Maailm

TRUMPI SUUR VÕIT: kohus andis USA presidendile piiritara ehitamiseks vajalikud miljardid (29)

Toimetas Viljar Voog, 27. juuli 2019, 09:40
Donald Trumpi töönädal sai positiivse lõpu. Enne ülemkohtu otsust oli USA riigpea nädala suurimaks uudiseks ühel avalikul ülesastumisel tema taustale kuvatud paroodiavapp, mis kujutas muuhulgas presidendi golfilembust. USA vapilind oli vahetatud välja Vene kahepealise kohta vastu.Foto: JONATHAN ERNST/Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump sai ülemkohtus suure võidu. Riigipea võib suunata kaitseministeeriumi vahenditest 2,25 miljardit eurot, et ehitada Ühendriikide lõunapiirile Mehhikoga immigrantide sissevoolu takistav tara.

Trumpi tarasaaga on kestnud aastaid. Selle ehitamine oli ärimehe 2016. aasta valimiskampaania üks pealubadusi, kuid ametisse valituna on ta jooksnud pidevalt peaga vastu seina – algul ei leidnud ehitusraha tema enda vabariiklaste partei, hiljem võtsid kongressis võimu üle demokraadid, kes ei hakanud ammugi Trumpi suurt unistust täitma.

Samal teemal

Esimene läbimurre taraküsimustes sündis veebruaris, kui Trump ja demokraadid jõudsid kokkuleppele, et mees saab kasutamiseks 1,25 miljardit eurot, mille eest oleks peaasjalikult saanud värskendada juba olemasolevaid tõkkeid. Summa oli aga märkimisväärselt väiksem presidendi soovitust ja nõnda võttis ta otsustamise enda kätesse: presidendile antud võimuga kuulutas ta USA ja Mehhiko piiril toimuva riiklikuks hädaolukorraks ja eraldas lahenduse leidmiseks 2,25 miljardit eurot Pentagoni eelarvest, mis muidu oleks kulunud värbamisele, relvaostudele ning lennuväe uuendustele.

Trumpi taoline liigutus ärritas demokraate meeletult, sest president läks oma otsustamises mööda seadusandlikust võimust, kes peaks kontrollima täidesaatva haru kulutusi. Nõnda pöörduti riigi kolmanda tugisamba poole ehk kohtusse. Kongress saigi esialgse õiguskaitse ehk Trumpi nõutud summad külmutati, kuniks vaidlused kestavad.

Selle otsuse pöörast USA ülemkohus nüüd häältega 5:4 ümber. Ülemkohus otsustas, et presidendil on õigus raha kasutada, kuna valitsus on piisava kindlusega tõestanud, et kohtuasja algatajatel polnud vastuseisuks seaduslikku alust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee