Seisukoht

Seisukoht | Lonkama kippuv e-Eesti (8)

Vidrik Võsoberg, Kalale! peatoimetaja, 23. juuli 2019, 16:58
Foto: Aldo Luud
Pean end küllalt kogenud arvutikasutajaks, aga ID-kaardi tarkvara uuendamine tööarvutis osutus mulle rohkem kui kord parajaks peavaluks. Kord kulutasin süsteemi tööle saamiseks kaks päeva. Kui ID-kaart aegus, siis lõin käega ja otsustasin edaspidi kasutada Smart-IDd. Peaks see ju ID-kaardi töö peavaluta ja mobiil-ID oma tasuta ära tegema?

Just nimelt peaks – ajapikku osutus tehtud valik veaks. Pangaülekanded sain tehtud ja digiallkirjad antud, aga esimestel valimistel pidin võtma ette 70kilomeetrise retke oma jaoskonda. Smart-IDga e-hääletada ei saanud.

Hiljem selgus maanteeameti kodulehel, et autot ma Smart-ID abil ostja nimele kaugkirjutada ei saa.

Ka juhiluba hakkas aeguma. Perearsti õde ütles, et tervisetõendi tarbeks täitku ma oma andmed digilugu.ee-s. See keskkond ei tunnistanud taas Smart-IDd. Paberipuud langesid ja mina maksin ekstra viieka.

Digiloost ei saanud ma seega ka kontrollida, kas uus tervisetõend on kehtima hakanud. Maanteeameti koduleht näitas pangalingi kaudu (Smart-ID) sisselogituna uue tõendi siiski ära. Aga juhiluba ikkagi taotleda ei saanud – selleks pidanuks olema andmebaasis kehtiva ID-kaardi foto ja allkiri. Maanteeameti kontoris tasusin kuus eurot suurema riigilõivu.

Lühidalt: ID-kaardi tarkvara uuendamine tehtagu inimsõbralikumaks, Smart-ID-le antagu rohkem vunki ja inimesed tehku endale siiski ID-kaart ära – kas või selleks, et legaalselt Lätti õlut ostma sõita, kuna Eestis pole hinnad siiamaani piisavalt langenud.    

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee