ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO | BALTI KETT 30 | Aivar Riisalu: kui päev kohale jõudis, polnud küsimustki, kas osaleda või mitte (28)

Terttu Jazepov | Video: Tatjana Iljina, 7. august 2019 18:00
Balti kett 30Foto: Tatjana Iljina
Tänavu möödub 30 aastat Balti ketist. Õhtuleht toob lugejateni armastatud ja tuntud eestlaste meenutused 23. augustist 1989, kui ligi kaks miljonit inimest seisid Tallinnast Vilniuseni kätest kinni hoides, näitamaks maailmale oma vabadustahet ja juhtimaks tähelepanu Saksamaa ja NSV Liidu vahel sõlmitud Molotovi-Ribbentropi paktile, mille salaprotokollides NSV Liit ja Saksamaa Ida-Euroopa mõjusfäärideks jagasid.

Aivar Riisalu ütleb, et aastaks 1989 oli kõik juba selge. "Selge oli see, et Eesti taasiseseisvumine on protsess, mida enam väärata ei õnnestu. Rahumeelsed meeleavaldused, erinevad laulva revolutsiooni üritused ja rahvakogunemised olid selgelt näidanud, et kehtival korral pole meie vastu enam midagi tarka ette võtta. Kui ta ei taha hakata kasutama suuri repressioone, pidi ta aktsepteerima rahva tahet." 

"Selge on see, et kui päev kohale jõudis, ei olnud küsimustki, kas osaleda või mitte. Mäletan seda päeva selgesti – oli üpris kena ilm, korjasin oma väiksed lapsed kokku ja võtsin kaasa oma vana ema. Arvan, et minu ema jaoks oli see esimest ja viimast korda mingisugusel poliitilisel üritusel osaleda," muheleb Aivar Riisalu.

Riisalu ütleb, et nemad valisid ketist osasaamiseks kuldse kesktee, mis jääks kõigi nende asukohtade vahele. "Mina seisin Balti ketis Kohila alevikus täpselt selle koha peal, kus täna on vabadussõja ausammas."

Vaata lähemalt videost!

Samal teemal

06.08.2019
ÕL VIDEO | BALTI KETT 30 | Raivo E. Tamm: minu kõrval kesvamärjukest tarvitanud härrad kuulsid, et märgusõna on „vabandust“