KanepitaimFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Hindrek Pärg 8. august 2019 16:00
Luksemburgist saab ilmselt esimene Euroopa Liidu liikmesriik, kus tohib seaduslikult kasutada ja kasvatada kanepit. 

"Viimase 50 aasta narkopoliitika pole töötanud," ütles Luksemburgi terviseminister Etienne Schneider väljaandele Politico. "Kõige keelamine tegi selle noortele inimestele hoopis palju huvitavamaks. Loodan, et kõik hakkavad mõjuainetele avatud mõtlemisega lähenema," soovitades ka teistel EL riikidel oma seadusi muuta.  

Terviseministri loodab seaduse jõustumist lähima kahe aasta jooksul, seejärel tohivad kõik vähemalt 18aastased kanepit seaduslikult osta. Siiski kavatseb riik kontrollida mõjuaine tootmist ning müüki läbi loodava ametkonna. Ilmselt jääb keelu alla ka kodus kasvatamine. Kanepi müügist saadava tulu kavatseb riik sarnaselt Kanadale suunata uimastivastasesse haridusse ning sõltuvusravi programmidesse. 

Loodava seaduse kohaselt ei karistata 12-17 aastaseid teismelisi, kes omavad kuni viit grammi kanepit. Küll aga kavatsetakse karmilt trahvida noori, kelle käest leitakse suuremas koguses mõjuainet. Samuti jääb Schneideri sõnutsi kanep kättesaamatuks turistidele, niimoodi soovitakse vältida narkoturismi. 

Luksemburgist saaks Kanada, Uruguai ja 11 USA osariigi järel järgmine territoorium, kus kanepi kasutamine on täielikult lubatud. Juba praegu on riigis lubatud ravikanepi kasutus, samuti on dekriminaliseeritud selle omamine oma "lõbu" eesmärgil, ent selle müük, ostmine ja tootmine on täielikult keelatud. 

Luksemburg oleks seega ka esimene riik Euroopa Liidus, kus kanep on lubatud ning selle turg reguleeritud. Kuigi paljud seostavad kanepi legaalset tarbimist Hollandiga, siis seaduse järgi on selle suitsetamine, omamine ning vahetamine tehniliselt keelatud. Riigis kehtib siiski nii-öelda tolerantsuspoliitika, mille järgi on vabakasutus lubatud mingi piirini.