Maailm

UKRAINA PARLAMENDIVALIMISED: Zelenskõi võitis ja Putin kaotas (23)

Toomas Alatalu , 23. juuli 2019, 15:00
VÕITJA JA KAOTAJA: Ukraina parlamendivalimiste tulemused on sealse uue presidendi  Volodõmõr Zelenskõi  (vasakul) triumf ja Venemaa presidendi Vladimir Putini (paremal) valus kaotus. Foto: EPA/Scanpix

Ukraina parlamendivalimised andsid president Volodõmõr Zelenskõi toetusparteile Rahva Teener suurvõidu, mis on valus kaotus Venemaa presidendile.

Otse öeldes ei ole Ukrainal lihtsalt vedanud – sealne 1991. aastal kehtestatud poliitiline süsteem jooksis ruttu umbe ja selle esimene poliitiline suurparandus – oranž revolutsioon (2004 - 2005) jäi loogilise lõputa liidrite nõrkuse tõttu. Järgnes võimu tagasivõtmine ladviku nõukogulikult mõtleva osa poolt 2010. aastal. Katse see loogilise lõpuni ehk riik Moskva alluvusse tagasi viia vallandas uue revolutsiooni Euromaidani (2013 - 2014). Paraku avastasid selle võitjad end seisus, kus naaberriik oli okupeerinud ja annekteerinud Krimmi ning tema toetatud separatism vohas kogu Malorossijaks kuulutatud riigi lõunaosas, et kinnistuda Donbassis. Toona kiirelt toimunud valimised (president mais ja Ülemraada oktoobris 2014) vormistasid lõpptulemusena üksnes korraliku segaduse, mis püsis kuni viimase ajani. Kui Donbassis ka tehti pause sõjategevuses, siis Ülemraadas ning presidendi ja Ülemraada vahel käis üks pidev sõna otseses mõttes pasunasse andmine. 

Hea oli, et muu maailm nägi Ukrainas mitte üksnes ebaküpseid poliitikuid, vaid toetas kindlalt sealset kurssi võtta sisse oma seaduspärane koht Euroopa riikide peres ja abistas kõigele vaatamata seda taotlevaid poliitikuid nende püüetes. Mida aasta edasi, seda selgemaks sai, et pole mõtet panustada olemasolevatele poliitikutele – rikkused enda kätte kahmanud riigi ladvik oli selleks liialt kokkukasvanud. Kust aga uued poliitikud tulevad, oli esialgu ebaselge. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26. juuli 2019, 12:30
HÄÄLED LOETUD! Ukraina parlamendivalimistel triumfeeris presidendipartei, rahvas soovib restarti

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee