Maailm

PINGED LÄHIS-IDAS EI LÕPE: Iraan väidab, et nabis kinni 17 CIA agenti ja plaanib mõned neist surmata (41)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. juuli 2019 17:16
Naisterahvas kõnnib Teheranis Iraani lippe kujutava seinamaalingu ees. Illustreeriv fotoFoto: AFP/Scanpix
Iraani valitsus teatas esmaspäeval, et vahistas seitseteist Ühendriikide keskluure agenti. Väidetavalt pakkus USA neile kõiksugu magusaid hüvesid. Ühendriikide president Donald Trump kuulutas kogu loo lihtsalt üheks totaalseks valeks. Kahe riigi vaheline pingeline olukord rahunemise märke ei näita.

Väidetavate vahistatute näol pole Teherani sõnul tegemist ameeriklastega, vaid iraanlastega, kelle CIA oma ridadesse värbas. Mõned neist on juba ka kärmelt surma mõistetud.

Samal teemal

Agentide ülesandeks olevat Iraani sõnul teha luuretööd riigi tuumajaamades ja sõjaväes. Nad töötasid ametikohtadel, kus neil oli ligipääs tundlikele andmetele. Vahistamised olevat toimunud juba märtsis, kuid teada andis Iraan neist alles nüüd.

Pressikonverentsil esinenud Iraani luuretöötaja ei avalikustanud mitmele isikule seitsmeteistkümnest surmanuhtlus määrati. Tema sõnul olid mõned agendid nõus kodumaa luurega koostööd tegema, mõned aga mitte. Neid, kes nõustusid Iraani poolele üle tulema, kasutas Teheran seejärel ära ameeriklaste vastu. Ta lisas, et ükski agent oma USA missiooni edukalt lõpuni täita ei jõudnud. Omapärane on see, et oma nime rahva poole pöördunud mees ei öelnudki. Alles hiljem tuvastasid lääne väljaanded tema kui Iraani luureministeeriumi vastuluure osakonna direktori.

Süüdistatavad rääkisid ülekuulamistel, et CIA tegi neile kõiksugu ahvatlevaid pakkumisi, muu hulgas USA viisasid ja elamislube, korralikku töökohta Ameerikas ning isegi lubadusi agentide haigeid lähedasi välismaal tasuta põetada.

USA president Donald Trump reageeris Iraani uudisele, kuulutades selle totaalseks valeks, nulltõeks. Ta lisab, et Iraanil pole aimugi, mida teha. „Nende Majandus on surnud ja ainult hullemaks läheb. Iraan on üks totaalne segadus!“

CBS News küsis CIA-lt kommentaari, kuid nood pole veel vastanud. CIA endine direktor, praegune USA välisminister Mike Pompeo keeldus samuti väidetavaid arreteerimisi täpsemalt kommenteerimast, öeldes vaid: „Iraani režiimil on pikk valetamisi täis ajalugu.“

USA ja Iraani suhted on viimastel kuudel järjest pingelisemaks muutunud. Möödunud nädalal lasid nii Iraan kui USA vastastikku alla mehitamata drooni. Pingetõusu aluseks on USA lahkumine Iraani tuumaleppest, mida Iraan kasutas ära, et taas suuremas koguses rikastatud uraani tootma hakata. Juba juunis ületas Iraan tuumaleppes sätestatud uraanivarude ladustamise maksimummäära. Samuti kaaperdasid Iraani eriüksuslased Suurbritannia tankeri, väites, et see sõitis otsa Iraani kaluritele.

Tõenäolisem on kättemaks selle eest, et britid võtsid Ameerika Ühendriikide palvel Gibraltari juures paar nädalat tagasi kinni nende tankeri Grace One. Oma tegu põhjendasid inglased sellega, et Iraani tanker oli oma lastiga teel Süüriasse. See riik on Euroopa Liidu sanktsioonide all. Samas on paljud rahvusvahelised asjatundjad küsinud, kuidas saab nõuda nende sanktsioonide täitmist Iraanilt, kes ei kuulu Euroopa Liitu.

USA-Iraani konfliktist loe täpsemalt SIIT ja SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee