Eesti uudised

Kaitseminister Luik: „Oleme uhked Eesti kaitseväelaste üle, kes kaitsevad Malis Euroopa julgeolekut!“ (31)

Toimetas Marvel Riik, 23. juuli 2019 11:48
Kaitseminitser Jüri Luik Malis Gao sõjaväebaasis.Foto: Eesti kaitsevägi
Eesti kaitseminister Jüri Luik ja Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly arutasid hommikul peetud telefonikõnes rünnakut Malis. „Oleme uhked Eesti kaitseväelaste üle, kes kaitsevad Malis Euroopa julgeolekut,” ütles pressiteates kaitseminister Luik, kes soovis võitlejatele kiiret paranemist.

Prantsuse kaitseminister Parly tänas Eesti kaitseväelasi nende eeskujuliku tegevuse eest ja soovis neile kiiret paranemist. Parly rõhutas, et Eesti kaitseväelaste professionaalne käitumine rünnaku käigus on see, mille eest Prantsuse kaitseväelased oma Eesti kaasvõitlejaid nii kõrgelt hindavad.

Samal teemal

Õhtuleht proovis kaitseministeeriumilt saada teada, kuidas Eesti kaitseväelased rünnakus käitusid, kuid küsimused suunati edasi Eesti kaitseväele, mis plaanib rünnakuga seoses pressikonverentsi korraldada.

Eesti panustab operatsiooni Barkhane 50-liikmelise jalaväeüksusega soomustransportööridel ning toetuselementidega. Üksus asub Gao välibaasis ning selle ülesanne on baasi ja selle lähiümbruskonna julgeoleku tagamine.  

Esmaspäeva õhtul ründasid enesetaputerroristid autosse paigutatud isevalmistatud lõhkekehaga sõjaväebaasi Malis Gao linnas, kus teenivad Eesti, Prantsuse ja Mali kaitseväelased ning lisaks Prantsuse ja Mali sõduritele sai haavata viis operatsioonil Barkhane teenivat Eesti kaitseväelast.

Rünnakus haavata saanud kaitseväelastele anti koheselt esmaabi, nende vigastused ei ole rasked. Õhtulehele on viidatud, et selle all mõeldakse kuulihaavasid, mis pole siiski eluohtlikud.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav operatsioon Aafrikas Saheli regioonis, mille eesmärk on regioonist lähtuvate eelkõige Euroopa suunaliste probleemide, nagu terrorism ja ebaseaduslik immigratsioon, ohjamine.

Operatsioon Barkhane katab Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Nigeri ja Tšaad territooriumi, kuid raskuskese on Malil, kus Prantsusmaa on alates 2013. aastast toetanud keskvõimu islamistide vastases võitluses. Barkhane on Prantsusmaa suurim sõjaline välisoperatsioon. Barkhane’il osalevad Prantsuse üksused tegelevad pidevalt terroristide-vastaste operatsioonide läbiviimisega.

Prantsusmaa kindlustab otseselt Eesti julgeolekut alates 2017. aastast osaledes Eestis paiknevas NATO liitlaste lahingugrupis kompanii-suuruse üksusega.

Samal teemal

23.06.2019
Endine kaitseminister Tsahkna: meie sõdurid pole suvaliselt kokkukorjatud palgasõdurid
23.06.2019
Laaneots selgitab, miks eestlased Malis sõdivad: „See on käsi käe vastu, relvavendlus.“
23.06.2019
VIDEO | Kaitseväe juhataja rünnakust Malil: arstiabi vajas kuus Eesti sõdurit
23.06.2019
ÕL ARHIIV | ILMAR RAAG: veendusin sõdivas Malis missioonil olles, et ka tavainimene võib hakata terroristiks