Eesti uudised

Ravimihindadel ei paista lage ja tuleviku rahastusmudelid on teadmata (10)

Eesti Päevaleht, 22. juuli 2019 08:13
Foto: Erki Pärnaku
Ravimihindadel ei paista lage ja kuigi ravimitootjad põhjendavad üha kõrgemaid hindu arenduskuludega, pole kriitikute arvates sellel hindadega mingit seost.

Ravimiturg kasvab kiiresti, Eestis umbes 5–10 protsenti aastas ja haigekassa peab lisaks tõusvatele hindadele hakkama saama ka aina laiema ravimivaliku pakkumisega.Taanlaste 2018. aastal tehtud uuring näitab, et ühe kuu ravimivaru nn letihind on kahe kümnendiga ligi kümnekordistunud – nüüd ületab see mõne vähiravimi puhul 100 000 dollarit kuus ja kosmilistes kõrgustes on ka haruldaste haiguste ravimid.

Tootjate traditsiooniline põhjendus on, et ravimite arendamine maksab väga palju: ravimitootjate liidu juhi Riho Tapferi sõnul on viimase 15–20 aastaga ravimite lõpliku väljaarendamise hind kahekordistunud ja lisaks on need tänapäeval varasemast palju keerukamad bioloogilised kompleksid või keerukad geeniravi meetodid.

Kümmekond aastat ravimitööstuses töötanud Erki Laidmäe märgib, et tegu võib olla lihtsalt äriga, sest arendamise hindade kasvu ei ole tegelikult faktidega tõestatud ja ettevõtted ei ole nõus avaldama teadustööle tehtud investeeringuid. 

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevalehes.