Maailm

Trump pärast massitulistamisi: „Rahvas peab mõistma hukka rassismi, fanatismi ja valgete ülemvõimu. Vihal pole Ameerikas kohta.“ (50)

Toimetas Hindrek Pärg, 5. august 2019 21:13
Donald TrumpFoto: AFP/Scanpix
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump mõistis hukka nädalavahetusel toimunud massitulistamised, nimetades neid kodumaiseks terrorismiks. 

Laupäeval toimus USA-s 13tunnise vahega kaks massitulistamist. Texase osariigis asuvas El Paso linnas avas 21aastane noormees tule kaubamajas, tappes 22 inimest. Daytonis, Ohio osariigis tappis 24aastane mees üheksa inimest, muuhulgas oma õe.

Samal teemal

Esialgsetel andmetel polnud Daytonis tule avanud mees poliitiliselt või radikaalselt meelestatud, küll aga toetas El Pasos valimatult inimesi tapnud mees valgenahaliste ülemvõimu. Kohaliku politsei sõnul jagas ta paremradikaalsel veebilehel 8chan ksenofoobseid ja valgete ülemvõimu toetavaid mõtteavaldusi, postitades sinna ka enne tulistamist nelja lehekülje pikkuse dokumendi, milles avaldas viha latiinode vastu ning süüdistas immigrante ja esimese põlvkonna ameeriklasi töökohtade ära võtmises. Sama lehekülge kasutas ka Uus-Meremaal mošeetulistamistes 49 inimest tapnud mees. 

Demokraadid süüdistasid El Paso rünnakus Ameerika president Donald Trumpi, kes on tihti öelnud ja säutsunud rassistlikke alatoonidega sõnumeid ning kelle sõnakasutus mehhiklastest rääkimisel jääb soovida  Lisaks näitab statistika, et vihakuriteod on viimasel kolmel aastal märkimisväärselt tõusnud ning Trumpile on muuhulgas avaldanud toetust ka kõige prominentsemad valge ülemvõimu pooldajad. 

Esmaspäeval mõistis Trump aga nädalavahetuse rünnakud üheselt hukka, nimetades massitulistamisi kodumaiseks terrorismiks.

"El Paso tulistaja postitas internetis manifesti, haaratuna rassistlikkust vihast," ütles president. Ta nimetas teda "haiglaseks" ning mõistis hukka rassismi ja valgenahaliste ülemvõimu algatused, paludes seda teha ka kõikidel teistel.

"Meie rahvas peab ühehäälselt mõistma hukka rassismi, fanatismi ja valgete ülemvõimu. Nende kurjade ideoloogiate üle tuleb saavutada võit. Vihal pole USA-s kohta. Viha köidab meeled, laastab meie südame ning sööb hinge," sõnas Trump. "Need barbaarsed tapatalgud on rünnak meie riigi vastu ja kuritegu kogu inimkonna vastu."

Ta lisas, et on palunud FBI-l suunata rohkem ressursse sarnaste rünnakute ära hoidmiseks ning vihakõne leviku tuvastamiseks internetis. Samuti lubas ta esmaspäeval suunistada justiitsministeeriumit koostama eelnõud, mis tagaks, et vihakuritegusid ja massimõrvu sooritanud inimesed oleksid silmitsi surmanuhtlusega, mis viidaks täide võimalikult kiiresti. 

Trump peab massitulistamiste süüdlaseks muuhulgas internetti, kus vihakõne saab vabalt vohada ning mille pimedaid soppe kasutatakse muuhulgas ka inim- ja narkokaubanduseks. Lisaks leiab ta, et peab rohkem tähelepanu pöörama vaimsele tervisele ning kehtestama nn punase lipu seadus, mis piiraks ohtlikel inimestel ligipääsu tulirelvadele. Märkimisväärset rolli näeb ta ka videomängudel, mis ülistavat vägivalda.

Samas ei näe Trump süüd selles, et paljudes USA osariikides on tulirelvade ostmine ülilihtne, paljudes kohtades ei pea näitama isegi dokumenti. Kriitikute hinnangul on aga just lihtne ligipääs tulirelvadele Ameerikas aset leidvate massitulistamiste peamine põhjus. Nad toovad ka välja, et teistes riikides üle terve maailma mängitakse neid samu vägivaldseid videomänge, mida Ameerikas, ent ometi ei toimu neis pea ühtegi massitulistamist. 

USA-s on tänavu toimunud 248 massitulistamist, milles on hukkunud 246 ning viga saanud 979 inimest. 

Samal teemal

05.07.2019
KES ON MASSITULISTAMISTES SÜÜDI? Demokraadid osutavad president Trumpile
05.07.2019
Vabariiklased näitavad pärast massitulistamisi taaskord näpuga videomängude suunas
04.07.2019
ÕÕVASTAV! USA kolmes massitulistamises mõrvati kümneid inimesi
04.07.2019
VIDEO | Ohios toimus tulistamine - 9 surnut ja 16 vigastatut