Maailm

HAIGUS, MIS LEVIB TÄNU UMBUSALDUSELE: jõle Ebola viirus ajab Kongos kombitsaid välja (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. juuli 2019 19:50
Meesterahvas peseb pärast arsti juures testimas käimist hoolega käsi – ebola levib ennekõike otsekontakti ehk puudutuse teelFoto: Reuters/Scanpix
Kongo DV suurlinnas Gomas kinnitasid arstid selle aasta esimese ebolajuhtumi. Haigestus üks kaugelt linna reisinud pastorihärra.

Pühapäeval bussiga reisinud haige viibib arstide tähelepanu all ning riigi tervishoiuministeeriumi sõnul said nende ametnikud esmaspäevase seisuga ühendust ka kõigi teistega, kes samas bussis sõitsid, et neidki testida. 18 reisijat ja bussijuht haigestunud polnud ning said kiiresti vaktsineeritud. Viirusekandjast pastor reisis Gomasse 200 km kauguselt, kus ta tunnistas, et puutus kokku ka Ebola viirushaigusse nakatunud patsientidega.

Goma linna meditsiinitöötajad olid kriisiks valmis, olles juba tükk aega eeldanud, et küllap jõuab viirus peagi maapiirkondadest ka linnadesse. Õnneks on üksikjuhtumi põhjal veel vara karta, et haigus linnas levida võiks.

Praegu Kongos möllav ebolapuhang on maailma ajaloo suuruselt teine, kirjutab BBC. Eelmisel aastal maapiirkondadest alguse saanud viirusele kaotas viimase 12 kuu jooksul elu umbes 1600 inimest.

Miks ebola Kongo DV-s nii kergesti levib?

Vähem kui kaks kolmandikku inimestest oleksid nõus laskma ennast ebola vastu vaktsineerida.

Rahva umbusk võimude suhtes on mõnevõrra arusaadav, arvestades aastakümnete pikkusi konflikte Kongos. See aga kahjuks viis selleni, et rahvas ei taha kuulda võtta ühtki valitsuse soovitust ega kampaaniat tervise hoidmiseks. Kangekaelne vastuseis kõigele, mis rahva silmis „mööda käsuliini“ alla tuleb, ongi viinud eelmainitud vandenõuteooriateni ebola kohta. Kuna arste ja meedikuid saadavad ohtlikel teekondadel maaküladesse sageli politseinikud või sõjaväelased, tekitab seegi rahvas usaldamatust.

Kuidas ebola külge hakkab?

Ebola viirus levib vaid otsesel kokkupuutel haigestunud inimesega. Haige on nakatumisohtlik alles siis, kui sümptomid on juba avaldunud.

Sümptomid ilmnevad paari päeva kuni paari nädala jooksul pärast nakatumist.  Esmased sümptomid sarnanevad gripiga: väsimus, nõrkus, palavik, lihasvalud. Seejärel järgnevad äge kõhulahtisus, oksendamine, nahalööve ja veritsemine. Umbes pooled nakatutest surevad.

Nakkusoht püsib ka vahetult pärast haigestunu surma, mistõttu ei saa viirushaigusse surnule korraldada sedasorti traditsioonilisi matuseid, mille osaks on surnu pesemine, lauba suudlemine või muud puudutused.

Ebola ei ole ravitav, aitab ainult ennetav vaktsiin.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee