Eesti uudised

Ettevaatust suplemisel: soojema veega hakkavad suplusvees levima tervisele ohtlikud mikroobid (7)

Ohtuleht.ee, 20. juuli 2019, 14:42
Foto: Kalev Lilleorg
Terviseamet soovitab suplejatel enne ujuma minekut jälgida avalikku teavet ja randades ujumist lubavaid märke.

Enne ujuma minekut tuleb veenduda ujumiskoha vee ohutuses, sest kõrgenenud merevee temperatuurid ja  madal soolasisaldus on loonud Läänemeres soodsad kasvutingimused mikroobidele.

Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lembi Tiksi sõnul on kõrgenenud merevee temperatuurid ja  madal soolasisaldus on loonud Läänemeres soodsad kasvutingimused mikroobidele, sealhulgas avirulentsete ehk mittepatogeensete vibrioonide tüvedele.  „Mikroobe sisaldavas vees võib ujuda, kuid pole soovitav vett alla neelata. Riskifaktoriks on vigastatud naha kontakt mereveega,“ ütles Tiks.

Haigestumise risk on kõrgem nõrgenenud immuunsusega inimestel. Tähelepanelikud peaksid mererandu või ka siseveekogusid külastades olema allergikud ja väikelastega randades viibijad.  Haavanakkuste ennetamiseks on soovitav vältida lahtiste haavade kokkupuudet mereveega.

Pärast suplust on soovitav end puhta veega üle loputada ja vahetada ujumisriided.

Mittepatogeenseid vibrioone on üle 200 serotüübi. Vibrioonide mittepatogeensed tüved ei põhjusta epideemiaid, kuid võivad põhjustada leebema kuluga üksikuid  haigusjuhte, mille kõige sagedasemateks kliinilisteks ilminguteks on gastroenteriit (iivelduse, oksendamise ja kõhulahtisusega), haavainfektsioonid (haava kokkupuutel saastunud mereveega), kesk- ja väliskõrvapõletik (nn ujuja kõrv) ning esmane septitseemia. 

Terviseamet juhib tähelepanu sellele, et kui suplusrannas lehvib punane lipp, pole suplemine ohutu. Suplusranna olukorraga tuleks kindlasti tutvuda enne supluskohta minemist. Vett jälgitakse ja analüüsitakse ning suplejaid teavitatakse ohu korral.  Kollase lipu režiim tähendab supleja jaoks vette minekut omal vastutusel.

Terviseamet on sel aastal Põhja - ja Lääne regioonis, Saaremaal ja Hiiumaal, kokku 12 ametlikus supelrannas teostamas seireuuringut vibrioonide (Vibrio spp) suhtes.  Tavapäraselt teostab Terviseamet suplusveele mikrobioloogiliste näitajate osas seiret soole enterokokkide ja Escherichia coli kohta.

Avalike supluskohtade veekvaliteedi andmetega on võimalik tutvuda jooksvalt terviseameti temaatilisel alalehel  http://vtiav.sm.ee/

7 KOMMENTAARI

m
22. juuli 2019, 02:06
Matteuse evageelium 7:13 Minge sisse kitsast väravast, sest lai on värav ja avar on tee, mis viib hukatusse, ja palju on neid, kes astuvad sealt sisse! 14 Kuid kitsas on värav ja ahtake on tee, mis viib ellu, ja pisut on neid, kes selle leiavad.
k
Kooli-onu 21. juuli 2019, 12:24
Vot seal Brasiilias on jõgedes sellised uššid, kes ronivad nokust sisse! Ärge sinna minge
Loe kõiki (7)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee