Arvamus

Ireene Viktor: ei saa mitte vegan olla ehk Jutuajamised pikaajaliste veganitega (139)

LISA KOMMENTAAR

mm 21. jaanuar 2020 13:43
Veganlus on väga tervitatav maailma päästmis osa.Tuleks aga minna edasi,miks loomaaia kiskjatele söödetakse siiamaani liha,see on kuritegelik möödalask!Oma koera jätsin lihast ilma paar kuud tagasi,miskipärast suri teine.
omnivoor 1. august 2019 12:51
Muideks Ka taimed on elusorganismid !Kas neist kahju pole ?
Võibolla kui taimedest kahju siis võiks üldse lihast loobuda, kuna loomasöödana tapame rohkem taimi? 5. august 2019 17:30
Common Sense 5. august 2019 17:30
Võibolla tasuks põhikooli bioloogia ka üle vaadata, et mille poolest erinevad taimed ja loomad?
segatoitlane 1. august 2019 12:49
ligi pooled veganid on kogenud ... Veel ÜKS ahistatud vähemus ! Lipud-loosungid selga ja marssima ! Muuseas, Kas teil taimi tappa kahju pole, ka taimed on ELUS-organismid !.
Common Sense 5. august 2019 17:31
Lihasööjad tapavad kordades rohkem taimi, võta appi loogiline mõtlemine?
Common Sense 26. juuli 2019 14:39
Hei lihasööjad! Prooviks moodustada kamba peale ühe loogilise argumendi loomse toidu tarbimise kasuks? Ainukene mille vastu veganid ei saanud vaielda aastaid tagasi oli maitse. Täna on täpselt sama maitsega alternatiivid olemas ja ainult rumal ja hoolimatu inimene sööb liha.
Hernememm 26. juuli 2019 15:58
Pöördugu mõne toiduainetööstuse PR poole, küll need juba oskavad oma tooteid ostma meelitada!
siil 26. juuli 2019 17:23
to Common Sense, argumendid on minu kommentaaris toodud ja kordan need sulle üle---inimese soolestik on veganluse jaoks liiga lühike. Veistel on 2 magu ja võrreldes kehapikkkusega ka palju pikem soolestik ning seda selleks, et organism saaks taimsest toidust eluks vajalikud ained kätte. Inimese organism ei suuda taimetoidust kõiki vajalike aineid omastada kuna enne on toit loomuliku teed pidi juba väljunud. Selleks, et organism saaks vajalike toitaineid, peab inimene lisaks taimetoidule sööma ka loomset toitu. Kõik see on ammu teaduslikult tõestatud ning kooliski õpetati bioloogiat, anatoomiat
Common Sense 26. juuli 2019 18:01
Kallis Siil võiks endale selgeks teha mida tähendab karnivoor herbivoor ja omnivoor, ilmselgelt koolis sel hetkel inimene ei viibinud. Ainuke põhjus miks loomi süüa toitainete seisukohalt on see, et paljud proteiinide ühendid annavad kätte kõige vajaliku, samas loomad on need saanud ka taimedest btw. Veganina peab olema teadlikum toitumisest, ei vaidle vastu.
siil 26. juuli 2019 14:21
Juhtusin nägema dokfilmi ühest mehest, kelle tervis oli juba lapsepõlves põdur ning 26a. tunnistas arstiteadus mehe lootusetuks invaliidiks. Mees hakkas iga päev sööma ainult toorest liha, peamiselt kitseliha, mida ostis tuttava farmeri käest. Aasta pärast oli mehe enesetunne paranenud, tal oli jõudu ning energiat elada noore mehe elu. Arsti juurde kontrolli minnes olid kõik analüüsid ülihead ning inimene tunnistati terves. Ei ole mõtet võidelda looduse vastu, inimene on nii ehitatud, et tema laual peab olema ka liha.
Common Sense 26. juuli 2019 14:36
Ühe täiesti suvalise interneti loo põhjal teeb inimene järelduse, et see on looduse poolt nii mõeldud. Võibolla piisaks loogilisest mõtlemisest, et aru saada, et üks dok film ei kaalu üles teadust. maailmas inimesed nälgivad kuna arenguriikides kasvatatud soja ei lähe kohalikele inimestele söögiks vaid müüakse mujale loomadele söödaks. Lisaks kui sa vaatad loodust siis on ju anatoomiliselt selge, et inimene on mõeldud pigem sööma taimset kui loomset, vaata inimese hambaid ja seedeelundkonda ja mao ph jne.
siil 26. juuli 2019 15:52
to common Sense, mis on pistmist teadusel ning arnguriikides toimuvas röövkapitalismil? Teadus on anatoomia, meditsiin, bioloogia.....ning kasuta või wikipediat teada saamiseks, mis vahe on taimsest toidust ja lihatoidul olevate olendite organismil.
Entsefaliit 26. juuli 2019 15:59
võrdub toores kitseliha . Kitsed levitavad puukentsefaliiti isegi piima kaudu...
26. juuli 2019 10:44
Isegi kui me usume, et liha ja piimatooted on meile tervislikud, siis kahjuks me siiski ei saa kahtluse alla seada kliimasoojenemist ning seda fakti, et loomakasvatus panustab sellesse üle 30% lisaks vihmametsade maharaiumisele.
26. juuli 2019 12:34
Kui kõik hakkaksid veganiteks, siis tuleb veel rohkem metsi maha raiuda, et taimekasvatust laiendada.
Toiduga mängimine 26. juuli 2019 08:33
Toiduga mängimine, st toidu valimine, pirtsutamine, oli minu lapsepõlves mõeldamatu, sest toidust peeti lugu. Kui toit ei meeldinud, tuli lihtsalt lauast ära minna, aga ilma sõnadeta. Kui keegi üritas toitu valida, käratas mõni vanem inimene - uut sõda on vaja! Kui inimene tegeleb oma bioloogilisele vajadusele mittevastava toitumisega, kulutab selleks aega ja on veel nn misjonär, st levitab oma ideid, siis on tegemist ilmse asendustegevusga. Me elame nii hästi, et on võimalus tegeleda sellise jamaga! seda soodustab ka meie haigekassasüsteem.
26. juuli 2019 08:57
Äärmine rumalus on kahtluse alla seada teadlasti argumendiga, et mõni vana inimene toidulauas kunagi käratas. Me elame jah hästi aga järgmiste põlvkondade arvelt, võiks natukene ennast kurssi viia sellega mida teadlased meile ütlevad.,
26. juuli 2019 11:58
Maailmas on tohutu toidu ületootmine ja ületarbimine. Seda probleemi veganlus ei lahenda, pigem õhutab tagant, see on võimalus uusi tooteid müüa.
Common Sense 26. juuli 2019 14:06
Keegi polegi väitnud, et veganlus lahendab kõik maailma probleemid ka toidu ületootmine ja ületarbimine. Veganlus loob eelduse teadlikumaks toitumiseks ning säilitab kõige suuremal määral keskkonda. Vegan tooted asendavad lihatooted kuna maitse on sama ja miks peaks keegi valima loomade ja keskkonna hävitamise kui on olemas alternatiivid mis on lisaks kõigele ka tervislikumad?
siil 26. juuli 2019 14:27
to common Sense, mitte maitse pärast ei pea inimene liha sööma, vaid lihas leiduvate mikroelementide ja valkude pärast. Inimese soolestik on nii ehitatud, et taimsest toidust ei saa organism piisavalt valke ja aminohappeid kätte, enne on toit soolestiku läbinud ning jääkainene väljunud. Veistel on näiteks 2 magu ning soolestiku suhtpikkus on inimese omast tunduvalt pikem ja seda selleks, et organism suudaks taimsest toidust omastada vajalike aineid. Lihatoidulistel loomadel on see eest kõige lühem soolestik, sest lihast saab organims kõige kiiremini toitained kätte.
Common Sense 26. juuli 2019 15:10
Kallis Siil! Kas sa tead seda, et kõik vajalikud valgud saab inimene taimedest? Inimese soolestikus läheb loomne produkt enne roiskuma kui välja jõuab kuna meie soolestik on liiga pikk. meie maohape ei ole ka piisavalt tugev. võrdluseks vaata näiteks koera. See on käibetõde, et taimedest on võimalik saada kõik vajaliku. Oskad sa siilikene öelda miks aina enam haiglaid nt pakub ainult plant based toitu?
koeranäss 25. juuli 2019 21:45
Pildi järgi otsustades näeb kuidagi verevaene välja.

25. juuli 2019 19:15
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
Ülle 25. juuli 2019 19:16
LIhamees 25. juuli 2019 18:03
Kuulge veeganid, sööge õige kive! Ka taimed on elusolendid! Miks te neid ekspluateerite ja tapate?
25. juuli 2019 18:26
Sul on õigus, taimed on elusolendid aga neil puudub kesknärvisüsteem ning nad ei tunne valu nii nagu närvisüsteemiga olendid. Kui sa arvad, et võiks vähendada taimede kannatusi siis alusta sellest et toida oma loomadele kive.
Te võite 25. juuli 2019 17:59
siin kõik oma veganlust promoda ja oma usku pöörata. Mina olen sajandat põlve omnivoor ja minu toitimusstiili ei kõiguta keegi. Head teed teile, veganid!
Common Sense 26. juuli 2019 15:19
Igal inimesel on õigus jääda hoolimatuks ja rumalaks kui see ei kahjusta ümbritsevat.
25. juuli 2019 17:59
Kuigi need veganid väidavad, et ei armasta liha ega piimasaaduseid, siis oma taimetoidud nimetavad kõik lihaks ja piimaks jne. Ikka vegani hakkliha ja muu selline kraam maitseb neile hästi. Olen näinud päris mitmeid lihanimelisi veganitoite.
Võilillepiim ja piimalill 25. juuli 2019 18:54
Vegan ka harjumuse ori, aga looma ikka ei hakka seepärast vaenama. Mis neil nimedel viga?
Ega liha ei jäeta söömata selle pärast, et ei maitse. 26. juuli 2019 07:09
Ega liha ei jäeta söömata selle pärast, et ei maitse. jäetakse kaastundest loomade vastu. Ning ka maitsestamata keedetud liha söövad omnivoorid harva.
siil 26. juuli 2019 14:31
to võilillepiim...., liha sööjad ei vihka loomi. Mulle meeldivad väga loomad ning olen valmis maha lööma igaühe, kas põhjuseta looma tapab, kuid loodus on teinud inimesest lihasööja ja loodusseaduse vastu ei ole mõtet võidelda. Näiteks mongolid, kes siiani on rändrahvas on nende peamine toit on liha, liha kõrvale tavaliselt midagi ei sööda, ei põe diabeeti, mis on moodsas lääne maailmas juba epideemiaks saamas
Common Sense 26. juuli 2019 15:16
Silmakirjalikkuse tipp on öelda liha süües, et mulle meeldivad loomad. Loodus pole teinud inimest lihasööjaks. Näiteks tuua põlisrahvaid ja mingeid traditsioone ei põhjenda hetkel küll mitte midagi. Iga päev tapetakse ca 150 miljonit looma kes tunnevad valu ja basic emotsioone, koos kaladega on see nr ca 3 miljardit. Maailmas moodustavad söögiks kasvatatavad loomad üle 60 protsendi. Samal ajal on teaduslikult tõestatud, et on võimalik hästi elada loomi söömata. Teame, et loomakasvatus kahjustab oluliselt keskkonda. Ärgake üles inimesed.
Nganassaan 25. juuli 2019 15:54
Kui vegan on päriselt saavutanud keskmisest kõrgema vaimse taseme ja empaatia, siis ei ole tal absoluutselt vaja kedagi sõnades ega kirjas veenda. Ta veenab iseenesest oma olemasoluga, sellega, et kõigil hakkab ta läheduses hea, ka lihasööjatel. Ja saabki ta missioon täidetud. Aga praegu on see nagu sekt, lõhestamine. Ja keskkonnast rääkides saan tõeliselt respekteerida vaid neid veganeid, kes saavadki hakkama aastaringselt vaid oma piirkonnas kasvavaga. Selliseid inimesi on - toitudes õuntest, kuuseokastest jne.
25. juuli 2019 16:04
Missioon pole ju kiita loomade ja keskkonna hävitamist, et südamerahus saaks seda inimesed jätkata. Sa räägid siin koopasse tagasi ronimisest, kuuseokste söömisest jne. Olen nõus, et võimalikult palju peaks tarbima oma Eesti toitu ja võimalikult vähe importima. aga oluline on ikkagi terviklik pilt asjast.
Nganassaan 25. juuli 2019 16:10
Missioon saab täidetud sellega, et inimesed pöörduvad veganlusse iseenesest, ilma veenmata. Lugedes aga mu all kommenteerija tooni, siis see peletab inimesed teist eemale.
Common Sense 25. juuli 2019 16:31
Saan aru jah, tekib nö vastureaktsioon. Igasugused progressid ja arengud on läbi aegade olnud üsna aeglased ja neid kes alguses kõiki nö proovisid ümber veenda vaadati väga viltu või isegi tapeti. Näiteks orjandus, naiste õigused jne. Kõiki uusi ideid tuleb ju inimesteni kuidagi viia, samal ajal ju lihatööstus teeb meeletult kampaaniat et liha on hea, vaadake kasvõi reklaame..peamiselt alkohol ja lihatootjad.
Nganassaan 25. juuli 2019 14:01
Olen väga vastu kaasaegsele tööstuslikule piinavale loomapidamisele. Kuid kasulik oleks teada kütirahvaste üliaustavat suhtumist loomadesse. Au sees oli vaid see kütt, kes surmas looma ühe lasuga, s.t. ei lasknud piinelda. Veganeid kuulates jääb aga mulje, et ka hunt ja karu metsas on pahad-pahad, lambad ja kitsed aga head. Selline maailmapilt.
Common Sense 25. juuli 2019 14:48
See mulje on sama vale kui arusaamine, et liha ja piimatooted on inimese tervisele kasulikud. Karnivoorid ei saa valida kas nad murravad kitse või lamba aga inimene saab valida kas ta tapab looma või mitte.
25. juuli 2019 16:05
karnivoor ei saa valida kas ta sööb või mitte, see on instinktiivne loomade puhul. Mitte ükski vegan pole öelnud, et karu või hunt on paha, see ei ole loogiline järeldus sul.
lihakas 25. juuli 2019 11:38
Kui veganid väidaksid oma toitumise aluseks olevat tervislikkuse, siis oleks ju kõik ok. Aga et nad toovad mängu mingisugused loomade õigused ja tunded ja jumalteabmidaveel, siis on ikka asi halb. Silmakirjalikkus ja püüd ennast kuidagi kangelasliku ja üllana ja empatiavõimelisena näidata on ikka megahale.
Common Sense 25. juuli 2019 11:42
Inimesed valivad plant based toitumise mitmel erineval põhjusel, kas tervis, keskkond või loomade päästmine. Silmakirjalikkus on niisuguste vaadete, omaduste või tunnete omamise teesklus, mida tegelikult inimesel pole - veganlus on kõige üllam empaatiavõimelisem viis elada kuna säästab loomi ja keskkonda. megahale tõesti kui inimene ei põhjusta kannatusi ümbritsevale.
25. juuli 2019 11:44
Silmakirjalikkus on niisuguste vaadete, omaduste või tunnete omamise teesklus, mida tegelikult inimesel pole. Kas sa väidad, et veganid teesklevad keskkonna ja loomade päästmist? megahale tõesti
Arvad nii, sest sina teed valikuid ainult lootuses kangelaslik, üllas ja empaatiavõimeline näida? 25. juuli 2019 13:53
Common Sense 25. juuli 2019 14:21
Veganlusel on positiivne mõju, sama ei saa öelda loomade söömise kohta. Oluline pole ju kuidas lihasööjatele vegan paistab, vaid see kui palju see teeb head keskkonnale ja loomadel ning inimese enda tervisele. Milleks keskenduda veganite ja lihasööjate konfliktile ?
sportlane 25. juuli 2019 10:27
Ma olen terve elu olnud lihasõber, otsinud parimaid retsepte õige steigi valmistamiseks, grillimiseks jne. Jaapanis wagyu viis ikka keele alla küll. Uskusin, et ilma lihata jään nõrgaks ja väetiks. 3a. tagasi intensiivsemalt spordiga tegelema hakates aga otsustasin proovida veganlust mõned kuud. Esialgu oli ikka väga raske loobuda juustust ja nt peekonist aga kõik selle korvas parem enesetunne ning kiirem taastumine trennist. Oskan ainult häid mõjusi välja tuua veganlusega, muidugi ma ei poolda radikaalsust ja peale surumist..kannan ise siiani nahast kingi jne. Soovitan kõigil proovida seda.
25. juuli 2019 10:31
tundub kahtlane jutt aga see on tõsi, et kui ei ole proovinud siis on raske vaielda.
sportlane 26. juuli 2019 09:03
lisaks võin öelda, et veganlus on kõige naturaalsem viagra,..googledage.
siil 26. juuli 2019 14:41
Enda peal läbi viidud eksperimendi põhjal saan väita, et loomsed toitained annavad jõudu. Kuu aega ei söönud ma teravilja (leib, sai, riis.....) ning kartulit. Menüü koosnes lihast, subproduktidest, kalast, jogurt, kodujuust, hapendatud piimast, tomatist, kurgist, munast, ning piimaga kohvist. Maitseainetena sibul, pipar, sool, küüslauk, kohvi jõin suhkruga, kuigi ideaalis oleks pidanud ilma jooma. Ning minu enesetundele mõjus selline toitumiskava väga hästi.
Sportlane 26. juuli 2019 15:25
Käisin hiljuti veretesti ka tegemas ja väga kartsin neid jutte, et kui ei söö liha siis veri kohe kehv jne. Igatahes koik näitajad olid tiptop ja võrreldes varasemaga isegi paremad.

Tiiger 25. juuli 2019 10:06
mõtles(ta ju isiksus), et hakkab ka veganiks, alustuseks 2 veganit päevas
Tõivet 25. juuli 2019 09:53
Mind ei huvita see ideoloogia. Kõik on kõigi söögilaud, ka meie. Söön liha edasi ja mul pole mingi probleem ka loomi ekspluateerida, tappa ja toiduks valmistada.
25. juuli 2019 14:43
tundud nagu mõistlik Eesti mees, sööd liha ja jood valget viina kõrvale?
dsa 25. juuli 2019 09:35
Kas inimene, kes sööb aastas ühe looma, näiteks lehma on kuidagi halvem inimene kui vegan, kelle jaoks taimede kasvatamise käigus tapetakse miljoneid putukaid, konni, roomajaid jne? Suht silmakirjalik ja naiivne lähenemine neil. Kui elusolendi elu on tähtis, siis peaks olema ka õunaussi ja väikese rohutirstu elu sama tähtis kui näiteks ühe lehma ja sea. Sellises kontekstis tapavad veganid kordades rohkem elusid kui omnivoorid.
25. juuli 2019 11:51
aga kui palju sureb loomasööda toomise käigus putukaid ja väiksemaid loomi? natukene võiks proovida loogilist mõtlemist vahelduseks?
Eit 26. juuli 2019 19:22
Siis ei tohi muru niita ja vilja koristada
jälgige neid 25. juuli 2019 09:16
veganid on suurimad silmakirjateenrid, neil kulub päevas omale kõlbuliku toidu vaaritamiseks kordades rohkem aega ja energiat kui tavainimesel, samas kogu selle nõudevärgi pesemine ohtra puhta veega ,peale nende söögikorda on nad suutnud prügi tekitada 3 korda rohkem kui tavainimene ja siis nemad hoolivad loomadest
25. juuli 2019 11:55
1kg liha tootmiseks kulub ca 15liitrit vett, see pole vist kogus mis kulub päevas nõudepesemiseks? :D Olen nõus et prügi on tõsine probleem, eriti see, et pakendatakse plastikusse erinevaid puu ja juurvilju. Samas kõige suurem vihmametsade hävitaja on loomakasvatus.
kapo 25. juuli 2019 13:11
Vihmametsi raiutakse selleks, et asemele istutada palmiõli puud, olen seda ise näinud!!!
Armas naljatilk, 25. juuli 2019 14:37
kust need ekstra nõud ja pakendid tulevad? Kummaline ettekujutus teil...
Common Sense 25. juuli 2019 16:06
Inimene loe natukene teaduslikke artikkleid selle kohta. mis on kõige laastavam vihmametsadele.
Mati 25. juuli 2019 09:10
Jàrjekordne hullumeelne ,kes Inglismaal ettekandjana töötades omandanud haiguse ja nüüd ravib meie noorsugu.
Jälle sul ei sobi 25. juuli 2019 10:00
Miks ta hullumeelne, kui vegaanlusega lõpp käes.
James 25. juuli 2019 08:10
Ühesõnaga lühidalt siis.Kuna eile poolt mu teksti millegipärast siia ei laatud siis ma teen siia lühikokkuvõtte.Eile kirjutasin,et kui kaoks jahindus näiteks ja loomadel lastakse vabalt paljuneda siis varsti oleks meil olukord,kus metsaloomad kõnniksid suurlinnade tänavatel ja otsiksid süüa.Hundid ja muud lihasööjad hakkaksid suures näljas lõpuks inimesi ründama jne.Kas siis oleks veganid õnnelikud?Ukrainas Tsernobolis on see inimkäe puudumine kõige paremini näha.Peale inimeste lahkumist sealt oli seal paari aastaga niipalju metsikuid loomi,et sinna saadeti jahimehed neid harvendama.
Karuott 25. juuli 2019 10:00
Loom 25. juuli 2019 19:04
Veidike võiksime siiski tõenduspõhisemad olla. Liigid hävivad antroptseenis meeletu kiirusega, oleks tore, kui Jamesi nägemus kasvõi 10% ulatuses tõestuse saaks, aga ei. Ei juhtu seda enne, kui oleme end oma ahnuses ja lihahimus hävitanud. Siis küll, siis tõesti täidab loodus tühimiku teiste liikidega nagu Tšernobõlis.
O 25. juuli 2019 06:50
Tundub, et tegu on inimestega, kes lapsepõlves on liha söönud ja nüüdseks mõned aastad veganid. Seega on neil põhi all ja samas liiga vähe elatud, et jàreldusi teha. Loomulikult oleks paljudel parem tervis, kui nad vähem sööksid. Kas siis veganina või mitte. Samas puudub tänapäeva inimesel võimalus korraliku liha saada. Nagu see vanasti oli. Suurtööstused on kurjast. Just seal toimub loomade piinamine ja nende ebarealistlik nuumamine. Veganluses näen probleemi selles, et poest paljusid juurikaid mina küll osta ei julge. Pestitsiidid, mürgid.... Ja vastavasisulisi söögikohti on ka veel vähe.
Loodus on 25. juuli 2019 06:17
alustanud tasakaalustamist. Igasuguste veganite, maailmalõpu kuulutajate, putukasööjate ja kõikvõimalike kallutatute näol. Kõik variandid kõlbavad, peaasi, et sellised isendid lõpuks välja saab tõrjutud. Ja mitte vägisi, nad lõpuks ise hävitavad endid. Kõike seda teeb enesehävitaja , vihates teisi.
Kõiki teisi vihkavad! 25. juuli 2019 11:52
"Veganid vihkavad siis keda täpsemalt?" vastan - kõiki lihasööjaid! Kohutav, millised ülbikud veganid on. Neid ei saa üldse kusagile kaasa/külla kutsuda, terve õhtu käib üks peedistamine, kuidas tema on üllas ja hea ja teised kõik on rämps tema kõrval!
25. juuli 2019 12:04
Ma võin omast kogemusest öelda, et ma pikalt arvasin et veganid on mingid hullud hipid ja radikaalsed keskkonnaaktivistid kes igal pool oma usku kuulutavad. Aga ma testisin veganlust ja võin öelda, et minu enesetunne on kordades parem, lisaks teadmine, et elan eetilisemalt ja olen keskkonnasõbralikum. Kas veganluse probleem on siis see, et veganid vihkavad lihasööjaid? Ma saan aru, et raske on õigustada loomade piinamist ja keskkonna hävitamist aga ma soovitan omal nahal proovida veganlust.

Mall 25. juuli 2019 06:03
Olen ka hakanud veganluse poole kalduma. Kahjuks mitte üllatel eesmärkidel, lihtsalt ei taha enam nii raskeid ja rasvaseid toite süüa. Kui täna kõik peaks veganiks hakkama, siis vist oleksime näljas. Väga raske on kvaliteetset toitu, juurvilju, puuvilju leida. Maapiirkonas eriti.
Maapiirkonnas eriti? 25. juuli 2019 10:05
Maapiirkonnas võiksid ise kasvatada, milles probleem. Ja kust need õiged kvaliteetsed juurviljad, puuviljad tulevad, kas Vabaduse väljakust, kui masl kõik on nii madala kvaliteediga?
25. juuli 2019 10:17
Kõik need loomad mida kasvatame söögiks tahavad ka ju süüa ja juua, väga palju jääks vabaks põllumaad. kõige suurem vihmametsade hävitaja ei ole palmiõli istanduste rajamine vaid loomade kasvatamiseks maa hankimine.
Ja iga teadlik vegan väldib sedagi nagu tuld. 26. juuli 2019 07:16
Palmiõlist läheb söögiks väga väike osa
Piret 25. juuli 2019 00:16
Miks tekivad veganitel probleemid koos teiste tavalist toitu söövate inimestega koos süües? Vastan - seepärast, et nad nõuavad endale tähelepanu ja viivad teema söögilauas toitumisele, mitte toidu nautimisele. Täpselt samamoodi nagu ka teised tuntud "vähemused". Elage ja olge aga ärge kuulutage ega üritage teisi enda usku pöörata. Igal peolaual on ka taimi, no söögegi siis või võtke oma karp meelepärasega kaasa aga ärge pasundage juubelilauas oma toidueelistusest.
Common sense 25. juuli 2019 00:35
Kuidas on võimalik toitu nautida teades, et selle tõttu kannatavad loomad ning see kahjustab oluliselt keskkonda. Miks peaks üldse üks inimene valima loomadele kannatuse kui on võimalus valida vegan alternatiive mis maitsevad samamoodi ning ei kahjusta samal ajal keskkonda?
Common Sense 25. juuli 2019 00:36
Küsimus pole usus, vaid infos mis aitaks meil olla tervem ning samal ajal ka säästa keskkonda ja loomade kannatusi.
lihtsalt 25. juuli 2019 07:54
elu maal on ellujäämisvõitlus ja ellu jääb see, kelle toidulaud on mitmekesisem. Uskumine, et edaspidi raskeid aegu ei tule, on küll üllas aga reaalse eluga pole sellel midagi pistmist. Ek veganeid ole maamunal ennegi olnud aga pole lihtsalt raskeid aegu üle elanud.
To common sense 25. juuli 2019 10:14
Aga kas tead kui palju kannatusi põhjustab inimestele taimede kasvatsmine. Nt Hispaania kasvuhoonetes töötajatest sa ei tea midagi, millistes tingimustes nemad elavad, siin paljudel kanalad on nende lobudikudest uhkemad. https://www.huckmag.com/art-and-culture/travel-diary-almeria/
Common Sense 26. juuli 2019 10:48
Erinevalt kanadest, on töö vabatahlik ning inimesed lähevad peale tööpäeva lõppu koju.
Kana 25. juuli 2019 00:06
Liha teeb lolliks. Või hoopis sööb liha ainult loll. Kahju on ajupestud rahvast. Eestlased.
25. juuli 2019 12:15
See on jah natukene kurb, et meile kõige rohkem meeldib Eestlasele liha ja alkohol.
James 24. juuli 2019 23:56
metsloomade populatsioon kasvas.Need loomad kõik metsistusid ja hakkasid suures näljas üksteist murdma.Lõpuks saadeti piirkonda jahimehed ,kes loomi hävitasid,et asi päris hulluks ei läheks.Oleks seal inimesed olnud mõelge ise mis saanud oleks.Niiet maailmas on kõik paigas.Elage oma põhimõtete järgi aga ärge sundige selleks lähedasi ega teisi kes elavad oma põhimõtete järgi
James 24. juuli 2019 23:59
Pool teksi jälle kuskil modede taga kinni.
James 24. juuli 2019 23:52
Jälle see vegani lora.Huvitav,kas need suured veganid mõtlevad ka mis näiteks siis saab kui loomi enam ei tapeta? Kui kaoks täielikult jahindus,kõik kombinaadid sulgetaks jne.Varsti on kisa lahti,et metsloomad ründavad inimesi.Tallinna tänavad oleks lõpuks loomi täis.Ja kusjuures need loomad hakkaksid massiliselt sööma teie armastatud toitu ehk siis taimi ja muud idu.Need loomad kes söövad liha hakkaks lõpuks inimesi maha murdma.Oleksite siis väga õnnelikud oma vaadete üle w ?Minge reisige näiteks tsernoboli katastroof piirkonda.Seal kiid räägib teile kui kiiresti ilma inimeste sekkumiseta
no 24. juuli 2019 23:08
aga mina olen teise ringi vegan - loom sööb heina, mina söön looma...
suruvad 24. juuli 2019 23:02
oma vaateid peale nagu p.ededki
Aju ongi vaba 24. juuli 2019 22:44
Veganluse propakeerimine on mõõdukalt kuritegelik tegevus.Veganlus on ilmselgelt terist kahjustav tegevus.Keegi võiks ka mõne asjatundjaga rääkida.
KKK 25. juuli 2019 09:58
Äkki käiks enne kommenteerimist mõnda aega koolis, õpiks väheke õigekirja?

Lõpetaks üldse söömise 24. juuli 2019 22:28
ära. Siis jääks loomad ja taimed terveks.
24. juuli 2019 21:57
Tule taevas appi, sööge mida tahate ja laske teistel ka süüa mid nemad tahavad, loomi on sajandeid peetud just toidu eeamärgil ja ka naha saamiseks, see toimib ka tänapäeval nii,pigem ikka kasutan naturaalseid nahast tooteid mis kestavad kauem kui kunst nahast või mingi kapsa lehest riideid.Elu on selline, tahate või mitte, maailma rahvastik kasvab koguaeg!
veganlus 24. juuli 2019 21:40
on totaalne lollus ja oma ellujäämisvõimaluste suitsiidne vähendamine, kui maamuna peaks mõni apokalüpsis tabama. Kui siis mingis maamuna piirkonnas peaks, sel ajahetkel, veganitele sobivat toitu nappima, ongi sõbrakestel lips läbi. Teisalt jälle, kui veganite tahtmisel loomakasvatus lihaks lõpetatakse, pole sel ajahetkel ka liha enam võtta. Pole süüa, pole elu, lihtne.
24. juuli 2019 21:50
Mitte ühelgi sinu väitel ei ole põhjendust ega loogikat. Üle 65% kogu maakera biomassist on loomatööstuses olevad loomad, metsikuid loomi ca 6%. Elu maakeral saab otsa kui inimene ei lõpeta loomade söömist. Vaata kui palju kulub ühe kilo liha jaoks vett ning toitaineid, energiat saad tagasi vähem kui kulub selle tootmiseks. see on lihtne matemaatika.
Uhmer 24. juuli 2019 21:18
umbes 1000 aasta pärast lahkneb inimliik so 40 põlvkonna pärast. Üks tekkinud inimliikl taimetoidulised veganid ei suuda enam loomset valku seedida tingituna evolutsiooni iseärasustest so põlvest põlve kantud infost DNA-sse, tekib neil seedeiseärasus - ainult taimse valgu seedimise funktsioon, kuna eelnevad põlved on minetanud liha st loomse valgu tarbimise söögiks. Liikide lahknemine on looduse arengu paratamatu osa ja see ei lõppenud neandertaallase väljasuremise ja Darwini sünniga.
Suvi 24. juuli 2019 21:11
Kõik, kes räägivad siin juurviljade elust – jaa, teil on õigus. Taimed on elusorganismid, kel pole aga tõenduspõhise teaduse uurimuste järgi võimet tunda kannatusi, valu, hirmu. Kuna inimene siiski on saabunud siia ilma sööma ja – kujutage ette – ka elama, siis nagu siinse artikli üks kauaaegseid veganeid ütles, veganlus on üks suhteliselt lihtne viis, kuidas ebavajalikke kannatusi olulisel määral vähendada.
25. juuli 2019 00:07
On tehtud mõõtmisi, et taimed reageerivad isegi mõtetele.
Maria 24. juuli 2019 20:35
Jõudu julgetele inimestele! Ükskord me võidame niikuinii. Ükskord lõpeb loomade tapmine.
Siis surevad välja miljonid koduloomad maa majapidamistes 24. juuli 2019 20:50
Siis surevad välja kõik koduloomad, mida maal peetakse. Miljonid loomad sest veganid tapsid nad oma lolluses. Ajaloo suuril loomade tapatalgu.
24. juuli 2019 21:32
ca 3 miljardit inimest on näljas ja meil on toitu 60 miljardile loomale toitu. Inimkonna kõige suurem saavutus saab olema loobumine loomade söömisest.
lihtne rehknut näitab 24. juuli 2019 22:02
Et loomade lihaks tapmine lõpeb, kui on muud süüa. Et sinnani jõuda, tuleb veel kõvasti teadust teha. Praegu tuleks loomakasvatuse hävitamisest lihtsalt korralik majanduspauk, nälg ja tulemusena süüakse loomi toiduks veel pikemalt, kui muidu. Ja kui siis veganid kukuvad heietama, kuidas nad lihaloomi kaitsevad, võtab tõega muhelema
Krokodillid on veganeid palju söönud 24. juuli 2019 20:31
Loomad-isiksused ei hooli veganitest 24. juuli 2019 20:29
ja jäävadki teineteist sööma. Veganite taidlusest nad ei saagi iial teada.

killuke 24. juuli 2019 20:21
Veganid ei ole normaalsed,see on fakt.
24. juuli 2019 21:26
Normaalne ei ole hoolida keskkonnast, kannatavatest loomadest ja oma tervisest? iga lause, mida sülg suhu toob ei ole fakt.
Kert 24. juuli 2019 20:20
Lause "Ei saa mitte vegan olla" tähendab "ei taha(suuda/meeldi/vms) vegan olla". Antud kontekstis on vist siiski mõeldud "ei saa mittevegan olla", ehkki mulle isiklikult meeldib see esimene variant rohkem.
Tom 25. juuli 2019 00:21
Vähese lugemuse viga, see tuleb ikka "ei saa mitte vaiki olla"
tomm 24. juuli 2019 20:02
Tühipaljas virtue signalling, püüe näida iseenda ja teiste ees üllam ning moraalsem inimene. Enda tervise arvelt.
killuke 24. juuli 2019 19:59
Igaüks läheb lolliks omamoodi.
Külmking 24. juuli 2019 19:59
Kaob elekter või algab sõda.48h möödudes unistad lihast.näiteks 10-ndal.jaanuaril.Kusjuures peedil kapsal ja petersellil on ka oma täisväärtuslik hingeelu.
Miks sa ei pane hoopis kuivainete kapist valitud kaunvilju potti podisema või ava kikerhernekonservi 24. juuli 2019 21:04
Nganassaan 24. juuli 2019 19:26
Olen nõus, et inimkond on tööstusliku loomapidamisega läinud nii sügavale alla (loomade hingelist olemust ignoreerides), et ainus viis selle vastu oleks nende toodete tarbimise lõpetamine. Kuid tihti võib veganite puhul tajuda teatavat äärmuslust. Kuidas suhtuvad veganid näiteks traditsioonilistesse põhjarahvastesse, kelle ainsaks toiduks ongi olnud vaid kütitud loomade liha ning kala - see huvitab mind. Kas nende silmis leiavad arusaamist näiteks neenetsi lapsed toorete veriste käntsakatega käes? Traditsioonilised kütirahvad on suhtunud saakloomadesse ülima respektiga, kui vaimolendeisse.
Common sense 24. juuli 2019 19:39
Traditsioonid argumendina ei päde kuna mitte ükski traditsiooniline rahvas vms ei ela hetkel minevikus ja väljaspool tänapäeva ühiskonna mõjuvälja. Inimese kohustus on planeedi hoidmine mitte hävitamine.
Pragmaagik 24. juuli 2019 20:07
See mõningane harmoonia planeediga kadus koos avastusega, et aur suudab masinaid liigutada. Peale seda on kõik tegelikult stabiilselt allamäge läinud.
Nganassaan 24. juuli 2019 22:52
To Common sense: Parem osa neenetseist justnimelt elab praegu põhjapõdrakasvatajaina, teine osa neenetseist käib külades alkoholi ja massimeedia mõjul alla. Kas planeeti hoiaksime paremini Põhja kookospähkleid tarnides?
Common Sense 25. juuli 2019 00:57
Nende traditsioonilist tegevust ohustab samuti ka juba kliimasoojenemine ja gaasitrasside rajamine. Planeedi päästmiseks pole vaja traditsioonide juurde tagasi pöörduda või koopasse ronida, vaid vaadata mida ütlevad meile teaduslikud faktid ning vastavalt nendele võtta vastu otsused. Ilmselgelt on suurem osa maailma rahvastikust alles jõudmas nö heaolu ühiskonda ning kõik tahavad ju ka kõiki neid hüvesi nautida aga kahjuks siis on juba pidu ammu läbi. Globaliseerumist ei ole vabatahtlikult tagasi pöörata, pigem on küsimus kuidas me liiguksime keskkonda säästvate tarbimislahendusteni.
Nganassaan 25. juuli 2019 13:51
To Common sense: Ei saanud vastust küsimusele, kas näete planeedi päästmist tõesti ka selles, et põhjarahvad tarbiksid ainult tuhandete kilomeetrite kauguselt neile transporditud toitu? Üldse kumab läbi tugev suunamine tarbijalikkusele.
Common Sense 25. juuli 2019 21:40
To Nganassaan: Teadlased on selgelt välja toonud lahendused mida iga inime peaks tarbijana läbi viima, vähendama või lõpetama piima ja lihatoodete tarbimise - see on kõige suurema mõjuga otsus. Ülemaailmne vabaturumajandus annab meile tarbijana väga suure valiku , me peaksime eelistama kodumaist. Kui võrrelda kogu transpordisektorit ja loomakasvatust siis loomakasvatuse mõju keskkonnale on oluliselt suurem kui kogu transpordisektor. Mainisin selgelt, et me peaksime olema kursis sellega, mida ütlevad teadlased ning selles mitte kahtlema ja tarbijana võtma vastu need otsused.
Nganassaan 25. juuli 2019 22:05
Olen siin korduvalt rõhutanud, et ka ma ei toeta tööstuslikku loomapidamist. See on mu ühisosa veganitega. Probleemiks on hoopis veganite suhtlemine maailmaga, ideoloogia. Polegi vaja liha, aga veganid ei luba ju ka kala püüda, mett tarvitada. Ja mis teadusesse puutub, siis teadus just vastupidi, ammutab oma suuremad rakenduslikud tõed just koopatarkusest, pärismaalaste tarkustest. Selle üheks kuulutuseks on ka inimkonna tulevikutoit putukate, tõukude, limuste näol. Teadus ei paku kindlasti mitte vaid ühtesid lahendusi.
Nganassaan 25. juuli 2019 22:09
Ning inimesed lähevad leebel ja pretensioonitul moel taimetoitlusele üle järjest enam ja enam. Võitlevad veganid, palun ärge takistage neid selles.
Sall 24. juuli 2019 19:21
Just oli tore uudis et liharestoran hakkas vegantoitu pakkuma.Teeb lihast porgandit. Ja lihaleiba saab ka post kui otsida. Nii ,et võib veganiks hakata küll.
SsS 24. juuli 2019 18:56
Nii pikk artikkel polegi tasuline? Mis toimub?
SsS-le 24. juuli 2019 19:45
No keda huvitaks see jama raha eest?
24. juuli 2019 20:19
narko diilerid annavad ka esimese toosi tasuta,,,,
Tasuta on sellepärast, et 24. juuli 2019 20:39
See on propaganda, mitte artikkel!

Marika 24. juuli 2019 18:56
Aga kas veganid on loobunud siis ka nahkkingadest, nahkkottidest, nahkdiivanitest, nahkkinnastest, nahast autosisustustest? Antud juhul on ju ka loomi tapetud toodangu nimel ja kasusaamise eesmärgil.
Britta 24. juuli 2019 18:58
Jah - veganlus tähendab kõigest loomaest loobumist nii riietes, aksessuaarides, kosmeetikas, mööblis, menüüs jne.
Angelika 24. juuli 2019 19:39
Käisime hiljuti ühe veganpere juures aiapeol. Grillitud kapsas oli isegi üllatavalt söödav. Aga mis hämmastas, oli asjaolu, et nende lapsed korjasid aiast õhinal tigusid ja viskasid neid tulle. Niipalju siis loomade kannatuste vältimisest...
kurb 24. juuli 2019 20:31
Kunagi oli "Tiius" lugu veganist,kes läks lapsega tavalisele sünnipäevale. See vaene laps oli silmadega õginud lauapealset,muudkui neelatas ja hoidis pisaraid tagasi...Sünniüäevalapsütles, et tale ndal süda nuttis sees selle vaese lapse kannatuste pärast, kes ei tohtinud midagi normaalset võtta!
Liina 24. juuli 2019 22:53
Britta, kas veganid kontrollivad ka seda, et söögiks tarbitavaid taimi ei ole sõnnikuga väetatud?
dd 24. juuli 2019 18:55
vaeseke näost nii kaame midagi viga või
nõus 24. juuli 2019 19:46
Ma ka alati vaatan, et nagu äravaevatud kronud!
X 24. juuli 2019 18:44
Jälle üks loll kes pole teadlik et loomi tapetakse suurel hulgal ka taimse toidu tootmisel...
Common sense 24. juuli 2019 18:30
Common sense on elada võimalikult keskkonda ja ennast säilitavalt. Eetilise poole pealt pole vaja isegi googeldada, et mõista kui väär on loomade kasvatamine toiduks. Väide liha söömiseks baseerub kognitiivsel dissonantsil.
Mammi 24. juuli 2019 18:51
Inimene peab liha sööma! Vaadakem näiteks Indiat, kus suurem osa rahvastikust on taimetoitlased. Nii palju vastsündinute väärarenguid pole vist küll kusagil mujal maailmas. Samuti ei tea ma ühtegi olümpiavõitjat sellest riigist, kuigi tegemist on ju ülisuure rahvaarvuga riigiga. Ma olen kindel, et üks põhjustest peitub taimetoitluses.
24. juuli 2019 19:43
Võrrelge karnivoori ja herbivoori soolestiku pikkust ja magu - loodus ei valeta.
24. juuli 2019 20:21
enda tervise arvelt säästad sa loomariiki ehk nagu looduses ikka,tugevam jääb ellu
Suvitaja 24. juuli 2019 18:10
Keda see sabloonne , lõikude kaupa korratav lugu huvitab, samad kulunud väited ikka ja jälle. Maailmas on üha rohkem loobujaid!
Lihavabal toidul 5a 24. juuli 2019 17:56
Aitäh mõistliku artikli eest!
24. juuli 2019 20:28
5aastat ei ole mingi näitaja,ei suitsetajajal,alkohoolikul ega veganil0