Maailm

Rooja siirdamine lõppes patsiendi surmaga (10)

Ohtuleht.ee, 8. august 2019 12:00
Foto: Pexels.com
USA toidu- ja ravimiamet FDA manitseb uue poleemilise eksperimentaalravi, rooja siirdamise eest - hiljuti suri üks patsient selle tagajärjel.

Rooja siirdamine kõlab küll võikalt, kuid Clostridioides difficile nakkuse puhul on see tulemusi andnud, seletab väljaanne Mental Floss. C. difficile vohamist võib tekitada kauane antibiootikumide kasutamine, mis tapab häid soolebaktereid. Siirates patsiendile - tableti või infusiooni kaudu - normaalse mikroflooraga isiku rooja , peaks olema võimalik nakatunu mikrobioomi taastada ning leevendada haiguse sümptomeid eesotsas eluohtliku kõhulahtisusega.

USA toidu- ja ravimiamet pole kõnealust protseduuri heaks kiitnud, kuid seda võib kasutada kliinilistes katsetes. Sel suvel andis FDA välja lausa hoiatuse ning teatas, et kõik rooja siirdamise kliinilised katsed on ameti korraldusel seisatud. Põhjuseks on kahe katsealuse patsiendi nakatumine ravimresistentsesse bakterisse, mis sattus nende organismi siiratud rooja kaudu. Üks patsientidest suri.

New York Timesi teatel ei avaldanud FDA kummagi haigestumisjuhtumi üksikasju, kuid usutavasti sisaldas mõlemale patsiendile siiratud roe antibiootikuravile mittealluvat kolibakterit. Siiratud roe oli pärit ühelt ja samalt doonorilt. 

Samal teemal

14.05.2016
Lõpp kalorite lugemisele! Pista kakakapsel põske ja vitsuta, palju tahad
29.03.2016
Süst sulatab topeltlõua ja rooja­tabletid päästavad Parkinsonist

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee