FBI reid surnukehi käitleva ettevõtte ruumidesse tõi ilmsiks tõeliselt jõledad eksperimendid, mida töötajad lahkunute jäänustega ette võtsidFoto: @KTLA / Twitter
Toimetas Greete Kõrvits 2. august 2019 20:54
Arizona osariigis elav meesterahvas sai tänu ajakirjanikele teada, et tema kalli ema surnukeha, mille tema enda arvates teadustööks annetas, läks hoopis sõjaväele, kes kadunukese põrmu õhku lasi. Firma, kes selle eest vastutab, harrastas aga nende kätesse usaldatud kadunukeste kallal tõelisi dr Frankensteini stiilis õudusi.

Viis aastat tagasi lahkus siitilmast Jim Staufferi kallis ema Doris, kes põdes Alzheimeri tõbe. Kes on kunagi pidanud dementse vanainimese eest hoolitsema, see teab, kui kohutavalt raske see hooldaja jaoks on. Jim veetis ema viimased eluaastad tema eest hoolt kandes. Kui ema suri, annetas Jim lahkunu põrmu – vähemalt enda arvates – teadustöö tegemiseks, spetsiaalselt lootes, et ehk aitab ema uurimine leida ravi või leevendust just Alzheimeri käes kannatavatele patsientidele ja nende lähedastele.

Et lähedased surnukeha ise kuskile laborisse ei sõiduta, võttis ta ühendust ettevõttega Biological Resource Center, kes selliseid tehinguid vahendab.

Hiljem võttis Jimiga ühendust uudisteagentuur Reuters. Suureks ehmatuseks sai ta teada, et ema surnukeha ei kasutatud mitte raske tõve, vaid pommiplahvatuse mõju uurimiseks.

Ettevõte, kellele ta ema põrmu usaldas, ei viinudki seda Jimi välja valitud Alzheimeri tõbe uurivale laborile, vaid annetas selle ja veel enam kui 20 surnukeha hoopis sõjaväele. Reutersi uurivad ajakirjanikud avastasid, et mõned laibad annetati lausa perekonna soovide vastu. Mõned lähedase säilmed annetanud märkisid spetsiaalselt, et paluvad sõjaväe katseteks surnukeha mitte kasutada. Mitmed lahkunute lähedased said juhtunust teada alles Reutersi, mitte sõjaväe või vahendusfirma kaudu.

Jimi ema põrmu kasutas sõjavägi selleks, et uurida tee äärde paigaldatud pommide kahjusid inimkehale. Selliseid lõkse tuleb paljudel välismissioonidel sageli ette. Ilma perekonna otsese loata ei tohi sõjavägi aga surnukehi sellisel eesmärgil kasutada. BRC müüs Dorise maha 5893 dollari eest (s.o umbes 5300 eurot).

Kui Jim ja teised kannatanud BRC kohtusse kaebasid, ilmnesid uurimise käigus veel mitmed võikad detailid. Näib, et ettevõttes töötasid tõelised dr Frankensteinid, sest mitte ainult polnud mitmed kehaosad lihtsalt suvaliselt ämbritesse või külmikutesse topitud, mõned kehad olid kokku õmmeldud erinevate laipade osadest. Ühel seinal rippus suur, kogukas mehekeha, mille kaelale õmblesid BRC töötajad tillukese naise pea.

Jim loodab, et kohtuasi viib BRC ja selle omaniku Stephen Gore'i pankrotti. „Ta ei hoolinud peredest, ta ei hoolinud neist inimestest ega nende mälestustest,“ sõnas ta telekanalile KTLA antud intervjuus. Tema jaoks on rikutud ka kallid mälestused emast. Iga kord lahkunu pilti vaadates meenub talle uuesti see, mis kadunukese maiste jäänustega tehti...