Maailm

Täiendatud kell 00.08, 10.47.

VIDEO | Terroristid ründasid Malis sõjaväebaasi, viis Eesti sõdurit sai vigastada (91)

Toimetas Greete Kõrvits, Hindrek Pärg, Marvel Riik, 22. juuli 2019, 21:33
Foto: AFP/Youtube
Terroristid ründasid Prantsuse sõjaväe baasi Malis, kus on ka Eesti sõdurid. Kaitsevägi kinnitas esmaspäeva hilisõhtul, et lisaks Prantsuse ja Mali sõduritele sai viga ka viis eestlast. 

Rünnakus haavata saanud kaitseväelastele anti kohe esmaabi, nende vigastused ei ole rasked, teatas Kaitsevägi. Pommiplahvatuses sai viga veel kolm Prantsusmaa rahuvalvajat ning viis tsiviilisikut. 

Samal teemal

Tegu oli autopommiplahvatusega. Kohaliku ajakirjaniku avaldatud piltidelt Twitteris võib näha, et plahvatuse jõud oli piisavalt suur, et hoonete seinad varisesid. 

Väidetavalt üritas lõhkeainetega täidetud auto rammida läbi esimese kontrollpunkti. Mali sõdurid proovisid sõidukit laskudega peatada, kuid masinas viibinud terroristid tulistasid vastu. Auto pääses esimesest kontrollpunktist läbi ja plahvatas hetk hiljem.

„Oli rünnak baasi Prantsuse-poolsele pääslale, kuid mingit sissetungi baasi ei olnud,“ kinnitas Prantsuse sõjaväe pressiesindaja kolonel Frederic Barbry uudisteagentuurile AFP. Barbry sõnul ei olnud sõdurite vigastused eluohtlikud, kuid ta ei täpsustanud saadud kahjusid.

Esmase info järgi oli tegu autoga, kus viibis vähemalt kolm inimest ja mis oli ÜRO värvides. Rünnak toimus esmaspäeval kohaliku aja järgi kell 15.45. Gao linna kohal tiirutavad pärast plahvatust sõjaväekopterid.

Samal päeval teatas Suurbritannia kaitseminister, et Malisse saadetakse 250 briti sõjaväelast täitmaks ÜRO rahuvalvemissiooni. Esialgsete plaanide järgi peaksid britid Malis viibima kuni aastani 2020. 

Viimati toimus rünnak Gaos eelmise aasta juulis, kui autopommiga rünnati Prantsuse patrulli. Toonases rünnakus hukkus neli inimest ja vigastada sai 24 tsiviilisikut. Neli Prantsuse sõdurit sai raskelt haavata.

Gao sõjaväebaasis teenivad Eesti jalaväerühma Estpla-30 ja rahvusliku toetuselemendi liikmed, kokku ligi viiskümmend kaitseväelast. Prantsuse armee juhitaval mässutõrjeoperatsioonil Barkhane on eestlaste ülesanne lisaks patrullimisele ka baasi julgeoleku tagamine ja kiirreageerimisülesannete täitmine.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon Saheli piirkonnas. Selle eesmärk on toetada viie riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ning seeläbi tõkestada ka Euroopa-suunalist ebaseaduslikku immigratsiooni ja inimkaubandust.

Rünnak toimus samal päeval, kui Ühendkuningriik lubas Gaosse saata 250 sõdurit. Mali missiooni peetakse sageli kõige ohtlikumaks kogu maailmas.

Peaminister Jüri Ratas sõnas Malis Gao linnas toimunud rünnaku järel, et see oli meeldetuletus, kuivõrd tõsiselt tuleb hinnata meie kaitseväelasi, kes Eesti ning meie regiooni julgeoleku nimel osalevad rahu ja stabiilsuse hoidmiseks rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel ka kaugetes paikades.

„Soovin eile Malis haavata saanud Eesti kaitseväelastele kiiret paranemist ja meelerahu kõigile nende lähedastele. Samad palved palus mul meie võitlejatele ja nende omastele edastada ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Eesti riik teeb kõik, et aidata kaasa oma kaitseväelaste kiirele taastumisele,“ sõnas peaminister.

Eestlaste kõrval rünnakus viga saanud Mali ja Prantsusmaa kaitseväelastele kiiret tervenemist soovides tõdes Ratas, et Eestil on maailmas selge roll ja vastutus. „Toetume igapäevaselt oma liitlastele ja partneritele NATO-s ning Euroopa Liidus. Sellega kaasneb aga vastutus panustada ka riikidesse nagu Mali, et ka sealsetel inimestel oleks oma kodumaal turvaline elukeskkond ja väljavaated paremaks eluks,“ kinnitas peaminister.

Ka president Kersti Kaljulaid soovis haavata saanud kaitseväelastele kiiret paranemist.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee