Foto: Jörgen Norkroos
Eesti Ekspress 31. juuli 2019 07:00
Riigikogu käskis 2017. aastal kõik korduvad roolijoodikud vangi panna ja nüüd, kaks aastat hiljem, viskavad kolm kohtunikku õhku küsimuse, miks seda tegelikult ei tehta.

Tallinna ringkonnakohtunikule Julia Katškovskajale tundus juba mõnda aega, et paadunud roolijoodikute karistamisega on midagi valesti, kuna korduva purjuspäi autojuhtimise eest istub vangis palju vähem inimesi, kui on selle eest süüdi mõistetud, kuigi seaduse järgi on juba ligi kaks aastat ainus võimalik karistus reaalne vangistus.

Hea näide on Taneli juhtum, kes jäi tänavu 25.mail Tallinna kesklinnas politseile vahele viiendat korda joobes juhtimisega vahele, kuid kellele määratud 10kuune vangistus muudeti kohtus kaitsja palvel ümber üldkasuliku töö kohustuseks. Justiitsministeeriumi andmetest selgub, et mullu karistasid kohtud 555 korduvat roolijoodikut ja neist 211 puhul asendati vangistus üldkasuliku tööga ja veel 10 vabastati tingimisi.

Riigikogus tulist arutelu tekitanud ja 58 poolthäälega vastu võetud seadusemuudatus roolijoodikute vangi saatmisest jättis kahe silma vahele tõsiasja, et kuni kahe aasta pikkuseid vangistusi saab asendada üldkasuliku tööga ja sellepärast ei täida seadusemuudatus soovitud eesmärki.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.