Krimi

Kalamaja elanikud ärevil: tulekahjude taga on sarisüütaja? (5)

Marvel Riik, 18. juuli 2019 17:09
Pilt on illustratiivne.Foto: Robin Roots
Juunis-juulis on Põhja-Tallinnas puhkenud hulga tulekahjusid, mis viitavad pealtnäha tahtlikule ja süsteemsele tegevusele. Politsei sõnul on päästjad tõesti olnud viimastel kuudel sagedased külalised Põhja-Tallinna Kalamaja piirkonnas, kuid kogutud andmed ei toeta väidet, et tänavatel liigub sarisüütaja.

Viimasel kahel kuul on mitte-eluhoonetes toimunud seitse tulekahju: üks sõidukite teenindushoones, garaažis, sadamahoones, kontorihoones ning kolmes muus tööstushoones. Rohkem on tähelepanu pälvinud kolm põlengud, millest kahe puhul kahtlustatakse süütamist.

Üks neist on 6. juuli tulekahju Volta tänava tööstushoones, kus päästjate saabumisel põlesid sõiduautod. Kokku oli hoones 40–50 sõiduautot, millest tulekahju hävines 4–5. Keegi õnnetuses viga ei saanud. Tänaval oli kuulda ka plahvatust, mille põhjustas praeguste andmete järgi propaaniballoon.

11. juuli öösel teatati häirekeskusele tulekahjust Ristiku tänaval, kus põlesid angaari seina ääres rehvid. Tuli levis mööda välisseina veel konstruktsioonidesse. 13. juunil öösel said päästjad teate aga hipodroomile, kus põles prügikast ja kontorihoone välissein. Nende kahe tulekahju oletatav põhjus on päästeameti sõnul süütamine.

Põleng Volta tänaval. Foto: Andra Nõlvak

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juhi Hannes Keldi sõnul käib alles uurimine selgitamaks välja, mis täpselt põhjustas põlengu Volta, Ristiku tänaval ja hipodroomil. „Muidugi on kahetsusväärne, et ühes piirkonnas on olnud viimastel kuudel palju põlenguid,“ ütles Kelt. „Esialgsed viimase aja põlengute kohta kogutud andmed ei näita, et kellegi kuri käsi oleks hakanud süsteemselt Põhja-Tallinnas põlenguid tekitama. Üldiselt on süütamised tulekahju tekkepõhjustena õnneks üsna haruldased. Kui selliseid asju peaks siiski juhtuma, leidub otseseid ja kaudseid tõendeid, mille põhjal süüdlane kindlaks teha.“

Kelt juhib tähelepanu Põhja-Tallinna teatavale eripärale: piirkonnas on palju mahajäetud või vähekasutatavaid hooneid. „Sellised hooned võivad enda juurde meelitada asotsiaalsete eluviisidega inimesi, põnevusi otsivaid noori ning muid soovimatuid isikuid,“ selgitas kriminaalbüroo talituse juht. „Kutsumata külaliste vältimiseks peavad territooriumi valdajad piirama hoonetele juurdepääsu, eriti kui tegemist on hüljatud ja ohtlike hoonetega.“

Politsei soovitab kinnisvaraomanikel soetada korralik videovalve, mis mõjub soovimatutele külalistele hirmutavalt. „Abiks ning heidutava iseloomuga on ka korralik videovalve. Tööstushoonete puhul tuleks pöörata tähelepanu kõigile tuleohutusnõuetele ning tagada esmaste kustutusvahendite olemasolu. Nii saab kõige suuremad tagajärjed ise ära hoida. Samuti soovitame oma töötajaid ning territooriumi kasutajaid koolitada tegutsemiseks tulekahju korral ning ka õpetada ohutusreeglitest kinni pidama,“ lisas Kelt.

Samal teemal

06.07.2019
FOTOD SÜNDMUSPAIGALT | Kalamaja tööstushoones oli plahvatus. Majad värisesid ja õhku tõusis tossupilv