Maailm

Täiendatud kl 18.45

VIDEO | TRAGÖÖDIA KÜÜSLAUGUFESTIVALIL: tulistamises hukkus kolm inimest, nende seas kaks last (51)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 29. juuli 2019 18:45
Foto: AP/Scanpix
Ameerika Ühendriikides California osariigi põhjaosas Gilroys hukkus pühapäeval toidufestivalil aset leidnud tulistamises esialgsetel andmetel kolm ja sai haavata 15 inimest, samuti sai surma tulistaja ise, teatas kohalik politsei. Hiljem korrigeeriti haavatasaanute arv 11le. Surma said 6aastane poiss, 13aastane tüdruk ja 20ndates aastates noormees.

Tulistamine algas kohaliku aja järgi kell 17.41.Tunnistajate sõnul avas laste mänguplatsi kõrval tule umbes 30aastane valge mees, kes esialgseil andmeil üritas põgeneda.

Tegelikult oli tulistaja vaid 19aastane nooruk. Festivalil korda pidanud politseinikud reageerisid kiirelt ja lasid ründaja maha. Esmaspäeva hommikul vahendas USA meedia, et politsei uurib võimalust, et tulistajal oli kaasosaline. Mõned tunnistajad kirjeldasid, et nägid tulistajaga koos ka teist inimest.

Kohalik politseišeff kirjeldas, et poolautomaatse tulirelvaga mees näis rahva sekka valimatult tulistavat, mitte otsinud konkreetseid ohvreid. Ründaja kandis seljas militaarstiilis rõivastust, ees päikeseprille ning ühe tunnistaja sõnul ei tundunud noor mees olevat ei närvis, vihane ega ebakindel. Siiski rääkis üks pealtnägija NBC reporterile, et kui sattus tulistajaga vastakuti seisma, küsis ta noorukilt, miks too seda teeb ning too olevat vastanud: „Sest ma olen väga vihane.“

Tulistamine leidis aset iga-aastasel küüslaugufestivalil, mis toob kohale kuni 100 000 inimest. Inimesed põgenesid nii lähedalasuvasse koolimajja kui metsa. Kannatanute seas on nii täiskasvanuid kui lapsi. Mõned vigastatud said vaid kergelt haavata, mõne inimese tervislik seisund on kriitiline.

Festivalikülastajad ootamas uudiseid lähedaste tervise kohta Foto: Reuters/Scanpix

Pisarsilmne Maribel Romero rääkis kohalikule CNNi kanalile, et kui ta pühpäeva õhtul kohalikku haiglasse kiirustas, ütlesid arstid, et tema lapselaps, 6aastane Stephen on juba siitilmast lahkunud. „Ta oli rõõmsameelne, armastava loomuga laps,“ kirjeldab leinav vanaema. „Alati lahke, õnnelik, teate küll, mänglev.“ Haiglas võitlevad oma elu eest Stepheni ema ja teine vanaema.

Väike Stephen Romero Foto: @CNN/Twitter

USA president Donald Trump soovitas Twitteri vahendusel, et inimesed oleksid ettevaatlikud.

Tulistaja on 19aastane Santino Legan. Tema Instagrami kontol, mis nüüdseks eemaldatud, oli vaid kolm postitust, neist üks mõni tund enne tulistamist üles riputatud foto festivalialalt. Foto kõrval kommenteeris Legan: „Aiii küüslaugufestivali aeg. Tulge jooge end ülehinnatud pasast purju.“ Instagrami kontol väitis Legan end olevat Itaalia ja Iraani päritolu ning näitas üles huvi 1890. aastal kirjutatud vähetuntud valgete ülemvõimu teemalise teose vastu.