Juhtkiri

Juhtkiri | Kärbime ametnike arvu kolmandiku võrra! (40)

Ohtuleht.ee, 4. august 2019, 19:53
Foto: Teet Malsroos
Aastakümneid veninud haldusreform tehti jõuga lõpuks küll ära, kuid Eesti kui ametnikeriigi kuvand pole endiselt kuhugi kadunud. Lihtkodanik on hädas vohava bürokraatiaga, vastupidiselt majandusloogikale on just riigipalgalised üleüldise palgatõusu mootoriks ning üha rohkem ametkondi tundub dubleerivat üksteise tegemisi. Eelnevast sugeneb loogiline järeldus, et liigset bürokraatiat on kärpima vaja hakata nii nagu haldusreform vähendas omavalitsuste arvu. Kui üha rohkemate ametkondade töö seisneb väsimatus arengukavade tootmises, siis mõistagi tahab maksumaksja oma raha kasulikumat kasutamist. Liigsed ametnikud tuleb koondada, dubleerivad asutused likvideerida või ühendada – lihtne öelda, raske ellu viia.

Kuigi praegune pole ses küsimuses head eeskuju andnud, jättes ametisse astudes vähendamata ministrite arvu, tuleb nende edasisi ponnistusi ettevaatlikult tunnustada. 20 riigiasutuse asemele kuue ühendameti loomine on ambitsioonikas plaan, mis sisaldab siiski ka karisid. Ühendamisest pole kasu, kui ühendametite töötajaskond mitte ei vähene, vaid hoopis suureneb – bürokraatial on kalduvus vohada. Ohu koht on ka ühendameteile tööpinna leidmine, et ei läheks nii nagu superministeeriumi hoonega. Too on küll ametnikke täis, kuid senistele pindadele asutavad end juba uued bürokraadid – nagu näiteks haridusministeerium kolib havi käsul, Repsi soovil lisaks Tartu majale ka justiitsministeeriumi hoonesse Tallinnas. Riik peab välistama olukorra, kus suvalise ministri tuju ajel ministeerium või selle osad ühest kohast teise kolitakse.

Kui nüüd näiteks haridusvaldkonna üheksa asutust koondatakse ühte hiidametisse, siis milles seisneb eeldatav kasu, kui pole paika pandud sedagi, kas ühendameti töötajaskond peaks vähenema või suurenema? Küsimus pole laest võetud, sest nõukaajal analoogsed ümberkorraldused vaid lisasid bürokraatiat. Praegugi peaks alustama lihtsamast – seada näiteks reegel, et ühendametite personal on kokku kolmandiku võrra väiksem kui liidetavatel asutustel. See pole ju mingi reform, kui ametnike arv ei vähene, tekib uute büroopindade vajadus ning kulud selle kõige ülalpidamiseks hoopis suurenevad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee