Eesti uudised

Keemiatööstus peab kuumaastiku korrastama 2036. aastaks, aga maaomanikud kardavad, et tööstus läheb enne seda looja karja

KIVIÕLI MAAOMANIKE HIRM: kuumaastikuks kaevatud maa jääb korrastamata (20)

Henry Linnard, 29. juuli 2019 22:05
OAAS KESET KÕRBE: Kiviõli keemiatööstus on kaevandamisega kuumaastikuks muutnud sadu hektareid maad, mille keskele on jäänud veel mõni üksik eraomanike käes olev maalapike.Foto: Robin Roots

Kiviõli naabruses laiutab sadadel hektaritel kuumaastikuga sarnanev põlevikivikarjäär. Oma trööstituses sobiks see mõnda ulmefilmi. Korrastamise eest vastutab kohalik keemiatööstus. See nõuaks hinnanguliselt kuni 30 miljonit eurot ja tööga tuleks valmis saada alles 2036. aastaks. Kohalikud elanikud kardavad, et heitliku põlevkivituruga seotud ettevõte on selleks ajaks unustusse kadunud.

Põllumees Kaupo Tihvani kasutuses on Kiviõli lähistel 29 hektari suurune maalapp. Ta on seda hooldanud 15 aastat ja kasvatanud seal loomasöödaks heina. Maalapp on otse keset karjääri, kust kohalik keemiatööstus endale vajalikku põlevkivi kaevandab.

Tihvani kasutusleping riigiga on lõppemas, kuid seal seisab klausel, et soovi korral võib ta maatüki järgmisekski 15 aastaks endale hoida. Kuid maa, millesse Tihvan on investeerinud ja raske tööga higi valanud, näib tal näppude vahelt libisevat. Keemiatööstuse ärihuvid on eraisiku omadest tähtsamad, kahtlustab mees.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee