Loimur läbi elektronmikroskoobi vaadatuna. Foto: AFP/Scanpix
Maailm
10. august 2019, 08:10

KAS KUUL ON NÜÜD TÕESTI ELU? Iisrael saatis sinna tuhandeid loimureid (24)

Tänavu 11. aprillil nurjus Iisraeli katse maandada Kuul kosmoseaparaat Beresheet. Mootorikke tõttu kukkus  Beresheet Kuu pinnale ja purunes. Nüüd ligi neli kuud hiljem usuvad teadlased, et õnnetuse elasid üle Beresheeti pardal olnud tuhanded loimurid, keda kutsutakse ka väikesteks veekarudeks, vahendab Stern Online.

Loimurid on mikroskoopilised nelja paari lülistumata jalgadega loomad. Loimurid on teadlaste sõnul kõige vastupidavamad loomad, keda teatakse. Nad elavad üle ka kõige raskemad tingimused, mis teistele eluvormidele on surmavad.

Nii suudavad loimurid ellu jääda 271kraadises külmas, ligikaudu 150kraadises kuumuses, vaakumis või koguni keevas alkoholis. Samuti on nad 1000 korda vastupidavamad röntgenikiirtele kui inimesed. Loimurid võtavad stressiolekus anabioosiseisundi, kus organismil nähtavad elutunnused kaovad. Maksimaalselt suudavad nad viibida äärmuslikes tingimustes (näiteks Kuul) 30 aastat. Suguküpsed loimurid võivad kasvada kuni 1,5 mm pikkuseks, väikseimad on alla 0,1 mm pikad.

Iisraeli kosmoseaparaat Beresheet enne Kuu poole saatmist. Foto: AFP/Scanpix

Kuule saadetud loimurid olidki anabioosiseisundis. Teadlased ei tea päris kindlalt öelda, kas 585 kilogrammi kalunud Beresheeti pardal olnud loimurid jäid ellu, kuid usuvad, et suure tõenäosusega vähemalt osa nendest elas õnnetuse üle. 

Koos loimuritega saatsid Iisraeli teadlased Kuule ka suure hulga infot Maa kohta ning inimeste DNA-d. Seda kõike loodeti tulevikus vajadusel kasutada inimkonna taasloomisel. 

Uue katse kosmoseaparaadi maandamiseks Kuul lubas Iisrael teha lähema kahe aasta jooksul.