Eesti uudised

Täiendatud! 

Postimees plaanib hakata Kremli propagandakanalile raha teenima (76)

Johanna-Kadri Kuusk, Juhan Mellik, Hindrek Pärg, 5. august 2019 14:26
Foto: Asso Pikk
Postimees Grupp teatas laupäeval otsusest võtta tuleval aastal BMA Estonia OÜ kaudu üle Venemaa telekanalitele, sealhulgas PBK-le, reklaami müümise. Tuletame meelde, et Postimees reklaamib end hüüdlausega „Seisame eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise eest läbi aegade“ kui üdini rahvuslikku väljaannet.

Uudis on üllatanud ka Postimehe enda töötajaid: väljaande uuriva ajakirjanduse juht Holger Roonemaa väljendas ERRi uudisportaalile üllatust sellise otsuse üle ja märkis, et kuigi tegemist on ärilise otsusega, muudab see edaspidi nende vastava teemakajastuse rünnatavaks.

„Venemaa mõjutustegevus, sealhulgas vaenuliku propaganda levitamine telekanalites, on Eesti jaoks äärmiselt tõsine oht ja Postimees Grupp ei tohiks seda omalt poolt soodustada,“ ütles Roonemaa.

Peatoimetaja Peeter Helme avaldas alles maikuus juhtkirja, milles selgitas Postimehe visiooni ja missiooni. 

"Tänavuse aasta algusest on Postimeest kirjastava ettevõtte nimi AS Postimees Grupp. Nimemuudatuse taga on soov siduda ettevõte meie lipulaeva, 1857. aastast ilmuva ajalehega. Säärane fookus ei seisne mitte pelgalt Postimehe kui Eesti vanima ajalehe esile tõstmises, vaid sõnastab ühtlasi kohustuse kogu ettevõttele ja lubaduse meie lugejatele. Kohustume olema nende ideede vääriline, mille eest Postimees seisab," kirjutas Helme toona.

AS Postimees Grupi juhatuse esimees Andres Kull möönab, et otsus müüa Vene kanalitele reklaami ei lähe nende mainega kokku. Esmaspäeva hommikul oli neil ka toimetusega arutelu, kus võeti nõuks teha ettepanek BMA Estonia OÜ-le, et nad jätaks PBK paketist välja. 

"Me peame tegema meie partnerile ettepaneku PBK välja lülitada kanalite nimekirjast, mida me vahendame," sõnas ta.

Mis saab aga teistest kanalitest, milleks on NTV Baltic Estonia, REN-TV Baltic Estonia ja DOM Kino?

"Meil puudub võimekus analüüsida iga kanali eraldi sisu ning selle põhjal  mingeid müügiotsuseid teha," ütleb Kull.

Kuna PBK on saanud Postimehest endast rohkelt negatiivset vastukaja, siis tuldi Kulli sõnul vastu toimetuse soovile seda mitte müüa. "Ka ajakirjanduseksperdid toovad esile, et see kanal on teistest rohkem Vene võimudega seotud," selgitab Kull.

Kull ütles esmaspäeva hommikul ERRile, et nad ei osanud hinnata, et PBK mingitpidi ohtlik oleks. Mõned tunnid hiljem tema vaade aga muutus, sest Postimehele antud kommentaar oli natuke teistsugune.

"Loomulikult olime teadlikud, et PBK on selline halvamaiguline kanal, kuid ei tulnud selle peale, et lepingust nii suur kära tuleb," lausus Kull oma lehele.

Küll toonitas Kull, et Postimehe toimetus on alati vaba oma otsustes kritiseerida keda või mida tahes. Ettepanek koostööks ei tulnud tema kinnitusel grupilt endalt.

„Iseenesest me oleme varem ka Vene telekanaleid vahendanud ja meil on ka praegu üks kehtiv leping, see on telekanaliga TNT,“ lausus Kull ERRile.

Kull märkis veel, et vene telekanalite reklaamimüügi ülevõtmine on puhtalt äriline otsus.

Ajakirjanik Ainar Ruussaar – kes ka ise töötas varem Postimehe kontsernis – ütleb Õhtulehele, et midagi eriliselt taunimisväärset ta Postimehe sammus ei näe. Pigem tuleks tema sõnul võtta luubi alla need, kes konkreetselt PBK kaudu reklaami ostavad.

„Kui on mingid poliitilise taustaga kliendid või ühiskondlikud liikumised, oleks asi juba kahtlane,“ lausub Ruussaar. „Ma ütleks, et see oleks juba ebaeetiline.“

Postimees Grupp teatas laupäeval, et võtab alates järgmise aasta 1. jaanuarist üle BMA Estonia OÜ telekanalite reklaamimüügi Eestis, mille kaudu lisanduks Postimees Grupi telekanalite portfelli neli uut kanalit: First Baltic Channel Estonia (PBK), NTV Baltic Estonia, REN-TV Baltic Estonia ja DOM Kino.

Eksperdid: Postimehele jäävad telekanalid levitavad vandenõuteooriaid ja on sama suured propaganda esitajad kui PBK

Küll aga leiavad ajakirjanik Oleg Samorodni ning strateegilise kommunikatsiooni ekspert Ilmar Raag, et Postimehe paketti jäävad NTV Estonia ja REN-TV Estonia on sama suurel määral Venemaa propaganda esitajad kui PBK.

"NTV Baltic Estonia ja REN-TV Baltic on samasugused Kremli propagandistlikud telekanalid, nagu PBK, mis on Venemaa Pervõi kanali kohalik kloon," ütles Samorodni, kes peab Eesti Päevalehes "Vene meedia päevikut." 

"Põhimõtteliselt on kõik Venemaa föderaalsed telekanalid keskvõimu kontrolli all. Seega pole meile vahet, kas tahame, et uudiseid näitaks PBK või NTV, sest sisu on neil täpselt sama," lisas Raag omaltpoolt. 

Postimees hakkab toetama telekanaleid, mis levitavad vandenõuteooriaid

Samorodni kritiseerib eriti tugevalt REN-TV Balticult, mis on tema sõnutsi täis vandenõuteooriaid, millede kohaselt tahab kogu maailma hävitada Venemaad ning kuidas vene rahvas võitleb Putini juhtimisel kangelaslikult vaenlastega.

"Mul jäi meelde üks saade REN-TV Balticus, milles räägiti, et NATO paigutab Eestisse oma väekontingenti selleks, et rünnata Peterburi," toob Samorodni näiteks telekanalis levitavatest vandenõuteooriatest. 

"Tegemist on propaganda kanalitena, mille programm pannakse kokku nagu Brežnevi pakike - kui soovid ühte asja vaadata, pead süübima ka teist," iseloomustas Raag Vene telekanalite programmi. 

Raagi sõnul jäi avalikkusele rohkem hambusse PBK oma kunagiste vaatajanumbrite tõttu. "See oli pikalt Venemaa kõige vaadatum telekanal, millel oli suhteliselt tähtsal kohal uudised. Ka NTV jaoks on uudised väga olulised, aga võrreldes PBK-ga jäävad need natukene rohkem tahaplaanile.

Igatahes tasub olla tähelepanelik. Läbi ajaloo on kolmes Eestis näidatavates Vene telekanalites esitatud kriitilisi teemasid sisuliselt sõna-sõnalt sama tekstiga," nendib Raag. 

Ohtu kinnitab ka Samorodni: "See on ilmselge, et Venemaa niinimetatud föderaalsed (see tähendab tegelikult riiklikud telekanalid) teenindavad propagandistlikult Venemaa välispoliitilise tegevust, mis on suunatud kõigepealt naaberriikide vastu, kus on olemas arvukas venekeelne elanikkond. Need telekanalid on Venemaa mõjutegevuse instrumendid naaberriikides, sealhulgas Eestis."

Samal teemal

05.07.2019
EKSPERDID: Postimehele jäävad telekanalid levitavad vandenõuteooriaid ja on sama suured propaganda esitajad kui PBK