Balti kett 30Video: Rauno Vahtre
ÕL TV | Õhtuleht
9. august 2019 18:00

ÕL VIDEO | BALTI KETT 30 | Ivari Padar: sõitsime sõbraga külgkorviga mootorrattaga Lätti, ühel seljas Vene ja teisel Saksa vorm (36)

Tänavu möödub 30 aastat Balti ketist. Õhtuleht toob lugejateni armastatud ja tuntud eestlaste meenutused 23. augustist 1989, kui ligi kaks miljonit inimest seisid Tallinnast Vilniuseni kätest kinni hoides, näitamaks maailmale oma vabadustahet ja juhtimaks tähelepanu Saksamaa ja NSV Liidu vahel sõlmitud Molotovi-Ribbentropi paktile, mille salaprotokollides NSV Liit ja Saksamaa Ida-Euroopa mõjusfäärideks jagasid.

"Eripära oli see, et kui suur jagu inimesi tuli kohale kas organiseeritud bussidega või astusid kodukohas lihtsalt majast välja tänavale, siis meie tulime kohale külgkorviga mootorrattaga. Minul ja mu sõbral olid seljas vormiriided, ühel Vene ja teisel Saksa vorm," meenutab Ivari Padar.

"Meie mootorratast kaunistas veel plakat "Družba-Freundschaft" ehk eesti keeles sõprus, millega tahtsime ära märkida Nõukogude Liidu ja fašistliku Saksamaa suure sõpruse Teise maailmasõja puhkemisel." 

Padar räägib, et Molotovi-Ribbentropi pakti lisaprotokolli avalikustamise üle käisid vilkad arutelud ja selle algus tuli Eestist, kus tuli kokku pakti avalikustamise Eesti grupp. "Kõik avaldamise vaidlused jõudsid edasi ka Nõukogude Liidu rahvasaadikute kongressini, kus lõpuks Nõukogude Liit tunnistas, et Molotovi-Ribbendropi paktil oli salaprotokoll ja sellega jagati ära puud ja maad fašistliku Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel."

"Selle meenutamiseks, et Nõukogude Liit ja fašistlik Saksamaa on ühe tagumiku kaks kannikat, tulime me välja nende vormidega," meenutab mees. Padar jõudis sõbraga Lätti välja, mille piiril ei tahtnud napsused mehed neid tsikliga läbi lasta, kuid lõpuks kõik laabus.

Vaata lähemalt videost!