Maailm

UUE ELU HAKUL: lapsprostituudina kliendi tapnud naine vabanes vanglast 36 aastat enne karistuse lõppu (26)

Aadu Hiietamm, 9. august 2019, 10:00
KAADER MINEVIKUST: Sellel 23. mail 2018 tehtud fotol näeb Cyntoia Browni veel Nashville´is asuvas Tennessee naistevanglas. Selle nädala kolmapäeval pääses ta tänu armuandmisele 36 aastat enne karistusaja lõppu vanglast välja.Foto: AP/Scanpix
Ameerika Ühendriikides Tennessee osariigis Nashville´is astus kolmapäeval vaba naisena vanglast välja 31aastane Cyntoia Brown. 2006. aastal oli kohus mõistnud ta tapmise eest 51 aastaks vangi. Käesoleva aasta algul andis Tennessee osariigi tollane kuberner Bill Haslam ligi poole oma senisest elust vanglas veetnud Cyntoia Brownile armu. Kuberner ütles armuandmist põhjendades, et Brown tappis inimese, kuid 51 aasta pikkune karistus on siiski liiga julm.

Cyntoia Brown tänas vabanemisel arvukaid toetajaid ning kuni käesoleva aasta 19. jaanuarini Tennessee osariigi kuberneriks olnud Bill Haslamit ja tema abikaasat. Ta lubas nende usaldust õigustada ning kasutada edaspidi oma kogemusi väärkohtlemise all kannatavate naiste ja tüdrukute abistamisel. Juba 15. oktoobril tuleb müügile Cyntoia Browni raamat „Free Cyntoia“. 

ARMUANDJA: Tennessee osariigi kuberner Bill Haslam andis Cyntoia Brownile armu tänavu 7. jaanuaril ehk 12 päeva enne oma ametiaja lõppu. Foto: AFP/Scanpix

Cyntoia Browni vanglast vabastamist nõudjad iseloomustasid teda inimkaubanduse traumatiseeritud ohvrina. Tõepoolest, Cyntoia Brown sündis alkohooliku tütrena, kes juba kaheaastasena anti kasupere hoolde.

Sattus 16aastasena kupeldaja meelevalda

16aastasena põgenes Cyntoia Brown kasuvanemate juurest ja asus elama koos endast kaheksa aastat vanema mehega, kes osutus hüüdnime Kõrilõikaja kandvaks vägivaldseks kupeldajaks. „Ta rääkis mulle, et mõned inimesed sünnivad hooradeks ja üks niisugune inimene olen ka mina,“ rääkis Cyntoia Brown juba pärast kliendi tapmist ülekuulamisel. Kõrilõikaja tegi temast ka narkosõltlase.

6. augustil 2004 kohtus Cyntoia Brown klienti otsides 43aastase kinnisvaramaakleri Johnny Mitchell Alleniga, kes varasemalt oli teeninud sõjaväes snaiprina. Allen lubas Brownile seksi eest 150 dollarit ja viis tüdruku oma koju. Seal näitas mees esmalt oma relvakogu ning käitus seejärel noore prostituudiga jõhkralt. Oma sõnul surmahirmu tundnud Cyntoia Brown võttis seejärel käekotist püstoli, mille kupeldajast sõber talle enesekaitseks oli andnud, ja lasi kliendile kuuli pähe.

13 AASTAT TAGASI: Nii nägi Cyntoia  Brown välja 2006. aastal eeluurimisvanglas. Foto: Reuters/Scanpix

Kuna noor lõbutüdruk võttis lahkudes kaasa Alleni rahakoti ning ekspertide sõnul oli kuul tabanud meest kuklasse, siis jäi vandekohus uskuma, et naine tappis kliendi ettekavatsetult. Kohus mõistis ta eluks ajaks vangi klausliga, et võimalus vabaneda avanes alles pärast 51 vangla-aastat. See tähendab, et Brownil oleks saanud vanglast parimal juhul välja alles 2055. aastal 67aastaselt.

Vabanes 36 aastat enne karistusaja lõppu

Tänu prominentide toetusele pääses ta vanglast selle nädala kolmapäeval, 7. augustil 31aastaselt ehk 15 aastat pärast sooritatud mõrva. 

Nashville´is asuvast Tennessee naistevanglast vabanemisel võttis Cyntoia Brown endale kohustuse minna palgatööle või ülikooli õppima. Tal tuleb käia ka regulaarselt psühholoogide juures nõustamisel ning teha 50 tundi sotsiaaltööd probleemsete noortega. Kui aga naine peaks pärast vabanemist kümne aasta jooksul taas seadusega pahuksisse minema, siis tuleb tal tapmise eest määratud karistus ikkagi täispikkuses ära kanda.

Cyntoia Brown lõpetas vanglas viibimise ajal nii keskkooli kui kolledži ning väidetavalt on ta saanud ka mitu tööpakkumist. Režissöör Daniel H. Birman on lubanud teha Cyntoia Browni elust uue dokumentaalfilmi. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee