Maailm

Avaldatud kell 13.00. Uuendatud kell 16.30 

ŠOKK SAKSAMAAL: 10 päeva jooksul lükati kolm inimest rongi ette (136)

Aadu Hiietamm, 30. juuli 2019, 16:30
HUKKUNU MÄLESTUSEKS: „Puhka rahus, väike mees!“Foto: EPA/Scanpix
Saksamaal Maini-äärse Frankfurdi pearaudteejaamas lükkas 40aastane aafriklane esmaspäeva hommikul kella 10 paiku läheneva kiirrongi ICE ette kaheksa-aastase poisi koos emaga. Poiss hukkus. Vaid üheksa päeva päeva varem toimus analoogiline kuritegu Põhja-Rein-Vestfaali liidumaal Voerde raudteejaamas, kus 28aastane serblane lükkas rongi ette 34aastase naise, kes sai samuti surma. 

Kui 20. juuli hommikul Voerdes juhtunut surmaga lõppenud tõukamist võeti üldjuhul üksikjuhtumina, siis pärast esmaspäeva hommikul Maini-äärse Frankfurdi pearaudteejaamas toimunud analoogilist kuritegu küsivad sakslased nõutult: “Mis toimub? Kas sarnane tragöödia võib korduda?“

Juhtunu pärast on mures ka Saksamaa siseminister Horst Seehofer, kes katkestas puhkuse ja korraldas julgeolekuametite juhtide kriisikohtumise.

Samal teemal

Kurjategijad valisid ohvriks juhuslikud inimesed

Selgusetu on kurjategijate motiiv. Mõlemal juhul valisid nad ohvriteks juhuslikud inimesed ning pärast kuritegu on nad eelistanud vaikida. 

20. juulil lükkas Voerde raudteejaamas 34aastase Anja N.-i rongi ette 28aastane Saksamaal sündinud abielus serblane ja üheksa lapse isa Jackson B, siis Frankfurdi pearaudteejaama mõrvar on alates 2006. aastast Šveitsis Žürichis elav 40aastane Eritrea kodanik Habte Araya, kelle nimi avaldati teisipäeva pärastlõunal. Ta on abielus ja kolme lapse isa ning saabus Euroopasse põgenikuna. Pealtnägijate sõnul lükkas ta ema ja tema kaheksa-aastase poja 7. teel läheneva kiirrongi ICE ette. 

KURITEOPAIK: Eritrealane lükkas esmaspäeval Frankfurdi pearaudteejaamas ema koos pojaga saabuva kiirrongi ICE ette. Foto: AFP/Scanpix

Rongijuhil puudus võimalus rongi peatada. Kui emal õnnestus end rongi eest viimasel hetkel kõrvale veeretada, siis poeg jäi rongi alla ja suri sündmuskohas. Kohaliku meedia andmetel on rongi ette tõugatud ema ja poeg Saksa kodanikud. Šokiseisundis ema toimetati pärast poja surma nägemist haiglasse. 

RONGI ALL HUKKUNUD POISI MÄLESTUSEKS: Frankfurdi pearaudteejaama 7. teele toodi seal esmaspäeval rongi alla lükatud poisi mälestuseks lilli, küünlaid ja mänguasju. Foto: EPA/Scanpix

Politsei teatas hiljem, et eritrealane üritas veel rongi ette lükata ka 78aastast naispensionäri, kuid viimane suutis end kaitsta ja pääses õlavigastusega. Seejärel tõukaja põgenes joostes, kuid tabati raudteejaama lähistel tänaval. Ka Voerdes peeti mõrvar kohe kinni, perroonil olnud inimeste abiga.  Politsei kiitis seal kangelasliku käitumise eest eraldi 31aastast iraaklast.

ANALOOGILINE KURITEGU: 20. juulil lükkas Saksamaal elav serblane 34aastase naise saabuva rongi ette Voerde raudteejaamas. Foto: EPA/Scanpix

Esmaspäeval teatas Duisburgi prokurör Alexander Bayer,  Voerdes naise rongi ette lükanud Jackson B.-l leiti verest kokaiini. Ta asus Voerde lähistel Hamminkelnis elama umbes aasta tagasi. Kohalikud iseloomustasid teda konfliktse tegelasena, kes tulnuks juba ammu trellide taha panna. „Me kartsime, et ilmselt peab enne midagi väga hirmsat juhtuma, kui nad ta vangi panevad,“ rääkis Hamminkelnis ühe väikese söögikoha pidaja ajalehele Bild.

Žürichis elava eritrealase tausta kohta on esialgu vähem infot. Teada on, et ta saabus Frankfurti mõni päev varem Baselist ning esialgse info põhjal oli ta kuriteo sooritamisel kaine.

Pärastlõunal teatas Saksa liidupolitsei juht Dieter Romann, et eritrealane oli 25. juulil ähvardanud naabrinaist noaga ning ta kuulutati Šveitsis tagaotsitavaks.  Samas peeti teda varem eduka integratsiooni musternäidiseks. Šveitsi politsei kinnitas teisipäeva õhtul, et Habte Araya sai tänavu psühhiaatrilist ravi.

Kohtus süüdimõistmisel ähvardab lapsetapjat eluaegne vanglakaristus.

Pärast kaheksa-aastase poisi surma Frankfurdi pearaudteejaamas algas Saksamaal tõsine diskussioon turvalisuse üle riigi raudteejaamades. Ettepanekule lubada perroonile ainult piletiomanikud, vastas raudteeettevõte Deutsche Bahn, et see on raskesti teostatav, läheks maksma sadu miljoneid eurosid ning tekitaks reisijatest pikad järjekorrad.  Lisaks piisaks kurjategijal perroonile saamiseks odava pileti ostmisest. 

Eksperdid: säilitage valvsus

Eksperdid soovitavad rongi ootavatel reisijatel edaspidi pidevalt ümbrust jälgida ning hoiduda perrooni äärel seismisest. Võimaluse korral valida aga selline koht, kus keegi ei saa selja tagant läheneda. 

Psühholoogide sõnul  on väga raske arvata, mis sundis Voerdes ja Frankfurdis tegutsenud mehi nõnda käituma. Võimalik, et tegu on psüühiliselt haigete inimestega. Võimalik, et nad olid narko- või alkoholijoobes. Samuti on võimalik afektiseisund või lihtsalt oma probleemipuntrast sündinud viha teiste inimeste vastu. Loodetavalt selgitab uurimine nende tegutsemismotiive.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee