Eesti uudised

Miks abivajajaid internetis mõnitatakse? Psühholoog: „Lömastades teist, on endal justkui võim peos." (76)

Karin Sõmer, 18. juuli 2019 10:23
Psühholoogiadoktor Eva-Maria KangroFoto: Kersti Niglas
Miks mõned annetuskampaaniad õnnestuvad, mõne teise puhul aga anonüümsed kommentaatorid lausa mõnitavad abivajajaid? „Lömastades teist, on endal justkui võim peos ja maailm kontrolli all. See pole just inimvääriline käik ja enamik tasakaalus inimesi nõnda ei käitugi,“ tõdeb psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro.

Kaasasündinud immuunpuudulikkusega väikese Alexanderi pere otsustas juulis sootuks loobuda lastefondi kaudu annetajatelt ravireisiks toetuse küsimisest. Loobumise põhjuseks olid veebis levinud negatiivsed kommentaarid. Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi toetusjuhi Eveli Ilvese sõnul oli selline juhtum neile teadaolevalt esmakordne.

Lastefondi toetusjuht kinnitab, et Alexanderi ravi pole ohus. Ta kutsub üles toetama teisi lapsi: „Juhul, kui annetusi koguneb rohkem, kui konkreetne laps vajab, suunab lastefond need alati järgmiste laste toetuseks.“

Psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro selgitab, et abivajajaid mõnitatakse internetis, sest anonüümsus soodustab primitiivset ja ebainimlikku käitumist. Sotsiaalsed väärtushinnangud, empaatiavõime ja oskus mõtelda kaks sammu ette kipuvad just nimetus keskkonnas alla vanduma ning asenduma kergesti tuld võtvate negatiivsete emotsioonidega. „Lömastades teist, on endal justkui võim peos ja maailm kontrolli all. See pole just inimvääriline käik ja enamik tasakaalus inimesi nõnda ei käitugi,” tõdeb Kangro.

Psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro Foto: Kersti Niglas

Karjaefekt nakkab – kui keegi teeb otsa lahti, on teistel õigustus justkui automaatselt olemas. Kangro sõnul viitab see suuresti kriitilise mõtlemise puudulikkusele. Siinkohal tasub vahet teha lahmival arvustamisel ja tervel kriitikameelel, millel ei ole omavahel eriti pistmist. „Kui esimese taga on pigem iseendaga kimpusolemine ja selle impulsiivne väljavalamine, siis teine tähendab suutlikkust asjule eri nurkade alt läheneda.”

Vähiravifondi „Kingitud elu” vedaja Toivo Tänavsuu sõnul ei ole neil olnud halvustavate kommentaaridega suuremat muret. „Meie Facebooki-lehel on üsna ühtehoidev seltskond. Lahmimist on olnud siis, kui ajakirjanikud meilt mõne abivajaja loo üles korjavad ja avaldavad. Miks selliseid kommentaare kirjutatakse, ma ei oska öelda. Küll aga on mõnikord väliannetusi korjates nähtud tigedaid inimesi, kes jagavad mitte just kõige julgustavamaid kommentaare. Suurem osa tagasisidest on siiski positiivne. Näiteks hiljuti pisteti meie korjanduskasti haruldane 500eurone.”

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile saad annetada, helistades telefoninumbritel 900 5025 (kingid 5 eurot), 900 5100 (kingid 10 eurot) ja 900 5500 (kingid 50 eurot). Samuti võib teha püsiva või ühekordse ülekande lastefondi pangakontole: