Kommentaar

Mart Soidro | Valitsuse esimesed 100 päeva (11)

Mart Soidro, literaat, 8. august 2019, 17:55
Foto: TH
Neljapäeval möödus 100 päeva Jüri Ratase teise valitsuse ametisse asumisest. Aeg on teha esimesi kokkuvõtteid.

Sest millal siis veel? Kui uskuda ajakirjandust, siis kohe-kohe peaks see valitsus ju kukkuma. Vahur Kooritsa ennustuste kohaselt juba augustis, (EPL, 3.08.2019), Urmas Jaaganti arvates saabub selgus septembris (Postimees, 6.08.2019). 

Tore on mõistatada, kes on need anonüümsed allikad, kellele analüüsid toetuvad. Reformierakonnas peetakse uue valitsuse juttu Keskerakonna spinniks, eesmärgiga  EKREt taltsutada. Keskerakonnas aga usutakse, et see olevat jällegi Reformierakonna spinn, et koalitsiooni lõhestada. Suure tõenäosusega on õigus mõlemal.

Mina nii tormakas ei oleks

Olen selle valitsuse puhul juba korduvalt öelnud, et mitte miski ei liida inimesi rohkem kui ühiselt sooritatud kuriteod. Selgituseks: see on selline rahvalik väljend, millest paljud aru ei saa. Nagu hobusevaras, ülesköetud naine jms.

Jüri Üdil on üks vahva luuletus „Suveteater“, kus peategelaseks on Kolla Kobla. Ta töötab laeval Lermontov kokana, kuid multitalendina osaleb ka teatri Tschudo naljatükis „Hüppav konn“. Enne kulminatsiooni saabubki „nummer milles Kolla / teil räägib: olla või ei olla / ta küsimuse vastab ise/ ja järgneb nummer „Õngevise“. Üksüheselt ei saa suveteatrit ja praegust valitsust muidugi võrrelda, aga paralleele on võimalik tõmmata.

Poliitikud on ju väga sarnased näitlejatega. On neid, keda huvitab lavastus tervikuna, aga on ka niisuguseid, kellele on oluline ainult see, „mis minul mängida on“. Nad ei pea kinni lavastaja nõuetest ja mängivad keskseks vähetähtsa episoodi, meelitades publiku (valijate) käest välja aplausi. Veelgi enam: nad võtavad näidendis rolli, mida pole neile üldse ette nähtud. Näiteks kui Mart Helmel on etenduses Käberlinski roll ja tal on vaja öelda vaid üks lause:„ Tõld on ees!“, muutub ta ühtäkki Hamletiks ja hakkab filosofeerima olemise ja mitteolemise üle.

Kui välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikas tegi Twitteris postituse: „Vabariigi valitsuse liige võrdleb Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga. Meie diplomaatidel on üha keerulisem rääkida, et poliitika pole muutunud“, suunas ta oma säutsu peaminister Jüri Ratase ja välisminister Urmas Reinsalu kontodele. Selle peale reageeris esimesena aga hoopis rahandusminister Martin Helme, küsides Maasikalt, kes ta selline on? 

Või oli see hoopis peen mäng, pea-, välis- ja rahandusministri omavaheline kokkulepe mängida halbu ja häid politseinikke? Igatahes pääsesid Ratas ja Reinsalu ebameeldivale küsimusele vastamisest ja said hoopis paatoslikult pajatada sõnavabadusest, mis meil on endiselt au sees. Braavo, Käberlinski!

Mulle imponeerib EKRE esimehe Mart Helme suur lugemus ja üldistusvõime. Erakonna suvepäevadel peetud kõnes kuulutas ta lõpetuseks: „Oleme nagu Kalev, kes tuleb kotkaga ja rajas meie muinasriigi.“ Seega võib praeguse valitsuse sündi võrrelda Kalevipoja sünniga, kes teadupoolest juba varases nooruses ilmutas suuri vägevuse märke“. Sünnist kuni kahekuuseks saamiseni karjus maimuke nii ööd kui ka päevad. Seejärel rebis ta oma hällis linad puruks ja lõhkus kätkilauad. Kalevipoeg hakkas neljakuuselt juba iseseisvalt käima, nii et oodata pole meil enam kaua.

Soovmõtlemine ja kaine arvestus

Kuulun nende skeptikute hulka, kes ennustavad sellele valitsusele pikka iga. Kõik on muidugi suhteline, ka üks aasta on ju päris pikk aeg. Pidevalt rõhutatakse, et Reformierakond tõuseb fööniksina tuhast ja Keskerakonna toetusprotsent sulab nagu kevadine lumi. Kuidas võtta? Ma ei mäleta, et ükski peaministri partei oleks pärast valimisi oma toetusprotsenti kasvatanud. Viimastel valimistel kõige täpsemalt ennustanud Norstat Eesti ASi küsitluse järgi, mille tellis MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut, toetas ajavahemikul 18.02.–15.03. Keskerakonda 21,3%, praegu aga 17,8% vastanutest. Ega EKRE-lgi lähe suurt paremini – pärast valimisi oli nende toetusprotsent 17,1, nüüd 15,5.

Vaid opositsioonis möllav Reformierakond on muljetavaldavalt oma toetust kasvatanud – 31,3% pealt 38,5% peale. Kaja Kallase lubadus, et nad suhtuvad valitsust moodustades Keskerakonda kui võrdsesse partnerisse, kõlab iseenesest kenasti, aga ma ei ole kindel, et see aitaks keskparteid madalseisust välja tulla. Eesti maine? Ratasele on see kindlasti tähtis, aga oma särk on ikkagi ihule kõige lähemal. Palju on räägitud rahulolematusest Keskerakonna sees, aga peale Yana Toomi pole keegi seda avalikult tunnistanud.

Ministriportfellid on kolme koalitsioonipartneri vahel jaotatud võrdselt, aga riigikogu komisjonide esimeeste puhul on jäme ots Keskerakonna käes. EKRE-le kuulub kõigest üks, Isamaale kolm ja Keskerakonnale tervenisti seitse komisjoni esimehe kohta. Erki Savisaar on näiteks keskkonnakomisjoni, Anneli Ott Euroopa Liidu asjade ja Tõnis Mölder sotsiaalkomisjoni esimees. Eks nende õlul ole ka suur vastutus, miks muidu on nad kõrgemate riigiteenijate palgaskaalal võrdsustatud ministritega, teenides 5243,07 eurot kuus. Muide, sama palju teenivad ka riigikontrolör, õiguskantsler ja peaprokurör. Viimased jätkaksid ka valitsuse vahetudes, aga kas Ott, Mölder ja Savisaar, selles pole ma kindel.

Kokkuvõtteks. Kaalul pole mitte üksnes Ratase au- ja häbitunne, kaalul on ka toiduahela paljude lülide heaolu.

11 KOMMENTAARI

m
Maali Mustamäelt 9. august 2019, 11:06
Mis siin sajast päevast rääkida, ka sadat minutit ei antud ! Kõige ilusam oli muidugi see, kui kriitikavabadusele üles kutsunud daam hakkas heietama o...
(loe edasi)
k
kas keegi on ka seda 100 päeva andnud valitsusele segamatult tööd teha???? 9. august 2019, 10:37
kuulge taidlejad
Loe kõiki (11)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee