Juhtkiri

Juhtkiri | EKRE õõnestab Jüri Ratase tõsiseltvõetavust (48)

ohtuleht.ee, 25. juuli 2019, 17:12
Foto: Teet Malsroos
Kui Keskerakond, EKRE ja Isamaa asusid tänavu märtsis ühistele koalitsioonikõnelustele, siis kõige esimese asjana lubasid nad järjepidevust välispoliitikas. „Viime ellu iseseisvat ning järjepidevat välis- ja julgeolekupoliitikat eeskätt läbi oma kuuluvuse Euroopa Liitu ja NATOsse. Eestile on oluline Euroopa Liidu ja NATO ühtsus ning koostöö,“ sai kirja ka koalitsioonilepingusse.

Kui mõned kuud hiljem küsida juhuslikult valitud Eesti elanikult, kas valitsus toetab Euroopa Liidu ühtsust, oleks tal raske vastata ilma ühegi „agata“. Võib vaid ette kujutada, kuivõrd selgena paistavad Eesti välispoliitilised positsioonid siis neile, kes ammutavad informatsiooni meie riigi käekäigu kohta üksnes välismeediast.

Segaste sõnumite jada jätkas viimati siseminister Mart Helme (kel meeldib välismaal esitleda end kui Eesti asepeaministrit), kui pakkus brittide värskele peaministrile Boris Johnsonile Eesti kogemusele tuginevat nõu ebasoovitud liidust väljaastumisel. EKRE sõnumitega kursis olijaile ei tule selline avaldus loomulikult üllatusena. Et kuskil siiski on ületatud taluvuse piir, oleks avalikkusele ehk märkamatagi jäänud, kui Eesti sõnumite vahendamisel keerulisse olukorda pandud diplomaatide nimel poleks sõna võtnud välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikas.

Edasi on kõik läinud ennustatavat mustrit pidi: Helme(de) küsitavatele sõnavõttudele on järgnenud Jüri Ratase kinnitused, et kehtib koalitsioonilepingus kokkulepitu; isamaalased püsivad suuresti peidus, ja samal ajal jätkavad EKRE liikmed Ratase kui peaministri tõsiseltvõetavuse õõnestamist, võimendades oma esialgset sõnumit. Sama lahenduskäiku ei rakendata praegu enam mitte Euroopa Liidu ühtsuse toetamise küsimuses, vaid ka selles, millised volitused on riigiametnikel kritiseerida valitsuse liikmeid. Kas ametnike suukorvistamine on EKRE jaoks omaette eesmärk?

Ent lahendusi niimoodi ei paista, ja ministrite öeldu tekitab küsimusi hoopis juurdegi. Üha teravamalt: kui kaua on sellisele mõtte- ja vaatekaaslaste kooslusele antud võimul püsida?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee