Seisukoht

Seisukoht | Sõnavabadus on ka vastutus (43)

Manona Paris, Toidutare.ee peatoimetaja, 30. juuli 2019, 18:49
Sõnavabadus on kohati naljakas kummina tunduv asi, mida venitatakse täpselt enda suva järgi, ajades sassi fakte ja arvamusi. Nagu näiteks: inimene justkui võib öelda teise kohta faktiväitena mida tahes, ent kui selle eest vastutusele võetakse, on see järsku arvamus ning tegu on tagakiusamise ja ahistamisega. Aga on siiski vahe, kas sa nimetad kedagi hinnanguliselt seaks või ütled, et ta... pisikeste põrsastega (vabandust räige vihje pärast).

Umbes nii on juhtunud seksuaalkasvataja Rita Holmiga, kes otsustas oma kiusajad kahjunõuetega korrale kutsuda, olles nii üks vähestest, kes kohtusüsteemi kaudu abi otsib. Nüüd on kisa pilvini, et kuidas Holm küll julgeb sõnavabadusele vastu astuda.

No õnneks nii hull see asi siiski pole. Vaba inimese sõnavabadus sisaldab ka sõnavastutust, vaid orjal pole seda. Oih, ma ikka ei saanud aru, et internet on avalik koht ja ma ju tegelikult ei mõelnudki, et too inimene on petis, valetaja ja pedofiil – see pole mingi vabandus!

Viisakusest kaugel räige sõimu, äärmuslikke pornograafiaalaseid teadmisi näitavate metafooride ja lihtlabase piltide varastamise ja meemideks tegemise ohvriks sattumine on olnud viimastel aastatel paljude inimeste saatus, kes sobivad sel hetkel teatud seltskonnale oma jõude ühendavaks päevavaenlaseks.

Ma ei nimeta siin nimme ühtegi kooslust. Pole ka vaja, sest kohe kindlasti jõuab ka see lookene „kuhu vaja“ virtuaalseks eritistetopsiks. Ma tahan lihtsalt öelda, et kuigi minul on ajakirjanikuna sellise tsirkuse suhtes üsna paks nahk tekkinud ja kohati on naljakaski, ei pea faktidena edastatavat räigemat sorti fantaseerimist taluma. Rita Holm on siin üks näide. Enda õiguste eest peab seisma ja kui vaja, siis kohtu abil. Vabadus on alati ka vastutus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee