Maailm

Avaldatud algselt 1. augustil.

Valge Maja kinnitas: Osama bin Ladeni poeg on tapetud (52)

Toimetas Aadu Hiietamm, Marvel Riik, 14. september 2019, 16:32
Otsingukuulutusel lubati Hamza bin Laden itabamiseni viiva info eet maksta kuni üks miljon dollarit.Foto: Reuters/Scanpix
Ajaleht The New York Times teatas augusti alguses  viitega kahele valitsusallikale, et mitteametlikel andmetel on kunagise maailma esiterroristi Osama bin Ladeni poeg Hamza bin Laden surnud. Täna hommikul kinnitas Valge Maja levinud jutte.

Terrorivõrgustiku al-Qaeda võimalikuks tulevaseks juhiks peetud 30aastane Hamza bin Laden tapeti USA osalusega operatsiooni käigus, mis leidis aset viimase kahe aasta jooksul. Operatsiooni kohta ei nimetatud. Hamza bin Ladeni võimalik peidupaik asus Pakistanis, Afganistanis, Süürias või Iraanis.

Samal teemal

USA president Donald Trump ei soovinud augusti alguses uudist kommenteerida. Nüüd teatas Fox News, et president Trump bin Ladeni surma kinnitanud. Valge Maja kinnitas, et bin Laden sai surma Afganistani ja Pakistani regiooni operatsioonis. Sama ei täpsustanud Valge Maja, millal operatsioon toimus.

Hamza bin Laden  liitus ametlikult al-Qaedaga 2015. aastal. Pärast seda avaldas ta mitu audiosalvestist, milles lubati USA-le Osama bin Ladeni tapmise eest karmi kättemaksu.

Pärast Osama bin Ladeni tapmist 2011. aastal nimetas al-Qaeda uueks juhiks egiptlase Ayman al-Zawahiri, kes praegu on 68aastane. Samas kinnitasid Osama bin Ladeni majast leitud dokumendid ja kirjad, et ta soovis pärast poeg Sa´adi surma 2009. aastal just Hamzast kasvatada al-Qaeda juhi. Hamzat pidas Osama bin Laden ka oma lemmikpojaks.

Hamza bin Laden.Foto: AP/Scanpix

Väidetavalt oli Hamza bin Laden al-Qaeda liikmete seas väga populaarne. Nimelt kasutati teda juba lapsena al-Qaeda propagandavideotes. Karismaatiline Hamza sarnanes oma isaga ka väliselt ja seetõttu pidasid paljud al-Qaeda liikmed teda ikooniks. Just terrorivõrgustiku nooremad liikmed arvasid, et Hamza bin Laden annaks juhina al-Qaedale uue ja senisest ohtlikuma näo.

Aasta tagasi teatas ajaleht The Guardian, et Hamza bin Laden abiellus terrorist Mohamed Atta tütrega. Pulmad toimusid kusagil Iraanis. Nende täpne aeg ei ole teada. Seda, et Hamza bin Laden võttis naiseks 2001. aasta 11. septembri  terrorirünnakutes lennukikaaperdajana osalenud Mohamed Atta tütre, kinnitasid Osama bin Ladeni ema Alia Ghanem ning poolvennad Ahmad ja Hassan al-Attas, kes elavad Saudi Araabias. Mohamed Atta tütrel on väidetavalt Egiptuse kodakondsus, tema nime The Guardian ei nimetanud.

USA pani veel tänavu veebruaris Hamza bin Ladeni tabamiseni viiva info eest välja kuni ühe miljoni dollari suuruse pearaha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee