Maailm

TEHTUD! Ursula von der Leyen valiti Euroopa Komisjoni presidendiks (35)

Toimetas Aadu Hiietamm, 16. juuli 2019 20:25
Ursula von der Leyen säras hääletustulemuse kuulmise järel rõõmust. Foto: Reuters/Scanpix
Euroopa Parlamendi liikmed kuulasid teisipäeval Strasbourg´is Euroopa Komisjoni presidendi kompromisskandidaadiks esitatud Saksa konsrevatiivi Ursula von der Leyeni seisukohti ning õhtul kell 19.10 algas salajane hääletus, mis kestis pool tundi. Häältelugejateks loositi eelnevalt kaheksa saadikut. Ursula von der Leyen sai 383 häält ja osutus napilt valituks. Vastu oli 327 saadikut.

Samal teemal

Hommikul esines Ursula von der Leyen Euroopa Parlamendis 33 minutit kestnud emotsionaalse kõnega. Ta alustas kõnet prantsuse keeles ning kasutas seejärel ka saksa ja inglise keelt. 

Muu hulgas kinnitas Ursula von der Leyen soovi muuta Euroopa 2050. aastaks esimeseks kliimaneutraaleks maailmajaoks. Ta pidas ka võimalikuks Brexiti tähtaja uut edasilükkamist. 

Pärast Ursula von der Leyenit said sõna Euroopa Parlamendi liikmed. Nende seas oli ka EKRE saadik Jaak Madison (fraktsioonist Identiteet ja Demokraatia), kes leidis et Ursula von der Leyeni vaated on sarnased sotsialistide esikandidaadiks olnud Frans Timmermansiga. Madison soovis Ursula von der Leyenile edu, kuid avaldas lootust, et Euroopa Parlament saab temale lisaks veel mõne kandidaadi. 

 Sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand tunnustas Ursula von der Leyeni  pühendumust demokraatiale, õigusriigile, inimõigustele ja Euroopale ilma jaotusjoonteta. Samas juhtis Kaljurand tähelepanu tõsiasjale, et need jaotusjooned on olemas. Nende ilmekas näide on Euroopa Liidu Ülemkogu  viimane otsus, millega kõik kõrged Euroopa ametid läksid Lääne-Euroopasse. 

Eesti saadikutest võttis sõna veel liberaal Urmas Paet, kes avaldas Ursula van der Leyeni kandidatuurile toetust. Paet rõhutas, et ta oleks oleks esimene naine selles ametis. Sanuti on tal Paeti arvates kogemused kaitsevaldkonnas ja arusaam sellest, mida on vaja teha, et Euroopa muutuks tugevamaks.

Lõppsõnas lubas Ursula von der Leyen, et komisjoni presidendina hakkab ta vähendama Ida- ja Lääne-Euroopa vahelist lõhet. 

Valituks saamiseks pidi Ursula von der Leyen saama salajasel hääletusel saama vähemalt 374 häält 747st. Sai aga 383 häält. Ta teatas eile, et hoolimata valimistulemusest paneb ta Saksamaa kaitseministri ameti maha.

Hääletussedel. Foto: AP/Scanpix

Saksa kvaliteetpäevaleht Frankfurter Allgemeine Zeitung avaldas poolteist tundi enne hääletust arvamust, et Ursula von der Leyen saab vajalikud hääled kokku. See sündiski ja temast saab 1. novembril Euroopa Komisjoni esimene naispresident kellel on 30 000 alluvat. 

Hääletamine algas kell 19.10 ja lõppes kell 19.40. Foto: AP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee