Maailm

Viimane heitlus Boris Johnsoni vastu (8)

Tõnis Erilaid, 22. juuli 2019, 07:55
Foto: ZUMA Press/Scanpix
Täna kell 17 kohaliku aja järgi on 160 000 briti konservatiivil viimane võimalus anda oma hääl selgitamaks, kas erakonna juhiks ja seega ka Suurbritannia peaministriks tõuseb endine välisminister Boris Johnson või praegune välisminister Jeremy Hunt.

Küsitlused osutavad, et suuremad võiduvõimalused on Johnsonil, kes kinnitab, et britid lahkuvad Euroopa Liidust kas leppega või leppeta 31. oktoobril ja mitte päevagi hiljem. Ärevile aetud Brexiti-vastased on kasutanud iga võimalust Johnsoni võiduvõimaluste vähendamiseks. Laupäeval marssisid Londonis tuhanded inimesed, heisates protestimärgiks taevasse salkusjuukselise Johnsoni-nuku (pildil), mille kõhul oli kiri „350 000“. Johnson oli ekslikult lubanud, et pärast Brexitit vabaneb nii palju raha, et terviseteenistuse eelarvesse saab igal saab igal nädalal lisada just 350 miljonit naelsterlingit. Miitingulised kandsid loosungeid „Ütleme Borisile „ei“ ja „jah“ Euroopa Liidule!“ ning „Jääme Euroopa Liitu!“. Nende kinnitusel algas Suurbritannia jaoks kõige õnnelikum aeg 1973. aastal, kui Edward Heathi valitsus otsustas riigi liitmise tänase Euroopa Liidu eelkäijaga.

Samal teemal

Eile viskasid protestilõkkesse omalt poolt puid ka ministrid. Justiitsminister David Gauke teatas ajalehele Sunday Times, et kui valitsus peaks tõesti kalduma Euroopa Liidust leppeta lahkumise poole, siis tema oma allkirja sellisele otsusele ei anna. Mõjuvõimas rahandusminister Philip Hammond ütles BBC intervjuusaates, et juhul kui peaministriks saab Boris Johnson, ei kavatse tema viivitama hakata, vaid annab lahkumisavalduse Theresa Mayle kolmapäeval, kui too on veel viimast päeva ametis. Komplitseeritum olevat tema jaoks olukord siis, kui peaministriks peaks tõusma ikkagi Jeremy Hunt. „Sellepärast peangi ootama lahkumisavaldusega viimase hetkeni ega saa seda lauale panna enne, kui teisipäeval partei sisevalimise võitja selgub.“

Hammond on varem kinnitanud, et vajadusel hääletab ta parlamendis uue peaministri vastu, takistamaks Johnsoni esiletõusu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee