Evari Ehitus 12. august 2019 12:02
Helsingist 135 kilomeetri kaugusel asuvas Kouvola linnas leidis 12. juulist kuni 11. augustini aset ainulaadne elamumess. Juba selle toimumispaik oli tõeliselt eriline – ajaloolises kohas endiste sõjaväe insenertehniliste üksuste õppekeskuse territooriumil.

Kouvola elamumessil käis kohal üks Eesti juhtivatest lamekatuste ehitajatest OÜ Evari Ehitus juht Rein Kala. Mis olid tema muljed sellest üritusest?

Kouvola elamumessi tegevdirektori Anna Tapio sõnul väidab 74% soomlastest, et kodus on vaja alati midagi remontida. Peale mitmekülgsete uudisehituste toob mess esile olemasolevate hoonete renoveerimise võimalusi ja nii on vanad kasarmud kujundatud uute lahendustega elamiskohtadeks. Kõrvuti seisavad uued ridaelamud, paarismajad, ühepereelamud, uus eakate elupiirkond ja üle saja aasta vanused hooned.

Nagu mullu, oli ka seekordne elamumess varasematest pisut säästlikumate, kuid samas professionaalsete lahendustega. Teede ja platside ehitamisel on kasutatud vähem tänavakive ja rohkem asfaltkatet. Messiks renoveeriti näiteks uut elurajooni ühendav sild ning lisaks biosoojustootmisjaamale on väljas uuenduslik targalt juhitud päikesepaneelide süsteem, mis toidab elektriautode nelja laadimispunkti.

Elamusmessi läbivateks ideedeks on majade renoveerimine, ökonoomsus, keskkonnasõbralikkus, innovatiivsus ja kogu inimese elukaare terviklik lahendus.

Mess jaguneb neljaks teemanädalaks: harrastajate, sisustamise, remontimise ja tuleviku nädal. Kokku on messil uudistamiseks avatud 33 hoonet.

Millised on aga neist kõige põnevamad? Rein Kala räägib!

Laste päevakodu

Endisest komandandimajast on tehtud laste päevakodu. Selle ümber on rajatud aed, kus lapsed saavad ise sõrmed mulda pista ja vihmaveega taimi kasta. Maja ees esitletakse Soome esimest lasteaiabussi, millega saavad korraga liikuda 19 turvatoolides last, kaks õpetajat, üks kasvataja ja üks bussijuht.

Buss on erivarustusega, selles on garderoob, riiete kuivatuskapp, mänguväljak koos mänguasjadega, väike köök ning lastele kohandatud WC. Lastel on isegi võimalik mängida toolis istudes sõidu ajal. Taoline idee pärineb Taanist ning sarnased bussid töötavad juba Norras ja Rootsis.

Muusikamaja

300 m² suurusest meeste saunast on kujundatud muusikamaja. Hoone fassaad on puhastatud, vanad aknad ja uksed vahetatud ning katus taastatud. Sisemine ruumipaigutus on vastavalt omaniku soovile muutunud vabamaks. Majas on ka kaugküttel põrandaküte.

Renoveeritud sõjaväe õppehoone

Hoonesse on rajatud galeriid, kust on võimalik osta või laenata kunstiesemeid. Majas on trendikorterid, et inspireerida külastajaid erinevate moevooludega. Korterites leidub Soomele, Hispaaniale ning Prantsusmaale omaseid sisustus- ja kujunduselemente, samuti on kasutatud palju vintage-stiilis materjale. Säilitatud on algupärane valguslahendus.

Renoveeritud kartulikelder

Renoveeritud kartulikeldrist on saanud näituste ruum, milles on interaktiivne ekspositsioon. Ruumis võis tutvuda viimaste aastate maailma parimate tellisehitistega.

Härrasmeeste klubi

Vana jalgrattaremonditöökoda on muudetud privaatseks peomajaks, kus asuvad suur peoruum ja kaks sauna.

Eakate elupiirkond

Kouvola Elamumessil on spetsiaalselt eakatele ehitatud eraldi väikekodud, mis on hea edasiarendus esmakordselt mullu Poris toimunud messil esitatud lahendustele. Järgmisel aastal on plaanis ehitada eakate kodud ka Tuusula messil.

Seenioritele mõeldud modernne külaühistu koosneb kaheksast ühekorruselisest majast, milles on 32 korterit (26 ühetoalist, 6 kahetoalist) ning ühisest päevakodust. Majades on kolm ühetoalist ja üks kahetoaline korter ning igas korteris on esik, üks või kaks tuba, wc/duširuum, terrass. Toad on valgusküllased ja kõrgete 2,7-meetriste lagedega.

Lisaks on majades ühine eluruum, saunaruum, terrass, majandusruum. Majade vahel on külasisesed teed, purskkaevuga puhkeala ja parkla. Hooned on ehitatud puitkarkassil ja kaugküttel töötava põrandaküttega. Kolme maja päikesepaneelid katavad kogu kompleksi elektrivajaduse. Korteri üür on 590-780 eur/kuus.

Seenioritele mõeldud väikemajad ehk Lapinjärvi majad

Messil esitleti ka innovatiivset seenioritele mõeldud väikese maja kontseptsiooni, mis on välja töötatud koostöös Aalto Ülikooliga. Nii hoone siseruumides kui ka väljas on arvestatud esemete hea füüsilise kättesaadavusega. Nii saab näiteks köögikappe puldi abil liigutada sobivale kõrgusele. Kompleksis on neli maja, millel on ühine sisehoov ja veranda.

Minimajad

Kogu maailmas moes olevad minimajad on valmistatud puust 3D-paneelidest ning nende pindalad on 12, 22 ja 65 m². Minimaju on võimalik liigutada. Majas on sanitaarsõlm, tuba, mugavustehnika, suuremates ka köök ja saun. Voodist võib vaadata läbi klaasist seina otse loodusesse. Minimajad on kohandatud elamiseks kuni kahele inimesele.

Telia tark maja

Telia tark maja esitleb tuleviku- ja mugavuslahendusi valgustusele, lukustusele, turvalisusele ja valvele. Hoones oli võimalik tutvuda ja soovi korral liituda uute lahendustega, ostes Telia Smart Family paketi.

Airon Neito

Kahekorruseline ja 196 m² suurune modernne Airon Neito vaade on Kymi jõele. Majas on viis tuba, köök, saun, terrassid ja see sobib elamiseks neljale inimesele. Hoonel on maaküte, lihtsalt hooldatav eesõu ning lisaks harrastushoone. Maja maksumus on umbes 490 000 eurot.

Villa element

See põnev ehitis kujutab endast kolmeliikmelise noore pere esimest kodu, kuhu kuuluvad köök, saun, terrass, auto varjualune suurusega 135 m². Kodu maksumus on umbes 440 000 eurot. Villa viimistluseks on kasutatud liimpuitu, elutoa seinal on eksponeeritud kärgpuit kui kunstiteos ning katusekatteks bituumenrullmaterjal. Hoones on kaugküttel töötav põrandaküte ja päikesepaneelid.

Korea maja

Korea maja eristub teistest klaasist magamistoakatuse poolest. Kahekorruseline 194 m² suurune maja on avar ja valge, seal on viis tuba, köök, saun, terrass ja on ehitatud viiele inimesele. Maja maksumus on umbes 515 000 eurot. Muide, selle maja ehitust alustati novembris ja et messiks valmis jõuda, tehti alates märtsist töid ööpäevaringselt.

Lähemalt saab Evari Ehituse kohta lugeda SIIT!

MIS ON MIS?

Kouvola linn asub Lõuna-Soomes Kymenlaakso maakonnas, pealinnast Helsingi 135 kilomeetri kaugusel kirdes. Linnas elab umbes 83 000 inimest. Linnaelanike põhitööandjad on 1860.-1970. aastatel ehitatud puidu- ja paberitööstustehased ning just paberitööstus oli ka umbes 150 aastat tagasi peamiseks põhjuseks Helsingi-Peterburi raudtee ehitamiseks läbi Kouvola. 20. sajandi algusest sai Kouvolast üks tihedama liiklusega raudteesõlm Soomes.

Kouvolast voolab läbi 204 kilomeetri pikkune ja üle 37 000 km² suuruse valgalaga Kymi jõgi. Linna lähedal asub kunagine Verla puupapitehas, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ja väärib kindlasti külastamist.