Poliitika

Haridusminister Reps koolikiusamisest: see on teema, mis mitte kunagi ei kao (79)

Johanna-Kadri Kuusk, 18. juuli 2019, 13:10
Mailis RepsFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil rääkis haridus- ja teadusminister Mailis Reps koolikiusamisest ja nimetas seda laiemaks teemaks, mis on viimase aastaga rohkem esile tunginud.

„Esimene teema on laiem ja kurvalt esile tulnud juhtum, mis viis ühe noore elu. See on algatanud arutelu koolikiusamise teemal ja nüüd on see Kanepi kooli näol laienenud ka õpetajate kiusamiseni,“ sõnas Reps.

Postimees kirjutas kuue Kanepi Gümnaasiumi õpetaja tunnistusest, kuidas viimase direktori ametiajal välja vahetunud pool õpetajate kollektiivist, kuna kooli juht Ilvi Suislepp survestavat õpetajaid oma lastele ja õepojale ainult kõige paremaid hindeid panema.

Mailis Reps kinnitas, et koolikiusamise teemaga on viimased kümme aastat väga aktiivselt tegeletud ja selle probleemi lahendamiseks on haridusministeeriumil mitmeid partnereid. 

„Kolmandik lapsi on kokku puutunud kiusamisega. Täna on see teema meil laual väga kurva ja ekstreemse enesetapu näol. See on teema, mis mitte kunagi ei kao,“ rääkis minister. Reps tõi näite ühest Soome koolist, kus oli kümme aastat koolikiusamise vastu võideldud ja kui sellega vahepeal aktiivselt kaks aastat ei tegeletud, kolmekordistus kiusamisjuhtumite arv. „Näeme sellest näitest, et see teema ei saagi lahendatud, sest õpilased kogu aeg vahetuvad.“

Reps selgitas, et ministeerium tegeleb nendeni jõudnud kaebustega ja juhtumeid on seinast seina. „On olnud koole, kus me teame, et koolil on juht kogu aeg vahetuv, kus on selge, et tegemist on õpetajaskonnas, mitte selles, et juht ei saa oma tööga hakkama. Või on siis ka Kanepi näide, kus on vastupidi õpetajaskonnalt tagasiside, et koolijuht kasutab oma positsiooni ära.“

Reps kommenteeris Õhtulehele, et haridusministeerium alustas Sillamäe Vanalinna kooli asjus menetlust niipea, kui nad selle kohta esimese signaali said. „Oleme kogunud andmeid. Milliseid spetsialiste seal on? Milliseid pöördumisi on tehtud? Kas kool paistab kuidagi eriliselt selle teemaga silma? Kas selle perekonnaga on mingeid signaale? Teeme ka siseministeeriumiga koostööd. Me pole ametlikult kohapeal käinud, aga mitteformaalne järelevalve algatati kohe,“ kommenteeris haridusminister.

Poliitik selgitas, et kui nendeni jõuab kaebus koolikiusamise kohta, siis peab haridusministeerium kõigepealt tegema kooli poole pöördumise. „Miks me pöördume, on see, et direktori tööleping on sõlmitud kohaliku omavalitsuse tasandil. Me võime küll sekkuda, aga oleme andnud neile autonoomse vastutuse. Sinna on kaasatud ka siseministeerium, sealt ka politsei. Oleme hetkel vahetanud lihtsalt võimalikult palju ja kiiresti infot.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee