Maailm

TRUMPI UUS SIHTMÄRK: neli naispoliitikut mingu koju tagasi, kui Ameerika ei meeldi! (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. juuli 2019 12:26
Trumpi uued vaenlased: (vasakult) Ayanna Pressley, Ilhan Omar, Rashida Tlaib ja Alexandria Ocasio-Cortez Foto: EPA/Scanpix
USA president Donald Trump on viimastel päevadel Twitteris tähelepanu pälvinud terve seeria säutsudega, milles ründas nelja naispoliitikut, soovitas neil riigist lahkuda ja süüdistas neid antisemiitluses ning Ameerika vihkamises. Vaen jõudis internetist ka pärisellu, kui Trumpi toetajad presidendi esinemise saateks „SAATKE TA TAGASI!“ skandeerisid. Süüdistus, et säutsud on rassistlikud, tõi kongressi juba ka esimese katse Trump ametist eemaldada.

President Trumpi pahameel on suunatud neljale demokraadist kongresmenile, kes on naised ning pole valgenahalised, mistõttu peavad paljud Trumpi kommentaare mitte niisama solvavateks, vaid rassistlikeks. Nelikusse, keda Ameerika poliitikas tuntakse ka hüüdnimega Salk (the Squad) kuuluvad Rashida Tlaib Michigani osariigist, Alexandria Ocasio-Cortez New Yorgist, Ilhan Omar Minnesotast ning Ayanna Pressley Massachusettsist. Kõnealused daamid ei kohtu kaamerate ees ja Kongressi tubades sageli mitte niisama sõbrustamise pärast, vaid nad jagavad üksmeelt ka paljudes poliitilistes küsimustes.

Samal teemal

Noorte ja vasakpoolsema mõtlemisega rahva seas naudib Salk küllaltki suurt populaarsust, eriti prl Ocasio-Cortez, kes juba pälvinud fännidelt initsiaalidest kokku pandud hellitusnime AOC. Demokraatliku partei liinist, mis õieti Euroopa mõistes päris vasakpoolne ei olegi, asub Salk selgelt vasakul pool, tekitades vahel ebamugavust ka vanemaealistes kolleegides.

President Trumpile on populaarne, ent samas vastuoluline nelik aga korraga pinnuks silmas. Twitteri säutsudes teatas president, et nood võivad riigist lahkuda ja minna tagasi: „...ja [nad] kuulutavad tigedalt USA inimestele, kõige paremale ja võimsamale Rahvale maakera peal, kuidas meie valitsust peab juhtima. Miks nad ei lähe tagasi ja aita parandada täiesti katkiseid ja kuritegevusest kubisevaid kohti, kust nad ise tulid. Siis tulgu tagasi ja näidaku meile, kuidas asi käib...“

Neljal daamil pole õieti öeldes küll kuhugi „tagasi“ minna, nad on kõik Ameerika kodanikud ning enamjaolt ka seal sündinud, ainult Ilhan Omar on sündinud Somaalias. Tema vanemad saabusid USAsse põgenikena kui Omar oli laps.

Nelik ei koosne aga valgetest naistest, mistõttu näevad paljud Trumpi „minge tagasi, kust tulite“-toonis kommentaarides kõige lihtlabasemat rassismi teistsuguse välimuse ja päritoluga inimeste suhtes. Trump süüdistas naisi ka antisemiitluses ja ameerikavastasuses. Lisaks süüdistas ta neid selles, et just nendesuguste pärast tuleb nüüd šampoonipudelitelt teavet lugeda. Säutsude seeria vältas paar päeva järjest.

Kui rahvas ja teised poliitikud, isegi mõned tema oma parteikaaslased Trumpi säutsudele positiivselt ei reageerinud, teatas solvunud Trump taas Twitteris, et „minu kehas pole rassismikontigi!“ ning jätkas, et usub siiralt, et neli kongresmeni vihkavad Ameerikat.

Kolmapäeva hommikul algatas demokraat Al Green esindajatekojas Trumpi ametist eemaldamise protsessi. See aga hääletati kolinal maha. 332 kongresmeni pooldas seda, et eelnõu tühistatakse, vaid 95 selle poolt, et sellega edasi minna. Koos vabariiklastega hääletas eelnõu tühistamise poolt 137 demokraati. Ükski vabariiklane selle vastu ei olnud. Üks demokraat jättis hääletamata.

Trump rõõmustas selle üle hiljem kolmapäeva õhtul Põhja-Carolinas korraldatud kohtumisel toetajatega ning tänas demokraate, kes eelnõu põhja aitasid lasta. Neli kongresmeni ei jäänud mainimata ka sel üritusel ning eriliselt tormilise reaktsiooni osaliseks sai Ilhan Omar, kelle kohta rahvahulk hakkas skandeerima: „Saatke ta tagasi! Saatke ta tagasi!“

Seegi pälvis paljude poliitikute, ka vabariiklaste halvakspanu. Põhja-Carolina kongresmen Mark Walker sõnas, et temal oli seda raske kuulata ning et inimesed peaksid „keskenduma [Omari] minevikule, sõnadele ja tegudele, mitte ütlema asju, mis võivad haiget teha meie sõpradele rahvusvähemuste kogukondades“. Omariga samast osariigist pärit, kuid vabariiklaste ridadesse kuuluv kongresmen Tom Emmer sõnas ajakirjanikele, et tema sellise keelekasutusega ei nõustu ega pea seda aksepteeritavaks. Trumpi pooldajad aga leiavad, et nii Trumpi kui nende endi sõnad Omari ja teiste vastu ei peegelda mitte nende põlgust naiste etnilise kuuluvuse, vaid ideoloogia suhtes, mida nemad näevad ameerikavaenulikuna.

Ehkki skandeerimise ajal president ei reageerinud, sõnas ta neljapäeval siiski ka ise, et pole sellise sõnumiga nõus. Kongresmen Omar vastas oma Twitteris tsitaadiga poeet Maya Angeloult, milles seisab, et vihkamisest hoolimata tõuseb ta üles kui õhk. Trump aga leidis reporteritega kõneledes, et neli daami peaksid Ameerika suhtes positiivsemalt meelestatud olema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee