Laulja Ricky Martin (vasakul, käes vikerkaarelipp) tuli kodukandi rahvale toetust avaldama. Ka teda mõnitas kuberner oma sõnumitesFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 23. juuli 2019 20:19
Esmaspäeva õhtul kogunesid Puerto Ricos meelt avaldama sajad tuhanded inimesed. Põhjuste seas on kehv abi orkaan Maria ohvritele ning avalikuks tulnud mõnitavad tekstisõnumid, mida piirkonna kuberner oma semudega vahetas. Sõpruskond viskas nalja muu hulgas ka orkaanis hukkunute surnukehade üle.

Kuberneri ametist lahkumist tulid nõudma sajad tuhanded puertoriikolased Foto: Zuma Press/Scanpix

Puerto Rico kuulub Ameerika Ühendriikidele, ent pole osariik. Seda juhib kuberner Ricardo Rosselló. Rahva rahulolematus on vaikselt podisenud juba aastaid, sest kuberner, föderaalvalitsus ja Puerto Rico ühenduse valitsus pole suutnud adekvaatselt reageerida 2017. aasta septembris Puerto Ricot räsinud orkaan Maria tekitatud kahjudele.

Ebakompetentsus, ressursside vähesus ja aeglane asjaajamine ärritavad orkaani tõttu palju kannatanud rahvast niigi. Kuid kaks nädalat tagasi kees rahva kannatuste karikas üle ääre, kui avalikuks tulid kuberner Rosselló erasõnumid sõpradega.

Kuberneri ametist lahkumist tulid nõudma sajad tuhanded puertoriikolased Foto: Reuters/Scanpix

„Meie tüübid peaksid tulema ja kaitsma Tomi ja selle hoora läbi peksma,“ seisab ühes sõnumis. „Hoor“ on Puerto Rico päritolu Melissa Mark-Viverito, kes polnud ühel nõul teise poliitiku Tom Pereziga.

Ühenduse pealinna San Juani linnapea Carmen Yulín Cruzi kohta oli Rossellól öelda aga järgmist: „Mul juba sülg käib, et ta maha lasta.“ Ta lisab, et Cruz unustas vist rohtusid võtta, et tema vastu kandideerida kavatseb.

Politsei kasutas rahumeelsete inimeste laiali ajamiseks pisargaasi Foto: EPA/Scanpix

Kõige valusama löögi Puerto Rico rahva enesetunde pihta andis aga üks Rosselló vestluspartnereid, kes viskas nalja orkaani järel morgidesse kuhjunud surnukehade üle. Puerto Rico finantsohvitser Sobrino Vega naljatas: „Kui juba jutuks tuli, kas meil pole mitte korjuseid, mida meie kaarnatele sööta?“ „Kaarnate“ all pidas ta silmas neid, kes pole valitsusega rahul. Kokku oli tekstisõnumeid pea 900 lehekülje jagu.

Meeleavaldaja San Juanis Foto: Reuters/Scanpix

Vega pani ameti pärast sõnumite avalikuks saamist maha, puertoriikolased nõuavad ka kuberneri ametist lahkumist.

CNN kirjutab, et meelavaldajatega liitus ka puertoriikolasest räppar Daddy Yankee, tuntud laulu „Despacito“ autor. Oma toetust avaldas ka Puerto Ricost pärit 90ndate hurmur Ricky Martin, kes oli üks neist, keda Rosselló oma sõnumites mõnitas. Poplaulja liitus samuti meeleavaldusega.

Laulja Ricky Martin istub autokatusel, käes vikerkaare- ja Puerto Rico lipp Foto: EPA/Scanpix

Pühapäeval tunnistas Rosselló, et mõistab hästi, et rahvas pole temaga rahul. Tagasi ta siiski hoolimata rahva tungivast nõudmisest astuda ei kavatse. Ta vabandas Melissa Mark-Viverito ees ning lubas, et uuesti ta kuberneriks ei kandideeri. Rossellóga on rahulolematu ka Ühendriikide president Donald Trump.

Politsei kasutas rahumeelsete inimeste laiali ajamiseks pisargaasi Foto: AFP/Scanpix

Meeleavalduste tõttu ei randunud Puerto Ricos, väga populaarses kruiisilaevade peatuskohas ükski reisilaev. Kohaliku valitsuse hinnangul võib kruiisilaevadelt saamata jäänud kasum ulatuda 2,5 miljoni dollarini.

Esmaspäeval algasid meeleavaldused rahumeelselt, kuid valitsus vihastas rahvast veelgi, saates vägivallatute protestijate kallale märulipolitsei.