Maailm

Iraani tankerikriis võib viia sõjani? (26)

Tõnis Erilaid, 22. juuli 2019 07:50
VAHISTATUD IRAANIS: Stena Impero seisab Bandar Abbasi sadama reidil.Foto: AFP/Scanpix
Tühjalt merele läinud, Suurbritannia lipu all sõitnud tankeri Stena Impero kapten Vinay Singh ei osanud aimata, mis ootab teda ja meeskonda ees lühikesel sõidul Hormuzi väinas Araabia Ühendemiraatide Fujairah'st Saudi Araabia al-Jubaili sadamasse. Ja siis, kuus ja pool tundi pärast mereleminekut, napilt enne kella seitset hommikul kohaliku aja järgi ilmusid veetolmust poordi kiirpaadid, teki kohal laskusid kopterist Iraani eriüksuslased ja laev viidi koos meeskonnaga Bandar Abbasi sadama reidile.

Suurbritannia ainus sõjalaev jäi 60 minutit hiljaks, et Stena Imperot iraanlaste küüsist päästa. Eile avalikustati raadiovestlus Iraani sõjalaeva ja Briti fregati Montrose vahel. Montrose'i pardalt juhiti iraanlaste tähelepanu sellele, et rahvusvaheliste kokkulepete järgi on kaubalaevaliiklus neutraalvetes vaba, ja küsiti, kas nad tõsimeeli kavatsevad seadust rikkuda. Seda, kas raadiovestlus seepeale jätkus või mitte, ei avalikustatud.

Mail on Sunday ja Sunday Mirror väitsid eile, et Suurbritannia eriteenistused uurivad, kas mitte venelased ei andnud Iraanile tankeri anastamisel abi, loovutades neile tehnoloogiat, millega saab muuta laevadel olevaid GPS-süsteemide näite, ning segadusse sattunud Stena Impero võis just seetõttu teha järsu pöörde Iraani ranniku suunas.

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt on samas väitnud, et uhiuus, vast mullu valminud tanker anastati Omani vetest, ja lubas täna teatada parlamendile, millised vastuabinõud Inglismaa kasutusele võtab. Ta helistas ka Iraani välisministrile Mohammad Javad Zarifile, väljendamaks pahameelt. Briti ajaleht The Telegraph kinnitab, et Suurbritannia soovib uute sanktsioonide rakendamist Iraani vastu ja selle riigi varade külmutamist. Neist meetmeist loobuti osalt 2016. aastal, kui sõlmiti Iraani tuumaprogrammi puudutav rahvusvaheline lepe, millest USA välja astus ja on osalt praeguse tohuvabohu algataja.

Kättemaks Iraani tankeri anastamise eest?

Ajakirjandusele on jäänud mulje, et Iraan anastas Stena Impero kättemaksuks selle eest, et britid võtsid Ameerika Ühendriikide palvel Gibraltari juures paar nädalat tagasi kinni nende tankeri Grace One. Oma tegu põhjendasid inglased sellega, et Iraani tanker oli oma lastiga teel Süüriasse. See riik on Euroopa Liidu sanktsioonide all. Tõsi, paljud rahvusvahelised asjatundjad on küsinud, kuidas saab nõuda nende sanktsioonide täitmist Iraanilt, kes ei kuulu Euroopa Liitu.

Iraan omakorda teatas laupäeval, et Stena Impero oli sõitnud otsa nende kalalaevale ja jätkanud oma teed, vastamata kalurite abipalveile. Selle võimaliku kuriteo uurimiseks olevatki tanker Iraani sadamasse toodud. Stena Impero kannab küll Suurbritannia lippu, kuid kuulub Rootsi omanikele ja selle meeskonnas on muu hulgas India, Venemaa ja Läti kodanikke, kuid mitte ühtegi inglast. 23 meeskonnaliiget on jäetud laevale ja omanikfirma kinnitusel hoolitsetakse nende eest hästi.

Suubritannia varivalitsuse justiitsminister Richard Burgon hoiatas, et Suurbritannial ei maksa olla Ühendriikide käsualune, kui ameeriklased peaksid kavandama koalitsiooni loomist kallaletungiks Iraanile. „See sõda tuleks kordades hullem kui Iraagi sõda,“ märkis Burgon.

Pentagon on juba teatanud, et saadab oma üksusi, õhutõrjerakette Patriot ja lennukeid F-22 Saudi Araabiasse,  tagamaks ohutu mereliikluse selles piirkonnas. Kuningas Salman olevat selle heaks kiitnud. USA sõjajõudude kohalolek Saudi Araabias algas 1991. aastal pärast seda, kui Iraak oli rünnanud Kuveiti. Toonane kaitseminister Donald Rumsfeld otsustas aga 2003. aastal sõdurid sealt koju tuua.