Maailm

Kõige rohkem rämpsu toodavad kanadalased, kuid Eestilgi pole põhjust rõõmustada... (19)

Toimetas Greete Kõrvits, 26. juuli 2019, 16:31
Juubelilaulupeo „Minu Arm“ kuulajatest maha jäänud prügi.Foto: Erki Pärnaku
Linnastumine kogub hoogu kogu maailmas, põhjustades paljudes suurlinnades prügiuputusi. See, kui palju prügi maailma riigid toodavad, lähitulevikus tõenäoliselt ainult tõuseb, kirjutab USA Today.

Ehkki palju räägitakse sellest, kui palju iga inimene ise oma tarbimisharjumusi muuta saab, ei saa ka mööda vaadata sellest, et kõige rohkem rämpsu ja saastet toodavad siiski suurtööstused, mitte indiviidid. Enamikes riikides tekitab enim prügi ehitustööstus. Kõige suurem inimtekkeline prügisort on aga sigaretikonid.

Samal teemal

Et arvutada välja riikide prügitootlus, kasutati Maailmapanga andmeid nende 2018. aasta uuringust „What A Waste“ (eesti k. „Milline raiskamine“). Arvesse võeti mitmet sorti prügi, nii majapidamistest ära visatud rämpsu, tööstuslikku prügi, põllumajandusjäätmeid jne. Andmed kajastavad rämpsu tootmist inimese kohta – mõistagi toodab mõni suurriik juba ainuüksi rahvaarvu poolest koguprügi rohkem kui näiteks Eesti, ent uurijatel oli huvi ka selle vastu, milline on prügikäitluse tase erinevates riikides.

Kõik TOP 10sse kuuluvad riigid asuvad Euroopas või Põhja-Ameerikas. Kuna arvesse on võetud ka ettevõtete toodetud rämpsu, ei maksa ehmatada, et inimesed ise neis riikides mingid prügikollid oleksid. Mõtlemapanev võib see aga olla siiski. 

10. Serbia –  8,9 tonni prügi elaniku kohta aastas

9. Ukraina – 10,6 tonni prügi elaniku kohta aastas

8. Luksemburg – 11,8 tonni prügi elaniku kohta aastas

7. Rootsi – 16,2 tonni prügi elaniku kohta aastas

6. Armeenia – 16,3 tonni prügi elaniku kohta aastas

5. Soome – 16,6 tonni prügi elaniku kohta aastas

4. Eesti – 23,5 tonni prügi elaniku kohta aastas

3. Ameerika Ühendriigid – 25,9 tonni prügi elaniku kohta aastas

2. Bulgaaria – 26,7 tonni prügi elaniku kohta aastas

1. Kanada – 36,1 tonni prügi elaniku kohta aastas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee