu läheb nagu Riina Raudsikuga, kes julges soodavett soovitada.  

Ääretult silmakirjalik, sest mõnes teises olukorras laskuvad arstid üsna kergesti esoteerilisse uinamuinasse. Ühel mu sõbral oli pidev õhupuudus, perearsti tehtud analüüsid näitasid mõistagi, et tervis on korras. „Kõik on kõrvade vahel,“ ütles arst. „Tehke teadlikku hingamist!“ Sõber teab, et 70% haigustest on iseparanevad. Hingas ja hingas, käis isegi kursustel, korrastas toitumist, tegeles spordiga, ent keha andis ikka märku, et midagi on valesti. Aga imelik oli minna arsti tülitama, kui öeldi, et häda on psühhosomaatiline – vaatab, et jälle üks emotsionaalselt ülesköetud hüpohondrik.

Lõpuks oli sõbra enesetunne päris sant. Läks arsti juurde tagasi, kes seekord soostus põhjalikumad uuringud tegema. Selgus, et asi on hull, tervisehäda krooniliseks muutunud ja vajab rasket pikaajalist ravi. Kui varem oleks alustatud, oleks kergemini pääsenud. Asi on tasakaalust väljas. Ühelt poolt hurjutatakse neid tohtreid, kes põhjendatult julgevad ärgitada inimesi kasutama kangete ravimite asemel leebemaid alternatiive, aga kui arst lihtsalt ei hooli, siis ka see on okei.

10 KOMMENTAARI

e
ei lähe enam arstile 10. august 2019, 16:38
seda mullegi ütles perearst, et põhjus on psühholoogiline, konkreetne kehas toimuv kummaline protsess on väljamõeldis?
e
Elukutseline Setu 10. august 2019, 14:05
Mis abi? Meil on perarstid ju mitte arstid/inimesed vaid kasumit taotlevad ettevõtted. Kasumit taotlev ettevõte ei anna abi vaid teenindab kasumlikult.
Loe kõiki (10)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee