Poliitika

VALETAMINE RIIGIKOKKU EI SOBI! Tipp-poliitikud mõistavad hukka Kadri Simsoni vassimised (191)

Johanna-Kadri Kuusk, 31. juuli 2019 15:06
Reformierakonna esimees Kaja KallasFoto: Martin Ahven
Õhtuleht avalikustas, kuidas praeguse valitsuserakonna liige ja Brüsselisse Ansipi mantlipärijaks pürgiv Kadri Simson puudus riigikogust haiguse pärast, kuigi tegelikult käis kaasaga hoopis Kariibidel puhkamas.

Simson kinnitas Õhtulehele, et tema maksis oma reisikulud siiski ise. Küll aga tunnistas poliitik, et isegi kui oli märkinud istungilt puudumise põhjuseks haiguse, ei olnud ta tegelikult haige, vaid läbimas raviprotseduuri. „Mõned neist reisidest on seotud ühe terviseprobleemiga, mis ei kvalifitseeru haiguseks. Ka 2016 märtsi alguses olin keset protseduuri, seetõttu töölt puudumise põhjuseks viide tervisele,“ põhjendas Kadri Simson Õhtulehele.

Samal teemal

7. märtsist alates, neljal järjestikusel istungipäeval hääletati Toompeal korruptsioonivastase seaduse, looduskaitseseaduse, võlaõigusseaduse, karistusseadustiku ning raudtee- ja ühistranspordiseaduse muutuste üle. Kadri Simson puudus. Parlamendi pressiteenistuse teatel märgivad parlamendiliikmed oma puudumise põhjused ise ja sisuliselt ei muuda „haiguse“ märkimine midagi, sest rahvasaadik saab palka edasi sõltumata sellest, kas on tööl või mitte. Seetõttu ei pea saadik võtma haiguslehte.

Endine riigikogu spiiker Eiki Nestor märkis, et istungitelt puudumine ja selle põhjendamine on iga saadiku enda vastutada.

„Seda kui normaalne see on, otsustavad valivad. Riigikogu juhatus ei ole saadikule tööandja. Minu teada on selline traditsioon, et kõik äraolemised räägitakse läbi fraktsiooni juhtudega. Riigikogu juhatus ei anna selliseid lubasid välja, vaid see on kõik saadiku enda vastutada oma tööandja ehk valijate ees.“

Opositsiooni juhtiva Reformierakonna esimees Kaja Kallase sõnul näeb kogu see lugu väga halb välja.

„On kord, et riigikogus ei olegi puhkust. Arvestades riigikogu töökorraldust, et sul on kolm nädalat istungeid ja siis üks nädal on istungitevaba, siis peaks olema võimalik istungitel osaleda,“ kommenteeris Kallas. Ta lisas, et kui Simson tahab näidata, et ta on kõigest puhas, siis peab ta tõestama, et on kõik reisikulud ise maksnud.

„Valetamine ei ole küll riigikogus normaalne. Kui ütled, et oled haige, aga tegelikult ei ole, siis loomulikult see nii ei käi. Meil on riigikoguliikmete hea tava, mis ütleb, et riigikogu liige peab tegutsema ausalt ja läbipaistvalt. Aga tõsi ta on, et see on puhtalt saadiku enda südametunnistusel, mingit reaktsiooni ei ole.“

Kallas märkis, et tema arvates oleks aus ja õiglane, kui Eesti riigikogus oleks samamoodi nagu Euroopa Parlamendis, kus iga puudutud istungiga jääb ka palganumber väiksemaks.

Samal teemal

30.06.2019
Juhtkiri | Eurovolinikuks siirduva Kadri Simsoni puhkusereisid tekitavad küsimusi
30.06.2019
Riigikogust haigusega puudunud Simson puhkas hoopis kelmusega saadud rahast korraldatud reisil Kariibidel