Politsei Valgas metsa eksinud naise otsingutel.Foto: Politsei- ja piirivalveamet
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 1. august 2019 11:03
Politsei palub seenelistel tõsiselt suhtuda riski, et olenemata piirkonnast ja kogemustest võib igaüks metsa eksida. Piisav ettevalmistus ja vajaminev varustus aitab hätta sattudes säästa teie tervist ning tagab kiirema abi saabumise.

Kolmapäeva õhtupoolikul sai politsei teate, et Valga vallas eksis metsa 55aastane seeneline. Naine kirjeldas üksikasjalikult oma teekonda nii, et kohalikel politseinikel tekkis piisavalt hea ülevaade, kuhu appi minna. Ka positsioneeriti naise telefoni asukohta, ent see andis liigsuure otsinguala ning andis kord tulemuseks Valgamaa, siis juba Läti poole jäävad alad.

Politseinikud suundusid metsatuka juurde, kus naine asukohakirjelduse järgi võinuks olla ning asusid metsasihtidel alarmsõiduki sireeniga prouale teed juhatama. Tunni möödudes andis see taktika metsateid järjepanu läbikammides tulemuse. Naine kuulis lõpuks sireeni ning peagi said politseinikud temaga juba ka silmsideme. Naisega oli kõik korras ja meedikute abi ta ei vajanud.

Valga politsei piirkonnavanem Kairi Ruus ütles, et igal hooajal saab politsei kümneid teateid, kuidas seenelised ja marjulised metsast väljumisel õiget teeotsa enam ei leia.

„Kui tekib kahtlus, et õige siht on kaduma läinud ja liikumissuunas enam kindel ei olda, tuleks sellest kohe politseile teada anda ning vältida kõrvalistel numbritel helistamist, et säästa oma telefoniakut. Vaid nii saame aegsasti reageerida, kaasata vajalikud abijõud ning aidata inimesed metsast välja veel enne, kui olud pimeda saabumisega raskemaks lähevad,“ sõnas Ruus.

Igal aastal käivitab politsei keskmiselt poolsada ressursimahukat otsinguoperatsiooni leidmaks neid, kes seeni või marju noppides ära eksivad.

Metsa minekut planeerides lähtuge eeldusest, et peate jääma sinna ööseks. See aitab teil paremini hinnata, mida peaksite metsa kaasa võtma. Eksimise korral aitavad need võtted ja vahendid teid  kiiremini leida.

  • Teavitage alati lähedasi või naabreid, kuhu plaanite minna ja millal tagasi tulete
  • Kui lähedastel on ligipääs teie elukohale, jätke koju nähtavasse kohta ka teade, kuhu täpselt ja millal läksite
  • Riietuge vastavalt ilmastikule ning kandke võimalikult erksavärvilisi riideid
  • Kandke alati peakatet, pikki pükse ja pikkade varrukatega pluusi. Need aitavad nii putukahammustuste, päikese kui kriimustuste eest.
  • Võtke kaasa laetud akuga mobiiltelefon ning pange see suletavasse taskusse või nööriga kaela, kust see kaduma ei lähe
  • Võtke kaasa pisut söögi- ja joogitagavara (näiteks vesi, kommid, küpsised)
  • Kui kasutate ravimeid, võtke kaasa ravimid

 Eksides:

  • Abi saate kutsuda hädaabinumbril 112. Eksinuna vältige kõnesid kõrvalistele numbritele ning säästke telefoniakut suhtluseks politseiga.
  • Kui olete väsinud või ei tunne ennast hästi, ärge liikuge metsas pikemalt ringi. Istuge lagedamale alale, siis on ka otsijatel teid kergem leida.