Eesti uudised

Aafrika põrgukuumus – mispärast ei hooli sa meist

ASJATUNDJAD ANNAVAD ARU | Mis augus me elame, et siia suured soojalained ei jõua  (45)

Kristjan Väli, 26. juuli 2019 20:10
SOE, KUHU JÄID? Rekordid tulevad vaid õhumassidega, mis jahtuvad enne Eestisse jõudmist maha.Foto: Erki Pärnaku

Kui Kesk-Euroopa ägab järjekordselt Saharast saabunud põrgukuumuses, siis miks on meie ilm vaid mõõdukalt palav ja kõigi aegade kuumarekord pärineb ikka veel 1992. aasta augustist, kui temperatuur tõusis 35,6 kraadini?

Klimatoloog Ain Kallise sõnul on põhjus lihtne – välismaised õhurõhkkonnad, täpsemalt nende asetus meie suhtes: „Tavaliselt annavad meile suviti selgemaid ja kuumemaid ilmasid Venemaal paiknevad antitsüklonid ehk kõrgrõhkkonnad, mis nagu ilmapolitseinikud hoiavad Läänemerelt niiskust toovaid jahedamaid madalrõhualasid ehk tsükloneid eemale. Just praegu on aga üks antitsüklon meie maad kaitsmas karmi Aafrika kuumuse eest. See rõhkkond asub Põhja-Skandinaavia kohal ja suunab suurema palavuse meist loode poole.“

Atmosfääriteadlane Jüri Kamenik on kolleegiga sama meelt – Eesti geograafiline asukoht on just selline, et põrgukuumust pole karta. „Troopilise õhumassi kolded jäävad Eestist väga kaugele ja neid on kaks peamist: Lääne-Aafrika Atlase mägede piirkond ja Kaspia mere regioon. Mereline troopiline õhumass formeerub Atlandi ookeani põhjapiirkonnas, aga see meile suvel rekordeid ei too, talvel võib tuua,“ selgitab Kamenik.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

20.11.2019
Klimatoloog Ain Kallis pälvis teaduse populariseerimise elutööpreemia
28.07.2019
Tuline ilmataat: sündis selle suve kuumarekord!
26.07.2019
GALERII | NII KUUM ON TUNNE: kuumalaine täitis Tallinna rannad nautlejatega
25.07.2019
Lääne-Euroopas püstitati teist päeva järjest kuumarekordid, enneolematud soojakraadid ohustavad ka Jumalaema kirikut

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee