Maailm

PUUKBORRELIOOS – kas tõesti Pentagoni bioloogiline relv? (47)

Toimetas Aadu Hiietamm, 18. juuli 2019, 13:00
Puuk. Pilt on illustratiivne.Foto: PantherMedia/Scanpix
Ameerika Ühendriikides ilmus tänavu mais raamat: „Bitten: The Secret History of Lyme Disease and Biological Weapons“ („Hammustatud: Lyme'i tõve ja bioloogiliste relvade salajane ajalugu“), mis seostab borrelioosi USA kaitseministeeriumi salajaste projektidega, vahendab YLE Uutiset. 

Raamatu autor on Stanfordi ülikooli teaduskirjanik Kris Newby, kes ise on peamiselt puukide levitatava borrelioosi ehk Lyme’i tõve läbi põdenud. Newby kirjutab viitega borrelioosi tekitava bakteri avastanud Šveitsi päritolu USA teadlasele Willy Burgdorferile (1925–2014), et borreoloos loodi USA kaitseministeeriumi  salalaborites, kust see pääses välja.

Teadaolevalt tegi USA kaitseministeerium aastatel 1950–1975 tõepoolest katseid putukatega, et nende abil haigusi levitada. Newby väitel osales Willy Burgdorf isiklikult nendes katsetes ning tema ülesanne oli nakatada kirpe, puuke, moskiitosid ja teisi verd imevaid putukaid nii, et need kannaks haiguse inimestele edasi. Kuna Burgdorfer suri viis aastat tagasi, siis ei saa selle info tõesust enam temalt küsida.

Newby raamatust sai aga innustust USA kongessi esindajatekoja liige, vabariiklane Chris Smith, kelle algatusel palus esindajatekoda Pentagoni uurida väiteid, et borreoloosi levik sai alguse riigi relvajõudude salajastest katsetest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee