Maailm

KOLEDAT MINEVIKKU TAGASI EI TAHA: Brexit ajab põhjaiirlased ärevusse (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. juuli 2019 21:33
Aasta 1972 Põhja-Iirimaal: vägivalla lõpetas Suure Reede rahulepingFoto: AP/Scanpix
Esmaspäevases teledebatis kinnitasid mõlemad Briti peaministrikandidaadid, et pole huvitatud EList lahkumise leppes olevast punktist, mis puudutab kahe Iirimaa vahelist piiri. Sellel võivad aga Põhja-Iirimaal etteaimamatud tagajärjed olla.

Boris Johnson ja Jeremy Hunt olid esmaspäevases debatis selles osas üksmeelel, et ELi-Suurbritannia Brexiti kokkuleppest tuleb eemaldada lubadus mitte sulgeda Iirimaade vahelist piiri.

Samal teemal

Olukord, kus euroliidust välja jääval riigil polegi ühes kohas liidu piiri ääres passikontrolli ega piiripunkti, on tõepoolest pretsedenditu. (Iirimaa kuulub ju euroliitu.) Paljud Brexiti pooldajad osutavad ka sellele, et euroliidust väljumise järel ei saa olla nii, et üht otsa pidi jääb Ühendkuningriik avatud piiri kaudu liiduga justkui otsapidi seotuks. Samuti ei ole nad rahul, et Põhja-Iirimaale hakkaksid praeguse peaministri Theresa May ning ELi vahel läbi räägitud kokkuleppe järgi kehtima teised reeglid kui ülejäänud kuningriigile. Mõned brexitlased muretsevad, see võib kogu Ühendkuningriigi koospüsimisele ohtlik olla. Põhja-Iirimaal sündinud tohiksid leppe järgi ka Euroopa Liidu kodanikeks jääda.

Kuid selle leppe punkti taga on palju enamat kui vaid meelehea Euroopa Liidule. Lubadus mitte ehitada Iirimaade vahele piiri tuleneb täiesti teisest dokumendist ja Põhja-Iirimaa verisest ajaloost.

Kui Ühendkuningriigi osaks oleva Põhja-Iirimaa ning ELi kuuluva Iiri Vabariigi vahele ilmuvad füüsiline piir, tolliputkad ja muu säärane, mis ühe ELi liikmesriigi ja ELi mitte kuuluva riigi vahel justkui peaks olema, võib see ohustada stabiilsust Põhja-Iirimaal ning on ohuks Suure Reede rahulepingule. Lepingule, mis viimaks tõi Põhja-Iirimaale suhtelise, kuid hapra rahu. Ei ole võimatu, et piiripunkte ja passikontrolle võivad ettekäändena kasutama hakata Ühendkuningriigi-vastased jõud. Mõned britid ja põhjaiirlased pelgavad uut nn Troubles'i perioodi (1968.-1998. aastail möllanud sellenimeline vägivaldne konflikt - toim.).

Johnsoni ja Hunti oma parteikaaslanegi, põhjaiirlasest parlamendiliige Simon Hoare hoiatas, et mehed mängivad ohtlikku mängu. Ta ütles Sky Newsile, et remargid avatud piir kaotamisest mõjuvad murettekitavalt ja masendavalt.

Hetkel andis euroliit brittidele Brexitiks ajapikenduks selle aasta 31. oktoobrini. Esialgu pidi lahkumine EList toimuma juba 29. märtsil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee