Poliitika

Jüri Ratas kaitseb Maasikat ega leia mingit alust võrrelda Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga (459)

Johanna-Kadri Kuusk, Hindrek Pärg, 24. juuli 2019, 13:23
Jüri RatasFoto: Tiit Tamme
Peaminister Jüri Ratas vastas Mart Helme ja Matti Maasika väljaütlemistele sotsiaalmeedias. Ratas tuletas meelde, et Euroopa Liit on toetanud Eesti rahu, vabadust, õigusriiki ja enesekindlust ning avaldas Maasikale toetust. 

Peaministri postitus on vastus sellele, kuidas Mart Helme teisipäeval Briti peaministriks saanud Boris Johnsonit õnnitles ja lisas, et tänu oma kogemustele on ta valmis andma nõu suveräänsuse taastamise teemal. Seepeale säutsus välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikas Twitteris, et Helme võrdleb Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga.

Peaminister Ratas kirjutas vastuseks Facebookis, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust on kurb ja kahetsusväärne ning selles on väga raske näha võitu ükskõik millisele osapoolele. Minister tuletas meelde, et ka Eesti elanikud on tänu Euroopa Liidule saanud palju võimalusi, mis tunduvad nüüdseks juba enesestmõistetavad – vaba reisimine, töötamine ja õppimine, investeeringud, julgeolek, ühtne turg ja palju muud.

„Eestis ei ole ühtegi suuremat erakonda, kes oleks seadnud tõsiselt kahtluse alla meie Euroopa Liitu kuulumist. Praeguse valitsuse koalitsioonileping ütleb, et lähtume välis- ja julgeolekupoliitikas Eesti rahvuslikest huvidest, riiklikust suveräänsusest ning rahvusvahelisest õigusest, järgides rahvusvahelisi kokkuleppeid ja ÜRO põhimõtteid. Samuti viime ellu iseseisvat ning järjepidevat välis- ja julgeolekupoliitikat eeskätt läbi oma kuuluvuse Euroopa Liitu ja NATO-sse. Eestile on oluline Euroopa Liidu ja NATO ühtsus ning koostöö. Näeme Euroopa Liitu riikide liidu, mitte liitriigina,“ kinnitas Ratas.

„Ainuüksi neile põhimõtetele kirjutaksid kõhklusteta alla kõik parlamendierakonnad. Nendele lausetele on kirjutanud alla ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Seetõttu tuleb ka EKRE poliitikutel oma sõnavõttudes ja tegudes mainitud põhimõtetest lähtuda. Meil pole mitte mingit põhjust otsida Euroopa Liidule ajaloost võrdlusi. Need oleksid kunstlikud või lihtsalt valed.“

 

Vähem kui neli tundi hiljem kirjutas Ratas uuesti Facebookis, jagades ERR-i artiklit Maasika arvamusavaldusest Twitteris ning avaldades talle sisuliselt toetust. Ta kirjutas, et Eesti edu sõltub meie ametnikest tublist tööst ja suurest professionaalsusest. "Meie ametnikud on meie rahva teenistuses, mis tähendab, et nad teevad oma tööd südamest ning kasutavad tööalaselt oma parimaid oskusi ja teadmisi meie kõigi heaks. Eestil on oma selliste ametnikega vedanud," kirjutas Ratas

Ta jätkas, et ametnikueetika olulised põhimõtted on ausus ja austus avalikkuse vastu. "Ausus tähendab väga üheselt ka seda, et ametnikel peab olema võimalus viisakalt, erapooletult ning argumenteeritult meie riigielu küsimuste ja võimalike probleemide üle arutada. Ka avalikult, kui vaja. Ka poliitikutega, kui vaja. Seepärast olen mina tänulik kõigile meie rahva teenijatele, kes oma tööd pühendunult ja ausalt teevad ning meie riigi pärast oma südant valutavad," sõnas peaminister.  

Urmas Paet: ei ole aktsepteeritav, et Ratase valitsuse liige ründab sõnavabadust

Reformierakondlane ja Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ei pea aktsepteeritavaks, et Ratase valitsuse liige ründab sõnavabadust. "Nimelt leiab minister Martin Helme, et on skandaalne, kui üks riigiametnik esitab nõudlikus, lausa ähvardavas toonis ülemuse positsioonilt küsimusi ministritele. "Kes sa selline enda arvates oled? Sellise riigivalitsemise lõpetamiseks me valitsuses olemegi." Ratase valitsuse liikme Helme suhtumine sõnavabadusse ja riigiametnike väljendusvabadusse ei ole vabale ühiskonnale kohane," leiab Paet. 

Ta jätkab: "Ka riigiametnikud on Eesti kodanikud, kel on õigus ja isegi kohustus väljendada seisukohta, kui nähakse, et midagi on väga viltu minemas. Ja seda sõltumata sellest, kes on parasjagu valitsuses. Matti Maasika mure Eesti poliitika ja välispoliitika liikumise pärast suunas, mis nõrgestab Eestit, on täiesti asjakohane. Ja seetõttu oleks vale jätta oma seisukoht välja ütlemata." 

Paet lisab, et Ratase valitsuse liikme poolt riigiametniku üleolev halvustamine on täiesti kohatu arvestades nii Helme positsiooni kui ka inimestevahelist suhtlusstiili.

"Igal juhul julgustan kõiki riigiametnikke mitte pelgama praeguse valitsuse liikmete demokraatiavastaseid hoiakuid ja väljaütlemisi ning lähtuma ennekõike Eesti riigi huvidest ka oma seisukohtade väljaütlemisel," sõnab reformierakondlane. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee