Balti kett 30Video: Rauno Vahtre
Terttu Jazepov | Video: Rauno Vahtre 22. august 2019 18:00
Tänavu möödub 30 aastat Balti ketist. Õhtuleht toob lugejateni armastatud ja tuntud eestlaste meenutused 23. augustist 1989, kui ligi kaks miljonit inimest seisid Tallinnast Vilniuseni kätest kinni hoides, näitamaks maailmale oma vabadustahet ning juhtimaks tähelepanu Saksamaa ja NSV Liidu vahel sõlmitud Molotovi-Ribbentropi paktile, mille salaprotokollides jagati Ida-Euroopa mõjusfäärideks.

"Minu jaoks kujunes 23. august 1989 hoopis teistsuguseks kui enamikele eestlastele. Nimelt toimub augustis alati ülemaailmne raamatukoguhoidjate kongress ning tol aastal toimus see Pariisis," räägib Ivi Eenmaa, et teadis, et ei saa Balti ketis osaleda.

Küll aga oli ta varasemalt rääkinud ajaloolase Küllo Arjakasega, kes oli samuti Pariisis ning teadis, et tol päeval tomub seal suur MRP vastane aktsioon. "Otsustasime, et osaleme sellel kindlasti. Leppisime juba Tallinnas kokku, et kohtume Triumfikaare all. Arvasime, et ju see kuskil seal toimub, aga võta näpust – saime Triumfikaare all kokku, aga teatavasti on seal kõik suur ja lai. Tema seisis ühel pool kuuerealist teed ja mina teisel pool. Tundsin Küllo ära selle järgi, et tal oli suur sinimustvalge lipp, millega ta mulle lehvitas."

"Pariisis polnud kanalit, kust ei tulnud infot Balti keti kohta. See oli imeline. Ühed uudised lõppesid, teised algasid," meenutab Eenmaa.

Vaata lähemalt videost!