Eesti uudised

Kadri Simson teeb septembris Euroopa Liidu ajalugu (53)

Hindrek Pärg, 6. august 2019 18:40
Kadri Simson kohtus Ursula von der LeyenigaFoto: Twitter / @kadrisimson
Teisipäev oli Keskerakonnale väga suur päev – samal ajal, kui peaminister Jüri Ratas kohtus Londonis kolleeg Boris Johnsoniga, istus Kadri Simson Brüsselis maha Euroopa Komisjoni uue juhi Ursula von der Leyeniga.

Simson ütles Õhtulehele, et esmakohtumiste puhul on kõige olulisem esmamulje, mis Saksa endise kaitseministri puhul on äärmiselt positiivne. „Ursula von der Leyeni näol on tegemist väga inimliku ja sümpaatse poliitikuga, kes napi 20 minuti jooksul jõudis meeldivas õhkkonnas sisulise aruteluni."

Just Euroopa Liidu eesistumine osutuks teemaks, mis kahte poliitikut ühendas. „Kui jagasin enda kogemusi 2017. aastast, oli tema reaktsioon väga sümpaatne. Von der Leyen teadis, millest räägin, sest tosin aastat tagasi, kui tema oli veel noor minister, vedas tema oma valdkonnas Saksa eelistumist,” nentis Simson. „Minu kirjeldused tuletasid talle meelde enda 12. aasta taguseid kogemusi.”

Euroopa parlamendis ALDE fraktsiooni kuuluv Simson ütles, et teisipäeval portfellide jagunemisest ei räägitud, sest vähemalt kaks riiki pole volinikukandidaate esitanud. Samuti jättis ta vastamata küsimusele, kas Rumeenia uudistekanali avaldatud väide, et Eesti poliitikule pakutakse energeetikavoliniku kohta, vastab tõele.

„Ursula von der Leyen käib mõne nädala pärast välja oma portfellide jaotuse. Uuele presidendile kohaselt võib ta mõne vastutusala jagada pooleks, mõned liita ja mõned juurde tekitada. See kõik toimub alles siis, kui kõik volinikukandidaadid on selgunud.”

Simsonit ootab septembris aga täiesti pretsedenditu olukord – nimelt saab temast Euroopa Liidu ajaloos esimene volinikukandidaat, keda kuulatakse üle ühel kuul kaks korda kahe erineva komisjoni kohale. Ja seda kõike sellepärast, et juulis takerdus tema valimine Euroopa Komisjoni lahkuva juhi Claude van Junckeri vahekomisjoni Simsonist mitte olenevatel asjaoludel.

„Minu teada pole kedagi varem kaks korda ühe kuu jooksul üle kuulatud. Kui peaksingi Junckeri komisjoni valituks osutuma, jääb minu ametiaeg seal väga napiks,” sõnas Simson. Nimelt lõppeb Junckeri komisjoni ametiaeg oktoobri viimastel päevadel ning uus komisjon alustab tööd novembris.

Simson ütles, et Euroopa Parlamendi järgmine plenaaristung toimub alles septembri keskel, siis on ka selgust, millise portfelli Eesti saab. 

Samal teemal

06.08.2019
Europarlamendi eelarveboss: Simsoni nimetamine volinikuks ilma portfellita läheks maksma miljon eurot