Sisuturundus

Tark aiaomanik majandab nutikalt igal aastaajal 

K-rauta, 1. august 2019, 12:27
Juuli ja august on taimede õitsemise kuu. Ajal, mil aiad on täis värvikirevaid õisi, teab tark aiaomanik, et kuigi praegu on hetk korraks hinge tõmmata ja tehtud tööd nautida, siis kohe on käes aeg aed uueks hooajaks ette valmistada.

Pärnu K-rauta aiandusosakonna müügikonsultandi Piia Varese sõnul sai jaanipäevaga küll põhiline suvelillede istutamisaeg läbi, kuid need, kes jäid hiljaks, saavad veel praegugi midagi mulda ja potti pista või vajadusel välja vahetada.

K-rauta kaupluste valikus on 180 toataime ja 470 õuetaime. Nende seas on palju suve- ja püsililli, lehtpõõsaid, viljapuid-marjapõõsaid, okaspuid ja potistatud elupuid. Püsililledest on hetkel populaarsed roosid, metssalvei erinevad sordid, neiusilmad ja astilbed. Suvelilledest on ajast aega olnud hinnatud pelargoon. Lisaks sellele ostetakse palju begooniaid, mida on hea varjulisse aianurka panna. Peenra peale sobivad hästi peiulilled ning aednelgid. Varese sõnul on taimede ostmisel oluline veenduda, et need oleksid värsked ja Eesti kliimasse ning konkreetsesse kasvukohta sobilikud. K-rauta kauplustesse tuuakse taimi juurde iga päev, et tagada kvaliteet ja kasvukindlus. Vähetähtis pole ka taimede hinnatase, sest tõeline rohenäpp tahaks hoida oma koduaia kevadest sügiseni õitemeres, aga kui rahapuu veel vilja ei kanna, on mõistlik majandada nutikalt.

“Praegu on aedades õitsemise kõrghooaeg. Saab nautida nii püsikute õitemerd kui amplitaimede lopsakust,” ütleb Vares. Amplitesse sobivad hästi ripp-pelargoon, raudürt, sinilobeelia, hõbepael, roomav metsvits, maajalg, lamav käokuld, puis- ja aedpetuunia. Vares nendib, et uhke ampli saab just erinevaid lilli kokku pannes.

Piia Varese kinnitusel on viimastel aastatel trendikaks saanud konteinerhaljastus ehk hooajaline ilutaimede kasvatamine teisaldatavates kasvunõudes. Seetõttu kasutatakse istutamisel rohkem ka kõrrelisi ja lavendleid. Vares lisab, et suvelilli saab kombineerida ka okaspuudega, mis annab väga hea tulemuse.

K-rauta aiaekspert soovitab rõdukastides koos lilledega kasvatada maitsetaimi. “Ürdid lisavad lillede vahele struktuuri ning toidulauale maitsekust,” leiab Vares. Maitsetaimedest sobib rõdukastis kasvatada tüümiani, pune ja peterselli.

Õuetaimede valikul tuleks silmas pidada seda, kuhu ja millisesse pinnasesse on soov taimed istutada. Varese sõnul ei tohiks näiteks begooniaid üldse päikse kätte panna, välja arvatud alati õitsev begoonia, mis talub ka päikest. Samas kuldkakar vajab päikest. Amplites ja konteinerites kasvavate taimede puhul on tähtis kastmine, väetamine ja äraõitsenud õite äranoppimine. Lisaks ei tohi ära unustada, et väljaveninud oksad tuleks tagasi lõigata.

Augustis on hea aeg istutada okas-, elu-, viljapuid ja marjapõõsaid ning pista mulda lillesibulad. Sügisel toovad aedadesse värvi juba astrid, kanarbikud, taliharjad ning erinevate lehevärvidega lehtpuud-põõsad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee